30. 01. 2025 Téma: Ostatní

Kreativní nebo podivná technologická řešení?

Internet věcí přinesl už mnoho inovací, které zjednodušují náš každodenní život a usnadňují pracovní procesy. Občas ale narazíme na zařízení poněkud neobvyklá, o jejichž skutečném využití můžeme spekulovat, rozhodně jim ale nelze upírat značnou míru kreativity. Tady je přehled těch nejzvláštnějších IoT nápadů, které vás překvapí – a možná i inspirují.

Kreativní nebo podivná technologická řešení?

Poradí si s potřebami

V péči o domácí mazlíčky a konkrétně jejich potřeby jistě mnoho z nás uvítá návrhy na automatizaci i vylepšení. Inovativní kočičí záchod LavvieBot, označovaný jako „perfektně automatizovaný“, udržuje čistotu a posílá upozornění do aplikace pokaždé, když vaše kočka vykoná potřebu. Pokud chcete mít o zdraví a cyklech svých kočičích parťáků opravdu dokonalý přehled a zajímají vás přesná data, je možná právě toto řešení pro vás to pravé.

 

Zdroj: LavvieBot

Chytrá toaleta

Zůstaňme ještě u potřeb, o nichž se tolik nemluví, ale zaměřme se přímo na lidi. Chytrá lidská toaleta promění místo, kam i příslovečný císařpán chodil pěšky, na příjemnou místnůstku s perfektním vybavením. Samozřejmostí je pro ni vyhřívané sedátko, automatické splachování, sklápění sedátka a víka bez použití rukou či zabudované reproduktory a noční osvětlení.

Nabízí možnost hlasového ovládání přes hlasového asistenta a ovládání přes dotykový displej. Přizpůsobit si můžete omývání, čištění toalety i deodorizační systém. High-tech posezení nicméně vyjde na více než 5 000 dolarů. O monitoringu obsahu se výrobce nicméně dosud nezmiňuje.

Chytrý deodorant šetří planetu

V péči o naše těla nabízel revoluční řešení Click Stick – chytrý deodorant, který dávkuje ideální množství produktu a šetří planetu. Navíc lze vše nastavit, uzpůsobit pro daného uživatele a sledovat prostřednictvím mobilní aplikace. Projekt se nakonec nerozjel a ekologické varianty deodorantů můžeme na trhu vybírat i bez mobilních aplikací.

Řešení pro klidný spánek

V oblasti spánku se naopak technologie stále vyvíjejí a skutečně pomáhají. Můžete si například pořídit detektor chrápání, který vysílá signál do báze pod vaším polštářem. Ta pak nastaví polštář s nafukovací vložkou tak, aby stimuloval dýchací svaly a obnovilo se normální dýchání.

Nora, detektor chrápání. Zroj: Nora

Obdobné senzory lze integrovat také do matrace. Chytré matrace s novými technologiemi pomáhají monitorovat kvalitu spánku a podle vašich potřeb nastavit tvrdost, teplotu, polohu. Zařadit dokážou i jemnou masáž. A nastavitelné budou už i přikrývky. Takže jestli se v jedné ložnici sejde milovník chladného prostředí se zimomřivcem, mohou si svůj komfort přizpůsobit v chladící či vyhřívací peřině individuálně.

IoT do každého baru a kuchyně?

O užitečných vybaveních do profesionálních gastroprovozoven i domácích kuchyní jsme vás už informovali. Zaměřme se na to, co by nás ještě mohlo zajímat a jaké chytré vynálezy možná spíš nechat odpočívat v obchodech.

Chytrá pípa

Někdy dobré hospodě nechybí výborný výčepní, ale možná jí i tak může chybět chytrá pípa. Vysledovat, kolik přesně jste vyčepovali piva, kolik vám zbývá v sudu a jestli ho tudíž nebudete muset vyměnit zrovna ve chvíli, kdy máte plno zákazníků, může být dost obtížné.

