IoT + zemědělství = chytrá farma
Po staletí se zemědělci spoléhali hlavně na zkušenosti a znalost prostředí ve kterém hospodaří. Nic jiného jim nezbývalo a na jejich sklizně spoléhali celé vesnice a města. Svět inovací a technologií se zemědělství vyhýbal obloukem. Až do teď.
O čem dnes bude řeč:
- Jak chytrá farma může změnit svět zemědělství
- Co už chytrá farma všechno umí?
- Typy IoT senzorů a jak to všechno funguje dohromady
- Jak vypadá online platforma?
- Kteří zemědělci ocení chytrou farmu a IoT technologie
- Jak začít s chytrou farmou?
- Jak to všechno vypadá v akci?
Jak může chytrá farma změnit svět zemědělství?
Přelom nastal v době, kdy se objevila technologie cloudu. Najednou jsme mohli ke všem souborům a datům přistupovat odkudkoliv a z jakéhokoliv zařízení. Snížila se cena za ukládání a přenos dat. Nové senzory, měřiče nebo detektory jsou stále levnější na výrobu.
Najednou si takové technologické řešení může dovolit i menší zemědělec, který díky tomu zefektivní práci a všichni budou spokojenější. Blíží se nám klimatické změny, a to znamená více sucha. Nepřítel číslo 1 každého zemědělce na světě. Důležité tedy bude efektivně pracovat s vodou.
V následujících desetiletích máme tedy před sebou velké výzvy nejen v zemědělství. Dneska vám představíme End-To-End řešení chytrá farma.
Kam chytré zemědělství směřuje? Hlavně k umělé inteligenci. Jakmile budeme sbírat dostatek dat z různých farem a podmínek, tak dalším krokem bude správně data analyzovat a vyhodnocovat. Tady bude mít umělá inteligence hlavní slovo. Díky datům se naučíme více spolupracovat s podmínkami ve kterých hospodaříme, a to nám pomůže zefektivnit celé zemědělství. Vydělají na tom všichni.
Umělá inteligence nás naučí správně hospodařit s vodou, protože díky senzorům a velikosti sklizně bude vědět, kolik vody bude potřeba pro úspěšnou sklizeň dané plodiny. Každá půda je trochu jiná, každá plodina potřebuje jinou péči, a právě díky kvalitnější práci s daty můžeme jít lepší sklizni naproti.
Teď si představte, že každá farma v ČR by shromažďovala data na jedno úložiště, na kterých by se umělá inteligence učila, jak být efektivním zemědělcem v českých podmínkách. Pomohla by nám ušetřit vodu, čas a hlavně peníze, které by zemědělci mohli použít na inovaci své farmy.
Od státu by bylo příjemné, kdyby zemědělcům pomohl jít těmto technologiím naproti např. ve formě dotací a vzdělávacích workshopů. Pomohl by tak bojovat proti nepříznivým podmínkám ve formě klimatických změn, většího sucha a dalším strašákům zemědělství. Takhle stát platí zemědělcům odškodnění za věci, které neovlivní, protože jim např. počasí zničilo úrodu. Takhle se začarovaný kruh opakuje bez naděje na lepší zítřky. To by se s příchodem chytrého zemědělství mohlo konečně změnit.
Co dnes už chytrá farma dokáže?
Pojďme se vrátit do současnosti a ukážeme si, co už dnešní chytrá farma umí a v čem vám nejvíce pomůže.
Plánování plodin
Už odzvonilo excelovým tabulkám a papírovým diářům a deníkům. V 21. století už můžeme dělat všechno on-line. To má za následek příjemnější používání, funkce, které plánování urychlí a hlavně z efektivní. Na jednom místě, tak budete mít přehled o celé vaší farmě.
Díky platformě od společnosti Agdata, tak můžete rozplánovat výsev nebo výsadbu na různých parcelách pro jednotlivé roky. To vám pomůže zvětšit výdělek a budete mít i historická data. Díky tomu si můžete dělat vlastní vyhodnocování a zjistit, jestli jste dělali správná rozhodnutí.
Tak vypadá vnitřek platformy, kde plánujete výsev plodin. Zdroj: agdata.cz
Zákonné evidence
Chytrá farma pomůže se zákonnou evidencí, která se pro vás stane přehlednější. Různé zákony a směrnice se často mění a je problém s nimi udržet krok. Nemusíte tedy přemýšlet a zabývat se s “novinkami” v tomto odvětví. Systém to hlídá za vás, a když se cokoliv změní, dá vám okamžitě vědět.
