Chytrý facility management využívá IoT
Facility management je obor, ve kterém IoT technologie čeká velká budoucnost. Internet věcí je jako předurčený k tomu, aby pomáhal zefektivnit a usnadnit právě technickou správu budov a nemovitostí. Jak a kde přesně?
O čem dnes tedy bude řeč
- Sledování spotřeby vody a energií a dálkové odečty – smart-metering
- Krizový management, zabezpečení a ochrana objektů pomocí IoT
- Monitoring kvality prostředí
- Chytré parkování v nákupních centrech, bytových domech nebo v kancelářských budovách
- Jak začít s IoT v rámci facility managementu
- Hotely a farmy? Využijte specializovaná IoT řešení
- Trendy ve facility managementu? Predictive cleaning a predictive maintenance
Mnoho z nás ví, co obnáší starost o rodinný dům nebo třeba jen byt. Mnohdy vás to může stát překvapivě hodně času i peněz. A to se bavíme o desítkách nebo menších stovkách metrů čtverečních a všeho všudy jen několika málo osobách.
U velkých nemovitostí a objektů, jejichž provoz může stát i několik milionů ročně už se bavíme o úplně jiné disciplíně, která potřebuje projektový přístup, spoustu zdrojů i zkušeností. A proto existuje Facility management. Obor, který se zabývá především správou budov a nemovitostí jako jsou například
- business centra, administrativní a kancelářské budovy
- komerční objekty, obchodní centra a hotely
- školy, univerzitní kampusy
- kulturní instituce, galerie, muzea, hrady i zámky
- nemocniční areály, lázně
- sportovní areály, bazény, stadiony a hřiště
- průmyslové budovy a areály, výrobní haly, sklady a logistická zázemí
- hospodářské stavby a areály
- bytové domy, luxusní vily a rezidence
U všechny zmiňovaných typů nemovitostí je potřeba se zabývat údržbou, opravami a úklidem, dodávkami energií, a jejich spotřebou, vytápěním nebo chlazením, svozem odpadu, parkováním, zabezpečením, požární ochranou nebo například údržbou zeleně v okolí a podobně. A tady už zřejmě tušíte, kam míříme. Ano, to jsou přesně ty oblasti, kde mohou s optimalizací, efektivitou a se snižováním nákladů pomáhat IoT řešení a technologie. Pojďme se společně podívat, jak a využít internet věcí při správě nemovitostí.
Podnikáte v oblasti facility managementu? Spravujete kancelářské budovy? Určitě tu najdete inspiraci. Hledáte firmu, která vám se správou nemovitosti pomůže? Pak se tu dozvíte, co po ní můžete chtít.
Sledování spotřeby vody a energií a dálkové odečet – smart-metering
Začněme tím, s čím se většina z nás běžně setkává. Voda. Elektřina. Plyn. Energie jsou kritické, bez nich se obejít nedá téměř v žádném oboru. Zároveň znamenají náklady, které se dají optimalizovat. Podívejme se tedy, jaké jsou možnosti IoT při sledování spotřeby energií nebo vody a jejich odečty.
Obliba technologie, která umožní na dálku odečítat spotřebu, stále roste. Zejména u bytových domů (a tedy bytových družstev a SVJ). Odečty na dálku totiž šetří čas, protože nikdo nemusí obcházet osobně všechny vodoměry nebo elektroměry. Dálkové odečty jsou také výrazně přesnější a méně chybové. Ve prospěch odečtu na dálku hovoří další skutečnost – hlavní i podružné měřiče jsou totiž v budovách často instalované v těžko přístupných místech, sklepech nebo šachtách. A to si o odečty pomocí IoT vyloženě říká.
Sada IoT zařízení pro dálkový odečet a její instalace, zdroj: IoT.water
Výhody dálkových odečtů vodoměrů a s IoT
Odečtu vodoměrů na dálku mohou zjednodušeně probíhat v podstatě dvojím způsobem. V obou případech jsou samozřejmě potřeba měřiče s funkcí radiové komunikace přes IoT síť. Oba způsoby jsou výhodné. Záleží na konkrétních potřebách.
Odečty spotřeby na dálku pochůzkou v delších (pravidelných) intervalech
První způsob vyžaduje, aby někdo aktivně vzal do ruky zařízení pro odečítání vodoměrů, prošel například kolem domu a během pár minut vidí například v počítači nebo v mobilním telefonu, jakou měl kdo spotřebu za např. uplynulé měsíce. Tady je hlavní výhodou, že nikdo nemusí nic ručně opisovat a obcházet. Takové řešení zároveň také zvyšuje bezpečí obyvatel domů, protože si nemusí do bytu pouštět cizí osoby.
