IoT Cloud – klíčová přísada každého IoT řešení
IoT cloud představuje velmi důležitou součást technologie Internet of Things. K čemu slouží? V čem spočívají jeho výhody? A má také nějaké negativní stránky?
Co je IoT cloud?
IoT cloud slouží především pro analýzu, zpracování a ukládání dat. Cloud je nutnou součástí právě pro IoT, protože umožňuje vzájemnou komunikaci řady propojených zařízení a systémů. Většina IoT zařízení a senzorů po celém světě posílají data právě do cloudu, ze kterého se v tomhle případě tedy stává součást páteřní IoT komunikační sítě.
Chytré technologie mohou díky provázanému systému efektivně komunikovat, vyhodnocovat a upozorňovat. Vše na jednom místě. v Cloudu. Díky tomu je vzájemná komunikace velice rychlá a spolehlivá.
V současné době nabízí tyto technologie celá řada poskytovatelů. Rozvoj cloudových technologií je stále na začátku a čeká na plné využití svého potenciálu. zejména v obchodní a státní sféře, ale i mezi běžnými spotřebiteli.
Datové centrum, které Google využívá pro cloudové služby. Zdroj: https://www.youtube.com/user/GoogleApps
Díky cloudu dnes máme veškerá data na dosah ruky, resp. na každém mobilu, tabletu nebo notebooku s připojením na internet. Od představení této technologie cloud vyrostl tempem, které nepředpokládali ani samotní investoři ze Sillicon Valley.
Kde lze IoT cloud využít
IoT cloud najde využití zejména v průmyslovém odvětví, a to bez ohledu na rozsah organizace. Výrazný potenciál se ukrývá také v dopravě a logistice.
Do budoucna lze předpokládat, že se logistika stane dokonce jedním z předních odvětví, kde se IoT stane nutnou součástí, bez které se firma na konkurenčním trhu prostě neobejde. Umožní například vysoce efektivní správu vozového parku. S pomocí IoT lze zajistit přesné plánování trasy, provádět diagnostiku vozidel a plánování údržby, případně také navrhovat optimalizaci rozsahu vozového parku, eventuálně i vyhodnotit, zda je v dané chvíli nákup nových vozidel vůbec efektivní.
Cloud představuje řešení také pro IT služby. Dovoluje přesunout na web obchodní a spotřebitelské aplikace, aniž by musela existovat architektura pro uložení dat a spouštění aplikací.
Jaké jsou výhody IoT cloudu
Cloudových platforem je už celá řada. Mezi společné nejdůležitější vlastnosti IoT cloudu lze zařadit především možnosti jednoduchého navyšování výpočetního výkonu i uložiště.
Škálovatelnost pochopitelně funguje i v opačném směru, tedy když je z jakýchkoli důvodů nutné infrastrukturu omezit. Příkladem může být firma, která musela kvůli koronavirové krizi omezit činnost. Nepotřebuje v danou chvíli tolik kapacit nebo výpočetního výkonu a jednoduše může zmenšit svoji infrastrukturu o desítky procent. Tím ušetří nemalé finanční prostředky.
Zásadní předností pro firmy i jednotlivce je nízká vstupní investice. Není totiž potřeba kupovat drahý hardware a složitě servery připravovat. IoT cloud je většinou hned připravený na provoz a svoje první zařízení můžete mít on-line během jednoho dne.
Při vzdáleném přístupu je samozřejmě nutné nastavit a dodržovat bezpečnostní mechanismy. I v tomto směru lze cloudové služby považovat za vhodné. Cloudové firmy mají dobrou cash flow a moc dobře ví, že bezpečnost je pro ně a jejich klienty na prvním místě. Mají finanční prostředky, aby zaplatili zkušené bezpečnostní experty a vyhověli i jejích doporučením.