S využitím chytré farmy tak získáte dozor, který se postará o
- plnění nitrátové směrnice
- přípravky na ochranu rostlin
- výpočet statkových hnojiv
- deník nafty
- kompletní výčet prací na jednotlivých polí
Chytrá farma se postará o evidenci plnění nitrátové směrnice, přípravky na ochranu rostlin, výpočet statkových hnojiv, deník nafty, ale i kompletní výčet prací na jednotlivých polích.
Detail o půdním bloku včetně výměru, omezeních, předpověď počasí atd. Zdroj: agdata.cz
Automatický záznam aktivit neboli inteligentní telematika
Všechno směřuje k automatizaci a zemědělství nebude výjimkou. Kvůli GPS jednotkám a speciálním čipům na stroje a agregace už nebudete muset trávit čas rutinními záznamy každé polní práce.
Stačí traktor vybavit GPS jednotkou a jakmile zahájí práci na parcele, tak se informace o jízdě traktorů propíší do systému. Díky ID čipům navíc rozpozná, o jaký typ polní práce jde a podělí se o informace o připojené agregaci a kdo s ním jezdí. Všechno můžete sledovat v reálném čase ve vašem prohlížeči nebo mobilu. Vždy tak máte po ruce přehled postupu prací.
Navíc máte ještě tyhle možnosti:
- nastavitelné parametry záznamu
- automatický deník nafty
- aktualizace poloh každou vteřinu
- odečet PHM z CAN bus nebo průměrem
- přenosná nebo pevná instalace
Pokročilá GPS jednotka, která se vloží do traktoru. Rozpozná agregace i obsluhu. Zdroj: agdata.cz
Takhle pak vypadá celkový výsledek. zdroj: agdata.cz
Správa majetku a řízení pachtů
Spravovat zemědělský majetek není žádná procházka růžovou zahradou. Je spousta věcí, které je třeba hlídat a udržovat. Navíc pokud máte pouze papírové smlouvy, tak je těžké si udržet přehled. Natož, když se změní vlastník nebo se objeví jiná úprava na katastru.
Správa nemovitostí je proto s Agdata naprostá hračka. Nejtěžší je začátek, kdy je třeba do systému dostat informace. Pak už si můžete užívat pohodlnou správu zemědělského majetku.
Agdata vám umožní:
- mít přehled o pronajatých plochách a jejich vlastnících
- kontrolovat stav smlouvy a cenu za pronájem
- hlídat datum platnosti smlouvy a platby za nájem
Pokud se blíží konec smlouvy nebo se přibližuje platba za nájem, tak vás systém upozorní e-mailem. Stačí si pouze nastavit o kolik dní dopředu vám má dát vědět.
Změní se majitel nebo přijde úprava katastru na vámi spravovaných parcelách? Žádný problém. Dostanete e-mail s tímto upozorněním a budete mít možnost na změny rychle reagovat.
Mapa katastru přehledně v administraci. Zdroj: agdata.cz
Sledování osob na pracovišti
“Píchačky” na pracovišti jsou minulostí. Stačí zaměstnance a spolupracovníky vybavit bezdrátovou klíčenkou, která vám poskytne celkový přehled.
Budete vědět:
- pohyb po jednotlivých pracovištích
- příchody a odchody
- čas strávený na daném místě
Data vám následně pomohou si udělat lepší představu o tom, jak je práce efektivní a co zabírá nejvíce času.
Identifikační čip pro zaměstnance. Ve skutečnosti to je opravdu malá krabička, kterou zavěsíte na klíčenku. Zdroj: agdata.cz
Skladové hospodářství
Starat se o aktualizované skladové hospodářství dá opravdu zabrat. Pomalu, aby se jeden člověk staral pouze o sklad. To zvyšuje náklady, a ne vždy musí být vše aktuální a 100% správně
Chytrá farma se proto zaměřila i na skladové hospodářství zemědělců. Aby jim práci usnadnila, aplikovala automatické hospodářství. Zahoďte zase excely nebo poznámkové bloky a pojďte se podívat, jak to funguje.
Co všechno umí chytré hospodářství díky GPS:
- množství využitých vstupu: přípravky na ochranu rostlin při polní práci apod.