Kontinuální sledování spotřeby
Druhý způsob jde dál. Spotřeba se měří a odečítá nepřetržitě, hodnoty se ukládají do cloudu a odtamtud si je povolaní uživatelé mohou zobrazit například přes webový portál. Díky tomu lze sledovat aktuální spotřebu a efektivně ji optimalizovat a plánovat.
Jednou z hlavních výhod druhého způsobu je i to, že správci mohou dostávat automatické informační hlášení v SMS nebo do e-mailu například ve chvíli, kdy spotřeba překročí nastavený limit. Tak se totiž dá včas odhalit havárie (třeba prasklé potrubí) nebo například únik vody způsobené netěsností a podobně. Díky rychlému řešení si pak lze ušetřit spoustu starostí i peněz.
Oba popsané způsoby využívají speciálních IoT senzorů pro dálkové odečty. Tato čidla odesílají (a případně přijímají) informace a data prostřednictvím speciální bezdrátové sítě, například LoRaWAN. Příkladem mohou být senzory níže např. od Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT nebo od společnosti IoT water. Tito specialisté samozřejmě nabízí hotové řešení, abyste se nemuseli zabývat technickými detaily.
Zařízení pro dálkový odečet vodoměrů WMR04-L, zdroj: Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT
Více o odečtech vodoměrů
Jak vybrat systém pro dálkový odečet vodoměrů
Dálkové odečty vodoměrů nejen ve městech a bytových domech
Dálkový odečet stavu spotřeby elektrické energie
Hlavní výhody jsou podobné jako v případě dálkových odečtů vody. Šetří čas oproti manuálnímu osobnímu odečtu. Eliminují chybovost ručního opisování stavu. V ČR je podle ČSÚ na 4 miliony domácností vybavených měřením spotřeby elektřiny typu C, u kterých je potřeba provést odečet aspoň jednou ročně. V součtu je to tedy spousta ušetřeného času i chyb. V případě elektřiny to ale ocení spíš její dodavatelé.
Co se ale může hodit také odběratelům, je možnost sledovat aktuální stav spotřeby kdykoli, poznat rozložení spotřeby během dne a mít možnost mnohem lepšího plánování.
Jak funguje periodický odečet stavu spotřeby elektřiny
V podstatě vám stačí IoT zařízení v podobě miniaturní, kompaktní, bezdrátové, bateriově napájené krabičky. Ta se připevní k běžnému elektroměru a periodicky odečítá stav spotřeby elektrické energie. Data se rovnou odesílají přes nízkoenergetickou radiovou síť do webové aplikace, kde si uživatelé mohou kdykoliv prohlížet všechny informace potřebné k tomu, aby mohli efektivně řídit svoji spotřebu.
A to se může hodit nejen v bytových domech. Představte si například majitel chaty, který ji nabízí přes Airbnb ke krátkodobým pronájmům. Systém periodického odečtu energie mu potom umožní účtovat spotřebu elektřiny po ukončení pobytu podle skutečnosti, přepočtené už podle spotřeby ve vysokém nebo nízkém tarifu. A to všechno na dálku. Třeba jen přes mobilní telefon.
Miniaturní senzor pro monitoring spotřeby energie v akci, zdroj: VisionQ
Další využití dálkových odečtů
Podobně jako při sledování spotřeby vody nebo elektřiny můžete sledovat a odečítat i např. spotřebu plynu nebo tepla. Princip je stále podobný. Potřebujete Zařízení, které sleduje spotřebu, síť, přes kterou se data odečítají, nebo odesílají a potom aplikaci, kde můžete případně sledovat i vizualizace spotřeby nebo predikce.
Možná se mohlo zdát, že se bavíme jen o spotřebě energií v bytových nebo rodinných domech. nicméně neméně přínosná může být technologie dálkových odečtů i pro průmysl nebo výrobu. Podívejte se například, jak se toho dá využít při automatizaci a optimalizaci ve výrobním podniku.
Pozor na úpravu legislativy ohledně odečtů tepla a teplé vody
A za zmínku stojí určitě také fakt, že všechny měřiče tepla a teplé vody (a vlastně i indikátory), které budou nainstalované po 25. 10. 2020, musí být odečitatelné právě na dálku. Mysleli jste si, že když neplánujete výměnu vodoměrů a měřičů teď, že se vás to netýká? Opak je pravdou. Jen máte jiný termín. Do 1.1. 2027 musí mít dálkově odečitatelné teplo a teplou vodu všichni.
