19. 06. 2024 Téma: Smart city

IoT: překvapivá a nezbytná součást kulturního provozu

Pod pojmem kultura si většina z nás představí především kreativní činnost, v níž se technologie využívají spíše v hledání nových technik tvorby. Internet věcí může ale hodně pomáhat se vším, co souvisí s prezentací výsledků kreativní tvorby veřejnosti. Běžně už jej instituce využívají ve správě svých objektů, expozic i v návštěvnickém provozu. IoT lze nicméně využít už i při tvorbě a recepci výtvarných a hudebních děl.

IoT: překvapivá a nezbytná součást kulturního provozu

Ochrana památkových objektů

V ochraně objektů s nevyčíslitelnou historickou hodnotou, které jsou většinou hojně navštěvované, je nutná zvýšená péče. Stav takových památek je vhodné sledovat nepřetržitě a spolehlivě, protože na ně velmi negativně působí změny teploty, vlhkosti, ale například i světla. Jsou velice ohrožené v případě, že by v nich propukl požár. Přitom jsou rizikům těchto vlivů vystaveny ve velké míře právě proto, že v nich stále kolují návštěvníci.

U historicky cenný objektů je nutné monitorování stavební stability, s nímž IoT senzory pomáhají detekcí jakýchkoli změn, jako jsou praskliny nebo pohyby. Dále je velmi důležitá kontrola klimatických podmínek, tedy správné teploty a vlhkosti, aby se zabránilo poškození historických materiálů. A v neposlední řadě mohou chytré technologie posílit bezpečnost těchto objektů.

Podrobné informace k tomuto tématu jsme přinesli v článku o monitoringu památkových objektů, v němž najdete informace o využití chytrých technologií, meteostanic, senzorů pro monitoring technického stavu i vnitřního prostředí


IoT senzory se využívají například i v galeriiích; ilustrační foto.

Ochrana drobných exponátů

Nejen nemovité kulturní památky mohou mít ohromnou cenu finanční, ale především nevyčíslitelnou cenu kulturní. Proto je důležitá také konkrétní ochrana jednotlivých kusů v expozici.

Jednotlivé exponáty mohou být vybaveny IoT tagy, které umožňují sledování jejich polohy a stavu. Základní komponenty systému RFID (Radio Frequency Identification) zahrnují RFID tagy a čtečky. RFID tagy jsou malá zařízení, která nevyžadují baterii, protože energii získávají z elektromagnetických vln vysílaných čtečkou. Tyto tagy lze snadno připevnit na jakýkoli předmět, což umožňuje jeho sledování a identifikaci. Pokud dojde k neočekávanému přesunu exponátu, systém okamžitě upozorní personál. Senzory pak monitorují stav exponátů, detekují vibrace, nárazy či změny prostředí, které by mohly exponáty poškodit.

Atraktivní expozice

Výstavní prostory v muzeích a galeriích v současné době návštěvníkovi nabízejí daleko víc než jenom „učebnici dějepisu za sklem“. Moderní technologie vedle většího zabezpečení exponátů poskytují také možnosti, jak výstavy prezentovat s daleko větší mírou interaktivity.

Chytré vitríny reagují na přítomnost návštěvníků a mohou jim nabízet další aktivity, například s využitím mobilní aplikace nebo dotykových displejů. K vytváření ještě hlubších zážitků z návštěvy se využívá také virtuální a rozšířená realita. Návštěvník se tak může přesunout do daného historického období, přírodního prostředí nebo si exponáty prohlédnout ve 3D.

Židovské muzeum v Londýně: interiér, zeď, podlaha, nábytek
Židovské muzeum v Londýně, zdroj: Wikimedia Commons.

Co nejjednodušší návštěva

IoT dokáže velmi usnadnit návštěvnický provoz. Výhody z využívání těchto technologií plynou jak pro návštěvníky, tak pro provozovatele, kteří při využívání IoT získávají velmi cenná data.

Návštěvnickou zkušenost jistě zlepšují inteligentní vstupenky. Předem zakoupené vstupenky využívající RFID čipy nebo QR kódy urychlují a usnadňují vstup a návštěvník se vyhne dlouhým frontám. Vstupenky se díky personalizaci a autentizaci obtížněji padělají, takže se zvyšuje bezpečnost a snižuje riziko podvodů. Inteligentní vstupenky lze také propojit s různými dalšími službami, například parkováním, rezervací míst, personalizovanými slevami či pro zobrazení různých interaktivních zážitků z expozice. V neposlední řadě návštěvníci mohou vstupenky propojit s mobilními aplikacemi, v nichž naleznou aktuální informace o akci, programech a další informace.A organizátoři naopak získají užitečná data. V reálném čase. 

RFID technologie na festivalu Boots & Hearts zjednodušila bezkontaktní platby a poskytla organizátorům cenná data v reálném čase pro efektivnější řízení. Zdroj: Intellitix

Prodej inteligentních vstupenek provozovateli usnadňuje sledování počtu návštěvníků, což zvyšuje bezpečnost a snižuje administrativní náklady. Díky těmto datům je také možné pružně regulovat počet návštěvníků, pokud je to potřeba. Dále takto provozovatel získává cenná data o návštěvnících, jejich chování a preferencích, což může plně využít pro optimalizaci provozu a také v rámci marketingových strategií. Automatizací procesů potom efektivně snižuje provozní náklady.

