Spolehlivá IoT infrastruktura + všestranný IoT integrátor = opravdový přínos pro firmy
Tak vznikají na míru šitá řešení s opravdovou přidanou hodnotou. Třeba v podobě náskoku před konkurencí.
Jak to může vypadat v praxi
Příkladem spojení kvalitního integrátora a poskytovatele IoT infrastruktury může být například spolupráce Českých radiokomunikací a společnosti CCA Group a.s. pro klienta z oblasti zemědělství. Nečekali byste IoT na farmě? Nenechte se mýlit. Právě tam najde skutečně zásadní uplatnění. Ať už z pohledu optimalizace produkce a výrobních procesů nebo z pohledu ekologie, kde zmiňované technologie dokážou například pomoct v boji se suchem. Ostatně jak zmínil v rozhovoru pro CFO World obchodní ředitel CCA Group Martin Špaňo:
„Na poli IoT za sebou máme první a velice úspěšnou premiéru, kdy jsme ve spolupráci s Českými Radiokomunikacemi poskytli klientovi na míru šité řešení optimalizace jeho práce, zvýšení konkurenceschopnosti a monitoring úrody. Myslím si, že v dobách sucha, které naši republiku postihují pravidelně již po několik let, budou podobná řešení při plánování a optimalizaci zemědělské produkce hrát velkou roli, mohou se stát rozhodujícím faktorem celého agro průmyslu.“
Budoucnost zemědělství bude s technologiemi tedy pravděpodobně spojená mnohem víc, než by se na první pohled mohlo zdát. Stejně tak se s chytrými a k internetu připojenými zařízeními budeme setkávat čím dál častěji i v dalších oblastech. Od dopravy a logistiky přes facility management nebo průmysl po farmacii a obchod. Podobným směrem se ubírá i odpověď Martina Špaňa, když odpovídá na otázku: „Jak tuzemské firmy využívají možnosti, které jim přináší internet věcí?“:
„Nejde o nic jiného než o získání dat z externích senzorů a jejich přenos v čase a objemu k dalšímu zpracování a analýze.
V tomto kontextu lze chápat celou řadu zařízení. Mikroprocesorová technika a vývoj nových senzorů dnes pokročily tak, že prototyp nového zařízení lze vyrobit levně a rychle. Zavedení nového zařízení je tedy spíše otázkou nápadu než komplikací při výrobě. Vývoj komponentů do senzorických jednotek pokročil tak dramaticky, že dnes je možné senzorickou jednotkou změřit prakticky cokoliv za poměrně nízkého nákladu včetně datového přenosu.
S tímto druhem monitoringu jsou v současnosti nejdále asi logistické firmy a sklady, ale obor se rychle rozvíjí a jeho použití se rozšiřuje. Vždy platí, že nasazení jakéhokoliv technického prostředku pro monitoring procesu, děje nebo věci si v první řadě vynutí subjekty pohybující se na daném trhu. Jim to musí dávat ekonomický smysl a přínos.“
Proč přizvat „integrátora“? Umí efektivně spojit jednotlivé kousky IoT skládačky ve funkční řešení
Schopný IoT integrátor totiž kromě toho, že odbaví zadání a požadavky, přijde s inovativními myšlenkami a dokáže z technologie dostat maximum. Však kdo jiný by se v možnostech internetu věcí měl vyznat lépe? Klient tak díky zkušenostem odborníků, a hlavně díky jejich znalostnímu přesahu do dalších oborů může získat mnohem víc, než původně čekal.
Například znalost specializovaných bezdrátových sítí se u firem zabývajících se IoT technologiemi spíš předpokládá. Ale když máte k dispozici rovnou o specialisty na analýzu a zpracování rozsáhlých dat, mohou vám rovnou doporučit, jak je nejlépe využít, jak je sbírat, vizualizovat i vyhodnocovat. A protože v týmu jsou také vývojáři, rovnou vám na míru připraví třeba mobilní aplikaci, ve které budete mít důležité informace vždy po ruce.
Společnost CCA Group se při spolupráci s Českými radiokomunikacemi osvědčilo jako všestranný integrátor
Ve společnosti CCA Group získají klienti vedle potřebných zkušeností s IoT právě zmiňovaný přesah do jiných oborů jako jsou, velká data (a jejich analýza), cloud, IoT senzory a nejrůznější platformy (Azure, .NET, Xamarin, Power BI apod.).
Ilustrační foto; zdroj: cca.cz
Kromě toho se o celý projekt postarají od A do Z. Od úvodní analýzy přes ověření možností financování z dotačních zdrojů až po sestavení a implementaci celého řešení. Včetně aplikace pro zpracování a zobrazení dat.
A navíc spolupracují jen s ověřenými partnery. To se týká také připojení jednotlivých IoT zařízení, kde se společnost CCA Group opírá o síť od Českých radiokomunikací, tedy o LoRAWAN. Její předností je zejména energeticky nenáročný přenos dat (takže baterie v připojených zařízeních vydrží i několik let) a možnost obousměrné komunikace. Mezi výhody jistě patří i to, že je to síť poměrně rozšířená a existuje pro ni tedy velké množství senzorů a čidel.
Zajímá vás LoRaWAN víc?
Objevte další možnosti využití IoT a firmy, které se jím zabývají
Tušíte, že by vaše práce šla zefektivnit pomocí internetu věcí a nových technologií? Napište nám a společně na něco přijdeme.