Nezmínili jsme případ, který zajímá právě vás?
Napište nám, určitě tu pro vás máme řešení
Krizový management, zabezpečení a ochrana objektů pomocí IoT
V případě krizí, nečekaných problémů a havárií jsou velmi důležité přesné informace. A hlavně informace, které máte po ruce hned, když je potřeba, nebo možná ještě o něco dřív. Tohle je přesně práce pro IoT systémy pro sledování stavu nejrůznějších veličin. S čím přesně pomohou?
Protizáplavové systémy
Už jsme zmiňovali, že systémy pro monitoring spotřeby vody může prozradit potíže v podobě prasklého nebo netěsnícího potrubí. Ale existují přímo specializované chytré IoT systémy, které ochrání objekt před zatopením.
Chytrý vodostop, zdroj: Flea .s.r.o.
Ochrana před požárem a únikem plynu
Chytré detektory kouře, detektory úniku plynu nebo CO mohou díky včasnému varování zachraňovat nejen majetek, ale především lidské životy. Tahle investice se rozhodně může vyplatit. Požáry a havárie se povětšinou objeví, když to nejméně čekáme a na místech, kde to nejméně čekáme. Proto se doporučuje zabezpečit IoT senzory také méně navštěvovaná a odlehlejší místa, jako jsou třeba sklepy nebo střechy domů.
Zabezpečení domů, bytů, chat, garáží a staveb i bez přívodu elektřiny
Zejména místa, kde se někdo nevyskytuje pravidelně, lákají často nezvané hosty. V takových případech je dobré mít k dispozici monitorovací systém s pohybovými senzory a kamerami, který vás na neoprávněné vniknutí upozorní třeba na mobilní telefon. To se může hodit minimálně proto, aby se měla policie čeho chytit nebo mohou ale posloužit i k ochraně před aby se pojišťovna co nejméně zdráhala plnit pojistné.
Nezmínili jsme případ, který zajímá právě vás?
Napište nám, určitě tu pro vás máme řešení
Monitoring kvality prostředí
Sledování vnitřního prostředí
Je spousta důvodu, proč sledovat kvalitu vnitřního prostředí. Například ve školách, administrativních nebo kancelářských budovách je v poslední době moderní sledovat obsah CO2 ve vzduchu. Proč? Vysoký obsah oxidu uhličitého snižuje efektivitu a kreativitu a schopnost vstřebávat informace. Jaké jsou další možnosti? Pomocí IoT můžete monitorovat také vlhkost, teplotu, množství pevných částic, únik škodlivých látek atd. Zkrátka to, co ovlivňuje a efektivitu spokojenost lidí s prostředím uvnitř budov.
Senzor měřící teplota, relativní vzdušnou vlhkost, koncentraci CO2, index kvality vnitřního prostředí (VOC), barometrický tlak a koncentraci prachových částic. Zdroj: Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT
Sledování podmínek mimo budovy
A nemusíme se omezovat jen na vnitřní prostředí. Je možné také například monitorovat hladinu hluku v okolí budov, aby bylo možné zajistit maximální komfort obyvatel nebo pracovníků v kancelářských budovách. Správcům zeleně v oblasti business parků, nemocnic a dalších areálů se hodí získat včas informace o teplotách, srážkách, vlhkosti půdy. Pomůže jim to udržet kvalitu zeleně a hlavně ušetří díky efektivnímu nakládání s vodou.
Monitoring památek
Specifickou kapitolou je monitoring, který souvisí s ochranou památek. Z logiky věci jsou tyto technologie určené především pro muzea, galerie a vybavení historických objektů, kde je důležité zachovat stabilní prostředí (vlhkost, teplotu apod.). O monitoringu památek si toho povíme víc v jednom z příštích článků, který právě chystáme.
Nezmínili jsme případ, který zajímá právě vás?
Napište nám, určitě tu pro vás máme řešení
Chytré parkování v nákupních centrech, bytových domech nebo v kancelářských budovách
O chytrém parkování (zejména ve městech) využívajícím IoT technologie se toho v našich článcích dočtete už poměrně dost. Parkování je ale neodmyslitelně spojené s oblastí facility managementu, proto jsme ho nemohli vynechat alespoň jako krátkou zmínku.
Zdroj: Gospace s.r.o.
IoT totiž může pomoct hned několikrát. Každého asi napadne, že IoT senzory umožňují sledovat obsazenost parkovacích míst. Ať už na venkovních parkovištích nebo uvnitř budov. Internet věcí a senzory se ale dají využít třeba pro sledování vnitřního prostředí – množství CO2 nebo množství škodlivých částic ve vzduchu.
