29. 01. 2024 Téma: Průmysl a IIoT

Možnosti hlasového rozhraní v IoT

Internet věcí (IoT) je fascinující technologie, která mění způsob, jakým se díváme na svět kolem nás. Co kdybychom ještě navíc mohli s těmito zařízeními komunikovat pomocí našeho hlasu? Změní to nějak svět IoT? Pojďte se s námi podívat na to, nakolik už dnes žijeme v éře, kdy IoT využívá hlasových rozhraní.

Možnosti hlasového rozhraní v IoT

Bez tlačítek Bez klávesnice. Dokonce i bez displeje

Hlasové rozhraní, známé také jako Voice User Interface (VUI), umožňuje uživatelům ovládat a interagovat s IoT zařízeními pomocí hlasových příkazů. To znamená, že místo toho, abychom museli používat tradiční metody ovládání, jako jsou tlačítka nebo dotykové obrazovky, můžeme jednoduše mluvit se svými zařízeními a ona nám buď odpoví, nebo splní požadavky, které jsme nahlas formulovali. To znamená, že se zcela obejdeme bez tlačítek. Bez klávesnice. Dokonce i bez displeje. 

Hlasová interakce je přirozenější: mluvte se svým CNC strojem či ledničkou

Mnozí tvrdí, že hlasové ovládání je stejná revoluce, kterou jsme viděli, když jsme přešli od tlačítek k dotykovým dotykovému ovládání. Jde o intuitivnější způsob interakce s technologií. Klávesnice a myši ustupují dotykovým obrazovkám. Dotyk je přece přirozenější než ovládání klávesnice. A řeč je dalším logickým krokem. Když lidé chtějí informace, jednoduše se zeptají. Hlasové ovládání je obrovský posun a v IoT to platí také.

Hlasové ovládání IoT zařízení bude čím dál častější
Ilustrační foto

Hlasové rozhraní v IoT umožňuje uživatelům ovládat IoT zařízení pomocí hlasových příkazů namísto tradičních způsobů ovládání, jako jsou tlačítka nebo dotykové obrazovky. Možná se to nezdá, ale hlasové rozhraní v IoT představuje značný posun v interakci mezi lidmi a technologiemi, kterou umožnil obrovský pokrok v rozpoznávání řeči a zpracování přirozeného jazyka (NLP)

Pojďme si na několike příkladech ukázat možné využití hlasových rozhraní v IoT. S některými z nich jste se možná už setkali – například v chytrých domácích systémech nebo při komunikaci s hlasovými asistenty. Ale co takhle pohovořit s vaší ledničkou, bezpečnostním systémem nebo dokonce s výrobní linkou? Podívejme se, kde všude se už kombinace hlasového ovládání a IoT využívá.

Monitorování na dálku: hlasové rozhraní jako klíčový prvek v IoT

V oblasti IoT je monitorování všeho možného na dálku nejčastěji využívanou funkcí. Až 34 % oslovených firem tuto technologii využívá právě takovým způsobem. Díky hlasovým rozhraním mohou firmy získávat aktuální informace o stavu sledovaných hodnot nebo objektů v reálném čase a to s neuvěřitelnou jednoduchostí.

Například v průmyslových aplikacích můžeme vidět, jak hlasové ovládání pomáhá operátorům v monitorování a ovládání výrobních linek. Zaměstnanec může prostřednictvím hlasových příkazů získávat informace o stavu strojů, provádět diagnostiku nebo dokonce upravovat výrobní nastavení. V logistice je možné sledovat stav a polohu zásilek s využitím IoT a data si pak vyžádat prostřednictvím hlasového dotazu. to vše zvyšuje efektivitu a snižuje čas strávený manuálním vyhledáváním informací.

Ovládání obráběcích strojů a robotů hlasem

A v průmyslu se ještě chvilku zastavme. IoT (resp. IIoT) pomáhá s optimalizací a automatizací řady procesů. Tento sektor využívá big data, robotiku, umělou inteligenci, strojové učení a 5G sítě. Integrace hlasového rozhraní do těchto systémů představuje další krok ke zjednodušení a zefektivnění ovládání.

Ačkoliv jsme teprve na začátku, je velmi pravděpodobné, že hlasové rozhraní bude hrát při ovládání obráběcích strojů a výrobních robotů stále důležitější roli. Od běžného provozu přes nastavování parametrů po diagnostiku a řešení problémů. I hlasové rozhraní tedy může do budoucna přispět, zejména ve spojení s neustále se rozvíjející automatizací, ke snižování poočtu lidských operátorů ve výrobě a průmyslu.

IoT  VUI - hlasové ovládání výrobních strojů
Ilustrační foto

Chytrá domácnost

Hlasové rozhraní můžete využít k ovládání různých zařízení v domácnosti – od světel přes termostaty až po zabezpečovací systémy. Dnes dokonce i běžné spotřebiče, jako jsou lednice nebo pračky, obsahují hlasové rozhraní.