Další podstatnou předností je konektivita – propojení dat není limitováno žádnými síťovými omezeními. Zároveň je díky IoT cloudu možné získat nepřetržitou kontrolu nad svým IT, a to kdykoli a kdekoli. Cloud také zajistí rychlý přístup k požadovaným informacím. Stejně tak dbá na zvýšenou spolupráci mezi zaměstnanci. Navíc v případě potřeby lze navrhnout pokročilejší řešení obnovy v případě, že dojde k obtížím a je třeba rychle zprovoznit důležité pilíře infrastruktury.
Data nasbíraná v cloudu využívají další systémy a aplikace
Jakmile jsou data uložená v cloudu, mohou s nimi pracovat další systémy nebo aplikace. Ať už přímo v cloudu nebo pomocí tzv. API přepošle data aplikaci, kterou máte na vlastních serverech. To je přesně důvod, proč je cloud tak oblíbený. Jednoduché ukládání a pracování s daty (informacemi).
Analýzy IoT dat v rámci odpadového hospodářství. Zdroj: Sensoneo
Aplikacemi a nástroji, které využívají nasbíraná data, mohou být například Datalab sloužící k průzkumu, analýze či vizualizaci vstupních informací, případně BigQuery, který efektivně zpracuje velké množství dat.
Využití cloudové infrastruktury pomůže vylepšit stávající technologické zázemí. Interní systém na vlastním hardwaru je mnohdy velmi nákladný na údržbu, zranitelný, a právě i obtížně škálovatelný.
V neposlední řadě stojí za zmínku, že když se firma rozhodne nahradit dosavadní infrastrukturu cloudem, nemusí přitom nijak omezovat svou původní činnost.
Má cloud nějaké nevýhody?
Potenciálním problémem je, že data jsou uchovávána a spravována mimo organizaci, a ještě ke všemu na jednom místě. Klade to tedy nejvyšší nároky na nastavení bezpečnostních postupů u vás nebo třetí strany. Většina si to většina firem si to ale uvědomuje a investuje nemalé prostředky do zabezpečení. Dobrá zpráva je, že se dosud neobjevil žádný velký skandál spojený s prolomením zabezpečení celé cloudové infrastruktury.
Je to poměrně nová technologie, takže i když využijete IoT Cloud třetí strany, stále to ve vaší firmě musí někdo implementovat, spravovat a rozvíjet. Takoví zaměstnanci nejsou levní a hůř se shání, ale jakmile najdete svého supermana, tak se vám to mnohonásobně vrátí.
Poslední nevýhoda je spíš taková psychologická překážka. Je to prostě velká změna. A těm se mnohdy lidé i firmy raději vyhýbají. Pokud chcete ale v konkurenčním prostředí získat výhodu, být efektivnější a nestát se další Nokií, tak bez velkých změn to nepůjde.
Chcete spolehlivé IoT řešení včetně cloudu?
Stačí, když nám napíšete. Rádi vše vysvětlíme a pomůžeme najít toho nejlepšího partnera pro vaše podnikání.
Jak si vybrat cloudové služby
Jako první si musíte ujasnit, jestli si přejete postavit vlastní firemní IoT cloud nebo jestli využijete už hotové řešení od třetí strany. My se zaměříme zejména na druhou možnost.
Nejdůležitější aspekt je výběr partnera, který má datacentra v zemi, kde chcete operovat. Kvůli rychlejšímu a levnějšímu přenosu dat. Díky tomu budete mít data na dosah a celý proces zpracování bude mnohem rychlejší a spolehlivější.
Každá platforma má trochu jiné výhody i nevýhody a je tedy důležité vědět, v čem přesně vám má daná platforma pomoct. Pro někoho může být rozhodující například i to, jestli je podpora v češtině nebo jen v anglickém jazyce.
Jakmile máte pár favoritů, kteří splňují vaše požadavky, je čas na porovnání cen.
Co potřebujete zjistit:
- Cena za přenos a uchovávání dat
- Cena za jedno zařízení
- Jaké budou ceny, pokud máte v plánu připojit více zařízení (většinou platí, čím více toho připojíte, tím budete mít větší slevu)
- Je v ceně podpora i v případě problémů na vaší straně?