 Metropolitní muzeum v Ney Yorku: rozlehlá hala, interiér, deítky lidí, IoT senzory
Metropolitní muzeum v New Yorku. Ilustrační foto.

Technologie a zařízení IoT mohou návštěvníkům pomoci při orientaci v prostoru. Implementovat je lze so chytrých navigačních systémů, které poskytují i další relevantní informace. Díky nashromážděným datům pak moderní technologie mohou zájemcům nabízet personalizované zážitky, například podle jejich zájmů vybírat z nabídky doprovodných programů či doporučovat konkrétní části expozice.

ABBA muzeum: oblečení, osoba, interiér, dívka a IoT technologie
ABBA muzeum. Ilustrační foto.

Efektivní správa inventáře

Při živých uměleckých produkcích, jako jsou například divadlo či koncerty, může často za kulisami panovat poněkud chaos. O to, aby měl každý vystupující ve správný okamžik na sobě správný kostým a k rukám správné rekvizity, se stará většinou i několik lidí. Celý proces vyžaduje precizní organizaci.

S touto logistikou může do budoucna výrazně pomoci technologie RFID, která využívá elektromagnetické vlny k bezkontaktnímu sběru dat. Kostýmy a rekvizity mohou být vybaveny tagy s jedinečnými kódy propojenými s interním systémem. Každá věc má přiřazeno konkrétní úložiště, ale také je označen její stav. Informace jsou dostupné v reálném čase a sdíleny mezi všemi relevantními zaměstnanci. Tím se zajistí, že před každou produkcí bude každá věc ve správném stavu a připravená k použití.

Ve skladě rekvizit nebo kostýmů to pak může fungovat podobně, jako v obchodě s oblešením. Zdroj: Acube Infotech

Integrovaný RFID systém může také obsahovat harmonogram představení, což umožňuje personálu snadno zjistit, kdy je která rekvizita či kostým potřeba na scéně. Tím se minimalizuje chaos a zajišťuje se, že je vše včas připraveno. Tento hladký a strukturovaný proces umožňuje produkcím soustředit se více na umělecký výkon než na logistické problémy.

IoT jako nástroj v kreativním procesu

Technologie internetu věcí nemusí sloužit jenom v procesu zpřístupňování uměleckých děl návštěvníkům, divákům či posluchačům. Mohou být také součástí vlastní umělecké tvorby.

IoT může být integrován do uměleckých instalací, které reagují na pohyb, zvuk nebo jiné podněty z okolí, takže vznikají dynamická a interaktivní díla. Umělci mohou používat IoT senzory ke sledování a zaznamenávání svého tvůrčího procesu, což umožňuje detailnější analýzu a archivaci jejich práce. A v neposlední řadě mohou být IoT technologie integrovány do uměleckých nástrojů (např. chytré štětce nebo hudební nástroje), které poskytují zpětnou vazbu a umožňují nové formy uměleckého vyjádření.

Objevte nečekané využití IoT: interaktivní sloupy reagující na zvuk nebo 3D tisk pomocí skleněné desky a webkamery. Zdroj: htw saar

Využití IoT v oblasti kultury nabízí široké spektrum možností, které mohou zlepšit ochranu kulturního dědictví, zvýšit interaktivitu a zapojení návštěvníků a poskytnout nové nástroje a možnosti umělcům. Tato technologie může významně přispět k modernizaci a zachování kulturních institucí a zároveň nabídnout nové a inovativní způsoby, jak se lidé mohou spojit s uměním a historií.

Zjistěte víc o využití IoT v kulturním provozu

Proberte to s odborníkem

 

 

Články na podobné téma
Jak vyzrát na spotřebu i na sucho? S chytrými vodoměry

Jak vyzrát na spotřebu i na sucho? S chytrými vodoměry

Úspora vody i snížení nákladů pro dodavatelské společnosti – to vše nabízí metoda chytrého měření spotřeby vody, kterou umožňují pokročilé vodoměry připojené k internetu věcí. 
2023-10-27
S IoT může být škola efektivnější i zábavnější

S IoT může být škola efektivnější i zábavnější

Internet věcí si razí cestu všemi obory, školství a vzdělávání nevyjímaje. Pomoci může s přístupnějším učením i s efektivní správou školní administrativy. Díky IoT může být škola…
2023-09-22
Sdílení kol ve městech usnadní internet věcí

Sdílení kol ve městech usnadní internet věcí

Česko je zemí cyklistů. Kola milujeme a vyrážíme na ně co chvíli. V základu jde sice o prastarý vynález, ale ho lze důmyslně spojit se současnými technologiemi a získat tak větší…
2023-06-26

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři

Zajímá Vás konkrétní IoT řešení?

Můžeme Vám pomoci?

/
/
/
/
/
/
/
/