Navíc jsou tu produkty jako Amazon Echo a Google Home, které umožňují ovládat domácnost jednoduše hlasem.

Kde jinde využít hlasové ovládání než v autě

Nahládněme ještě trochu do dopravy, které je pro IoT tradiční oblastí. Hlasové ovládání některých vymožeností v moderním autě přináší ve spojení s IoT technologií výrazný posun v bezpečnosti a pohodlí. Hlasové příkazy umožňují řidičům udržet ruce na volantu a oči na silnici, čímž výrazně snižují riziko distrakce při řízení. Současně lze snadno ovládat funkce jako navigace, klimatizace nebo infotainment systém, což zvyšuje pohodlí, zejména při delších jízdách. Díky IoT se vozidla stávají součástí širší sítě, umožňující integraci s chytrými domácími zařízeními a aplikacemi pro zvýšenou efektivitu a personalizaci.

Výzvy a omezení hlasových rozhraní v IoT

I když hlasová rozhraní v IoT přináší řadu výhod, setkáváme se také s některými výzvami a omezeními. Jako každá technologie, i hlasová rozhraní někdy selhávají v přesnosti. Může se stát, že nerozpoznají určité příkazy.  To může vést k frustraci uživatelů, kteří se pokoušejí ovládat svá zařízení hlasovými příkazy. Další výzvou je náchylnost k chybám v hlučných prostředích. V této oblasti se ale blýská na lepší časy díky neuronovým sítím a strojovému učení, které pravděpodobně dokážou většinu těchto problémů dostatečně potlačit.

Potýkat se můžeme také s problémy ohledně bezpečnosti a soukromí. Na to musí v dnešní době plné digitálních podvodů a nebezpečí klást výrobci obrovský důraz. Bude zajímavé sledovat, jak vyvíjí zabezpečení nejen IoT systémů, které využívají VUI nebo způsoby ověření osob, které mohou hlasově ovládat např. stroje v ceně i desítek milionů korun.

Budoucí trendy v hlasových rozhraních v IoT

Podíváme-li se na dostupné informace, hlasová rozhraní v IoT budou se vší pravděpodobností budou využívána stále častěji. To povede k větší automatizaci a efektivitě v mnoha sektorech. Už dnes vidíme integraci hlasových rozhraní do běžných zařízení, jako jsou domácí zábavní systémy, nositelná elektronika, veřejné kiosky na letištích, v nákupních centrech či v kancelářských budovách využívajících IoT. Pojďme si zaspekulovat a odhadnout budoucí vývoj v některých oblastech na základě současných dat a výzkumů.

Očekáváme, že budoucí hlasová rozhraní nabídnou personalizovanější zážitky. Budou lidem lépe rozumět a dokáží reagovat na individuální potřeby a preference uživatelů. To samozřejmě úzce souvisí se strojovým učením a AI. 

S tím, jak budou hlasová rozhraní stále rozšířenější, se zvýší důraz na bezpečnost. Mohli bychom být svědky vývoje nových technologií a metod pro zajištění bezpečnosti IoT zařízení. Výzkumy například naznačují možnost využití dat odesílaných IoT zařízeními pro detekci "živosti" hlasu, což by mohlo pomoci předcházet podvodným útokům a chránit uživatele před podvodníky, kteří se snaží z nic netušících obětí vylákat peníze.

Plánujete využít hlasové rozhraní ve svém IoT projektu?


Proberte to s IoT specialisty

Články na podobné téma
Budoucnost IIoT se neobejde bez startupů

Budoucnost IIoT se neobejde bez startupů

Rok 2024 přináší v oblasti průmyslového internetu věcí (IIoT) opět mnoho nových příležitostí a výzev. S touto technologií se pojí nejen zlepšení efektivity a konektivity ve výrobě, ale i zásadní…
2024-08-29
Olympiáda pod taktovkou internetu věcí

Olympiáda pod taktovkou internetu věcí

Právě skončil velkolepý sportovní svátek, XXXIII. letní olympijské hry v Paříži. Do historie se zapsaly nejen skvělými sportovními výkony či mimořádnými lidskými příběhy, ale také využitím…
2024-08-14
Textil jako hrozba pro životní prostředí?

Textil jako hrozba pro životní prostředí?

Recyklace textilních materiálů představuje obrovskou výzvu. Nejen pro životní prostředí, ale zejména pro firmy. Oděvní průmysl produkuje velké množství odpadu a jeho efektivní recyklace je…
2024-07-26

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři

Zajímá Vás konkrétní IoT řešení?

Můžeme Vám pomoci?

/
/
/
/
/
/
/
/