- pohyby v reálném čase na skladových kartách
- spotřeba nafty
Veškeré zaznamenané pohyby na skladu je možné upravit nebo smazat. Důležité je, že všechny informace zadáváte pouze jednou.
Meteostanice a senzory
Počasí má na zemědělství samozřejmě obrovský vliv. Veřejné služby neposkytnou takový komfort při práci s daty. Díky vlastním meteostanicím, tak získáte lepší přehled a data, se kterými lze pracovat.
Vlastní meteostanice pomůže:
- s přehledem o aktuálním směru a rychlosti větru
- zjistit teplotu v okolí
- zjistí vlhkost na daném místě
Senzory do skladů i na pole:
- detailní podmínky ve skladě např. s obilím - vlhkost a teplotu
- jaké jsou podmínky na poli - vlhkost půdy, teplota v okolí
- sledování hladiny spodní vody
Pro všechny výstupy si můžete nastavit minimální a maximální hodnotu při které dostanete upozornění na e-mail nebo pomocí SMS. To vám zajistí klidné spaní a během dne se můžete soustředit na jiné věci než na rutinní kontrolu.
Přehled veškerých údajů na jednom místě. Zdroj: agdata.cz
Sledování pohybu zvířat
Máte velké pastviny? Hospodářská zvířata, která jsou spíše cestovatelé, a nebaví vás je neustále hledat? I na tohle už existuje řešení. Díky speciálním GPS jednotkám určená pro hospodářská zvířata vám zajistí dokonalý přehled o pohybu stáda po pastvině.
Můžete si vybrat s jakou přesností se mají zvířata zaměřovat. Můžete nastavit také četnost oznámení o poloze. Oba parametry mají vliv na výdrž baterie, která vydrží až 2 roky.
Krásný přehled o vašich stádech v systému agadata. Zdroj: agdata.cz
Družicové snímky zobrazující stav vegetace
Už dokonce i satelity nám pomáhají s chytrým zemědělstvím. Nikdy nebudete mít aktuální přehled o vašich plodinách, tak jako z vesmíru. Agdata Sentinel používá data z moderních družic pro snímkování stavu vegetace. Snímky se aktualizují 2x týdně.
Díky snímkům z družice můžete:
- zlepšit plánování hnojiv a jejich aplikaci
- vytvořit aplikační mapu dle aktuálního stavu porostu za pár minut
- včasně identifikovat problematická místa
- srovnat výkonnost plodin na jednotlivých polích
- monitorovat dopad agrotechnických prací
Budete mít neustálý přehled o aktuálním zdraví svých plodin. Můžete je sledovat na satelitních snímcích nebo s pomocí různých vegetačních indexů: NDVI, MSAV12 nebo NDWI. A hlavně můžete všechno zkontrolovat kdykoliv z mobilu nebo z internetového prohlížeče.
Ukázka sateilních snímku přímo v administraci. Zdroj: agdata.cz
Variabilní hnojení
Další výhoda satelitních snímků je, že vám pomohou s variabilním hnojením. Aplikační mapy jsou vytvářeny na základě posledních dostupných snímků ze systému Ag Sentinel. Mapy jsou dostupné v univerzálním formátu shapefile a jsou kompatibilní s většinou aplikátorů.
To vám pomůže:
- efektivně aplikovat hnojiva
- zvýšit výnos z pěstovaných plodin až o 3 %
- snížit náklady na hnojiva - úspora až 30 % dusíků
- snížit zátěž na životní prostředí
S přístupem technologii je tedy precizní zemědělství dostupné opravdu pro každého zemědělce.
Aplikační mapa z reálného prostředí. Zdroj: agdata.cz
Typy IoT senzorů a zařízení - jak to všechno funguje dohromady
Teď si rozebereme veškerá zařízení, které se k End-To-End řešení Chytré farmy dodávají a podíváme se, jak to všechno vlastně funguje.
Typy zařízení můžeme rozdělit na:
- senzory a půdní sondy
- meteostanice
- GPS
- čipy
Senzory a půdní sondy
Pomáhají nám vyhodnocovat podmínky kolem sebe. Jako je právě teplota nebo vlhkost. Sondy můžeme schovat do půdy pro dokonalý přehled, co se v ní děje. Senzory schováme
do skladu, aby nám hlídali teplotu a nezkazila se sklizeň. Dostupné jsou také senzory, které hlídají vlhkost listů ve vašem porostu.
Každou sondu nebo senzor můžete pojmenovat podle místa, kde se nachází a mít tak přehled.