Pomoci s tímto problémem i předcházet zbytečným ztrátám by mohly chytré pípy, které poskytnou data o spotřebě, a zároveň načepují dokonalý půllitr piva. O vývoj takového čepovacího zařízení a nastavení standardu soupeří už několik systémů, ale všechny pracují na stejném princip. Sudy i pípy jsou vybavené senzory, které posílají data do cloudu, do nějž mají majitelé barů přístup prostřednictvím dashboardu. Spravovat tak mohou doslova každou kapku.

Chytrá láhev na víno zatím nezaujala

Naopak se zatím příliš neosvědčila technologiemi vybavená láhev na víno. Speciální ventil udrží nápoj čerstvý až třicet dní, displej ukazuje, kolik skleniček jste už zkonzumovali a kolik obsahu ještě zbývá. U obvykle průhledných vinných lahví se ovšem taková technologie ukazuje jako poněkud zbytečná.

Svou kuchyň či jídelnu můžete také ozvláštnit chytrým dávkovačem soli, který můžete ovládat pomocí aplikace a hlídat si tudíž přesnou spotřebu soli. Zařízení Smalt navíc přehrává hudbu a nabízí vícebarevné osvětlení.

A pro milovníky topinek se nabízí chytrý toaster, který umožňuje nastavit stupeň, a tedy barvu opečení pomocí aplikace – a dokonce na toastu vytvořit obrázek. Přátelé s podobným zařízením si mohou posílat „toastové vzkazy“.

Nositelná zařízení

Internet věcí se už před časem stal nedílnou součástí módy a mnohá zařízení, která pomáhají monitorovat například naše zdraví, jsou i předmětem diskuzí milovníků hezkých věcí. I v této oblasti se ale najdou předměty, které se prostě neosvědčily.

Například pásek monitorující nejen obvod vašeho těla, ale například i počet nachozených kroků za den, se v konkurenci chytrých hodinek a přesných vah neprosadil. A zatímco chytré tenisky jsou například pro sportovce užitečným pomocníkem, žabky s technologií mapující pohyb a preference zákazníků tak, aby jim výrobce mohl nabízet přesně cílené produkty, se také neuchytily.

IoT World Today: anketo o nejméně užitečné IoT zařízení.

Je zřejmé, že někdy se i ze zdánlivě bláznivých nápadů vyvinou přelomová technologická zařízení, která mohou měnit životy. Občas je ale také dobré se nad účinkem, který má technologie uživatelům přinést, více zamyslet. Technologie IoT umožňují poznávat segment našeho zájmu na základě přesných dat a uzpůsobovat tak výrobky a procesy k tomu, aby byly co nejefektivnější a nejužitečnější. Ne každý výrobek s označením smart ale skutečně chytrý je.

Najděte vhodné IoT řešení pro své nápady

Poraďte se s odborníkem

Články na podobné téma
6 IoT konferencí, které si nenecháte ujít v roce 2025

6 IoT konferencí, které si nenecháte ujít v roce 2025

Během loučení se starým rokem se už pojďme podívat, co nás v oblasti IoT čeká v roce nadcházejícím. Nejprve vás pozveme na klíčové konference v oblasti internetu věcí a průmyslového IoT …
2024-12-18
Co je Infrastructure as Code a jak ji využít v IoT prostředí?

Co je Infrastructure as Code a jak ji využít v IoT prostředí?

S rostoucím počtem zařízení připojeních do sítí internetu věcí rostou také nároky, které musí technologie překonávat. Efektivní správu infrastruktury prostřednictvím automatizovaných konfigurací…
2024-10-31
IoT Solutions World Congress 2024: 8 nejzajímavějších přednášek

IoT Solutions World Congress 2024: 8 nejzajímavějších přednášek

Už v prosinci minulého roku jsme vás lákali na nejvýznamnější světové IoT akce a konference. Jednou z nich byl IoT Solutions World Congress 2024 v Barceloně, který se stal klíčovou…
2024-07-19

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři

Zajímá Vás konkrétní IoT řešení?

Můžeme Vám pomoci?

/
/
/
/
/
/
/
/