Novinkou, se kterou se chlubí například společnost BOSCH, jsou speciální parkovací senzory určené na parkovací místa s dobíjecí stanicí pro elektromobily. Ty se postarají o to, aby na těchto místech neparkoval někdo, kdo nenabíjí.
Jak začít s IoT v rámci facility managementu
Abyste obecně mohli začít využívat IoT technologie, senzory a aplikace, potřebujete ve zkratce a velmi zjednodušeně
- IoT zařízení – tedy senzory, které budou sledovat, co potřebujete a posílat vám data
- Konektivitu, tj. připojení vašich senzorů k IoT síti, přes kterou se budou odesílat informace
- Cloud, tj. místo, kam se budou data posílat a případně zpracovávat
- Aplikace, webový portál, zkrátka uživatelské rozhraní, kde můžete sledovat a případně vyhodnocovat data
Naštěstí ale nemusíte řešit každou zmíněnou jednotlivost. Jak jsme zmiňovali existují specialisté na IoT, kteří už se o technické záležitosti postarali. Vám stačí říct si, s čím potřebujete pomoct a nasadit už připravené a v praxi vyzkoušené IoT řešení. Základní možnosti využití internetu věcí teď už znáte. Pro ještě lepší představu si ukažme příklady IoT řešení a oblasti, ve kterých se dnes už úspěšně využívají. Třeba vás to inspiruje a najdete způsob, jak zefektivnit některou z vašich každodenních činností.
- Město, kraj, region, veřejná správa
- Firmy a průmysl
- Odečty a spotřeba
- Agro a environment
- Chytré budovy
- Doprava a distribuce
- Zdraví a sociální služby
- Vzdělávání, výzkum a podpora podnikání
Hotely a farmy? Využijte specializovaná IoT řešení
Pro několik specifických oborů existují dokonce end-to-end řešení, která pomohou optimalizovat to, co se na první pohled snadno optimalizovat ani nedá. Slyšeli jste například o Chytré farmě nebo službě Hotel pod kontrolou? Pojďme si je alespoň stručně představit.
Hotel pod kontrolou
Jedná se o službu, resp. on-line systém pro řízení hotelu a restaurací, která pomocí IoT pomáhá s běžnými rutinními činnostmi a hlavně s monitoringem:
- Monitoring skladovacích prostor pro potraviny podle HACCP
- Hlídání teploty v chladničkách
- Měření a sledování spotřeby energií, díky kterému se dá dobře optimalizovat provoz
- Hlídání stavu vody v lázních, vířivkách, masážních vanách atp. (teplota, PH, koncentrace chlóru ve vodě)
- Když si navíc nastavíte upozornění a alarmy, předejdete spoustě nepříjemných situací, protože budete schopni rychle odstranit poruchy u všech zařízení
Chytrá farma
Chytrá farma dokáže díky IoT pomoct skoro se vším od skladového hospodářství přes plánování výsevu plodin a zavlažování až po samořiditelné traktory nebo sledování zvířat.
Navíc vám Chytrá farma pomůže splnit podmínky programu „Zelená nafta“, díky kterému můžete ušetřit také na pohonných hmotách.
Více si o chytré farmě můžete přečíst v našem článku IoT + zemědělství = chytrá farma.
Trendy ve facility managementu? Predictive cleaning a predictive maintenance
Spojení IoT technologií a umělé inteligence může posunout celý obor facility managementu na novou úroveň. Zdá se, že nastupujícím trendem tak bude tzv. prediktivní údržba a prediktivní úklid. Jak asi tušíte, půjde o to, že namísto toho, abyste aktivně reagovali na to, co je kde potřeba opravit, zajistit nebo uklidit, budete to vědět dopředu. To vám umožní mnohem lépe využít kapacity a plánovat údržbové práce i úklidové práce.
Tento princip je postavený opět na IoT senzorech a nonstop sledování důležitých metrik (vlhkost, prašnost, zásaditost, viditelnost apod.) nebo stavu objektů (zatížení, pnutí, barevnost a struktura fasád apod.). Data ze senzorů si pak vezme do parády umělá inteligence a strojové učení. To dá vzniknout poměrně přesným odhadům toho, co bude kdy potřeba opravit nebo uklidit. Jestli se facility managementem zabýváte, určitě se vyplatí sledovat, co je na poli predictive maintenance a predictive cleaning nového.
Prediktivní úklid
Nenašli jste, co potřebujete?
Dejte nám vědět a najdeme řešení i pro vás.