Sonda do obilí v akci. Zdroj: agdata
Půdní sonda pro sledování vlhkosti a půdy v porostu. Zdroj: agdata.cz
GPS
Global Positioning System je polohový systém, který s pomocí elektronických přijímačů pomáhá určit přesnou polohu zařízení. Takové jednotky můžete uchytit do traktoru, na hospodářská zvířata nebo různé senzory, čipy už mají takovou jednotku implementovanou v sobě, abyste měli přehled o všech svých zařízeních.
Nejdražší GPS jednotka, která umí i automaticky zaznamenávat činnosti traktoru. Zdroj: agdata.cz
GPS pomáhá sledovat hospodářská zvířata. Zdroj: semtech.com
Čipy
V poslední řadě jsou tady čipy, které pomáhají k identifikaci osob nebo agregací. Každé osobě nebo agregaci přiřadíte ID a systém rozpozná o co se jedná a na základě toho zobrazí nebo zařadí potřebné informace.
Čip pro agregaci v akci. Zdroj: agdata.cz
Jak to tedy všechno funguje dohromady?
Na jedné straně jsou zařízení, která máte rozložená různě po farmě. Taková zařízení musejí nějak komunikovat a odesílat a přijímat data. Tady přichází na řadu síť pro IoT od CRA LoRaWAN.
Na levé straně vidíte vaše senzory, které máte na farmě. Ty jsou připojena do IoT sítě a přes ní proudí veškerá data, která zařízení vygenerují. S daty musíme následně pracovat. To znamená, že musí být někde uložená, aby k nim aplikace typu agdata.cz měla přístup.
To zařídí cloud, součást celé IoT platformy. To je centrální mozek, kam proudí veškerá data a následně čekají na svoje zpracování od svých majitelů. V našem případě je majitel dat společnost Agdata, která přistupuje k datům pomocí tzv. API. To je rozhraní pro programování aplikací. Díky vašemu unikátnímu ID, pod které přiřazujete koupené senzory, sondy nebo GPS lokátory, tak Agdata ví, jaká data komu zobrazit.
Agdata postavila vlastní webovou aplikaci, která umí spolupracovat s daty, která jsou v cloudu uložena. V praxi to znamená, že se farmář jen přihlásíte do administrace, sledujete vygenerovaná data a využíváte funkce pro chytré zemědělství.
Jak vypadá on-line platforma?
Platforma je to velká a každým dnem na nich pracuje několik lidí, kteří se snaží zefektivnit zemědělství v České republice. Obrázky, které jsme vám ukázali v předchozí části článku tolik neřeknou jako videa přímo z centra dění.
Podívejte, jak vypadá první připojení k Portálu farmáře
Můžete i mrknout, jak najednou vyhledávání informací bude hračka
Nic ale nenahradí vlastní zkušenost. To v Agdata vědí a nabízí na 30 dní zdarma přístup do Portálu farmáře, tak to doporučujeme určitě omrknout. Stačí našeho partnera rovnou oslovit.
Mobilní aplikace
V dnešním světě už se musí dělat všechno i pro mobily a tablety. Agdata nabízí aplikaci pro Android a pro iOS se už pomalu připravuje. Všechny vychytávky a funkce, které jsme si dneska ukázali jsou dostupné i z mobilního telefonu.
Můžete být tedy přímo na poli a podívat se, kde jsou zrovna ostatní, jaké je teplota ve skladu nebo kde se toulají hospodářská zvířata. Hlavně můžete z mobilu přidávat poznámky nebo klidně upravovat záznamy aktivit přímo na dějišti.
Kteří zemědělci ocení chytrou farmu a IoT technologie
Ve zkratce: všichni. Všichni, které zemědělství živí a přejí si podnikat efektivně. Výhody, které IoT do světa zemědělství přináší, je celá řada. Největší kouzlo technologií je, že nikdy nezůstanou stát na místě a musejí se neustále posouvat vpřed, přidávat nové funkce a vylepšovat ty současné.
Samozřejmě největší výhodu pocítí zemědělci s více hektary a zaměstnanci. Jedním z cílů IoT je snižovat náklady. To se projeví nejvíce ve větších obratech. Kde úspora 10% může znamenat ušetřené statisíce, které mohou být najednou investované do inovací nebo zaměstnanců.
To ale neznamená, že menší zemědělci by se neměli soustředit na efektivnější podnikání. Právě naopak. Když dostanete finance pod kontrolu, můžete si dovolit více investovat do strojů, majetku i zaměstnanců. Navíc se vám otevřou dveře k lepšímu financování ze stran bankovních institucí, jakmile uvidí, že umíte pracovat s technologiemi i financemi.
Právě pro efektivnější podnikání potřebujete mít přehled a správná data. S tím vám IoT technologie pomůžou.
Dalším důležitým cílem IoT v zemědělství je zvýšení výnosu z vypěstovaných plodin. Tady ještě nejsme tak daleko, jako u snižování nákladů, ale všechno k tomu směřuje a chce to ještě čas.
Když si to shrneme - o chytré farmě by měl přemýšlet každý zemědělec, kterému záleží na ziskovém podnikání a na životním prostředí.
Jak začít digitalizovat svojí farmu?
Dlouze jsme si povídali, proč je chytrá farma užitečná. Teď se konečně podíváme, jak začít.
Nejedná se o jednoduchou akci typu: koupím na e-shopu, zapojím a používám. Samozřejmě to lze takhle provést, ale cílem chytré farmy je zefektivnit podnikání jako celek. To provést čistě vlastními silami je skoro nemožné. Proč se ale trápit, když jsou tady firmy, které vám s tím pomohou?
Je v jejich vlastním zájmu, aby se dařilo i vám. Když se vám bude dařit, tak to znamená, že postupem času budete růst a s tím i počet zařízení připojených do sítě. A profitovat nakonec bude celá společnost, protože se obecně podaří vypěstovat více potravin a zmenšit dopad na životní prostředí. To je krásný společný cíl, který nás všechny spojuje.
Nebojte se tedy zeptat, co vás zajímá, nebo rovnou požádat o pomoc
Ozvěte se nám a my vás nasměrujeme a doporučíme nejlepší postup. Do testování se můžete pustit i vlastní cestou. Jak jsme se už zmínili, můžete si spoustu věcí nejdříve zdarma vyzkoušet. Třeba i se zapůjčením GPS a senzorů.
Jak to je s cenou?
Ceny se odvíjejí podle hektarů spravované plochy a počtu zařízení, takže i ten nejmenší zemědělec si může dovolit precizní zemědělství s pomocí technologií 21. století.
Pamatujte, že každý zemědělec potřebuje vždy trochu něco jiného. Proto se taková řešení dodávají hlavně na míru a naceňují se zvlášť. Nelze tedy přesně určit cenu a měsíční náklady na provoz.
Jak jsme psali v sekci nad námi, tak nejlepší cesta je kontaktovat nás pomocí formuláře a my vás už hezky navedeme.
Připravte si pár informací, které všechno urychlí
- kolik máte strojů a agregací
- kolik máte zaměstnanců
- jakou máte výměru spravovaných polí
- počet hospodářských zvířat
To pomůže s přesnějším naceněním a hlavně si si doda obrázek o tom, co vlastně potřebujete. Díky dlouholetým zkušenostem vám i skvělé poradí. Navrhne postup klidně jenom s pár zařízeními, abyste si to v klidu otestovali a rozhodli se na základě vlastních zkušeností.
Jak to všechno vypadá v akci?
Pojďme se teď společně podívat, jak to všechno vypadá v akci. Agdata už jsou na 20% zemědělské plochy, a to číslo určitě nebude klesat. Vstoupíte také do světa inovací?
Chytrá farma v 21. století.
Tak ten už se nikdy neztratí!
Díky IoT meteostanicím budete vědět o počasí na svých polích mnohem lépe a dřív než z televize.
Na cestách budete mít nového společníka. Filmy ale bohužel neumí. :-)
Půdní sonda v akci
Kam se obrátit pro více informací?
Věříme, že jste se v dnešním článku dozvěděli spousty věcí o chytrém zemědělství a jaká budoucnost nás čeká.
Doufáme, že jsme vás inspirovali natolik, abyste náš portál sledovali i v budoucnu. Dozvíte se o spoustě dalších zařízeních, která nám budou usnadňovat život. Vývoj jde stále dopředu a s ním i IoTport.cz.
Jsme portál, který shromažďuje dodavatele a novinky na jednom místě. Ať máte snadný přístup k informacím i dodavatelům.
Jestli máte jakékoliv dotazy ohledně využití IoT techologíí pro zemědělství a životní prostředí, obraťte se na některého z našich IoT partnerů nebo na nás.