Nejvhodnější je vždy si službu vyzkoušet přímo v praxi. Proto bývají u poskytovatelů k dispozici vývojové zkušební účty, které toto umožňují a jsou dostupné zdarma.
Jak už jsme psali, s výběrem vám ochotně poradíme. Jedná se o komplexní rozhodnutí, Navíc má každá firma jiné požadavky a potřeby.
Poraďte se a získejte toho pravého partnera pro vaše podnikání
CRA Business Cloud
CRA Business Cloud je v současné chvíli největším tuzemským cloudem zaměřený na poskytování IT infrastruktury. Včetně cloudové platformy. Jestli podnikáte na území České republiky, pravděpodobně se vám do hledáčku dostane ČRA.
Výpočetní výkon a velikost úložiště je možné individuálně škálovat dle vašich potřeb. K dispozici jsou úložiště až s parametry 2THz, 10 TB RAM, 3PB.
Současně lze stávající data a aplikace do cloudu přesunout, aniž by bylo potřeba omezit současný provoz. Přechod na cloudové řešení tak umožňuje velmi jednoduchý, finančně nenáročný a současně efektivní upgrade stávající infrastruktury. Se vším vám rádi poradí a hlavně pomůžou, aby byl přechod bezproblémový.
Následně už můžete velmi jednoduše spravovat svá data. IT lze mít prakticky pod nepřetržitou kontrolou. Z hlediska údržby však není nutné se starat o hardware či software. Vzhledem k tomu, že odpadá správa infrastruktury, můžete se soustředit plně pouze na získaná data a jejich analýzu a zlepšovat samotné firemní procesy.
DDOS ochrana zároveň dokáže celý systém účinně bránit před potenciálními útočníky z internetu. Ochrana může být detekční, případně nepřetržitá. V případě, že už k útoku dojde, máte možnost využít garanci čištění provozu. Vyčistit je možno útok až ve velikosti 20 Gb/s. Ve výchozí konfiguraci se nabízí i pokročilý firewall, který filtruje síťový provoz. Máte možnost aktivovat antivirovou ochranu, antipsam a IPS/IDS.
Na výběr máte 3 varianty:
- Virtual Private Center – Virtuální datové centrum s lehce škálovatelnými parametry
- Private Cloud – Virtuální datové centrum na dedikované infrastruktuře
- Private Cloud PAYG – První dvě varianty spojené do jedné. Platíte jen za to, co právě potřebujete
Další cloudové služby
Thingworx 8 IoT Platform
Platforma představuje jedno z předních řešení využitelných v průmyslové sféře. Umožňuje vytvoření rychlého a snadno ovladatelného systému.
Výhody
- uživatelsky přehledná webová stránka
- snadná správa zařízení
- jednoduchá řešení konektivity
Nevýhody
- obtížná použitelnost s uživatelskými v jazyce C #
- složitější zpráva komplexních systémů
- omezené možnosti implementace Edge Programing na vlastní platformu
Microsoft Azure IoT Suite
Tato služba poskytuje komplexní řešení pro vytvoření IoS infrastruktury. Díky tomu může snadno analyzovat data, která slouží pro transformaci vašeho podnikání. To umožní získat vyšší efektivitu.
Výhody
- nabízí služby třetích stran
- bezpečnost a škálovatelnost
- dobrá dostupnost
Nevýhody
- vyžaduje správu
- drahé
- žádná podpora pro chyby
Google Cloud’s IoT Platform
Google nabízí jednu z nejlepších současných platforem pro IoT. Nabízí dostatečně komplexní pojetí. Je efektivní, škálovatelné a má k dispozici největší úložiště.
Výhody
- nejrychlejší vstup/výstup
- kratší „přístupový čas“
- možnost integrace s dalšími službami Google
Nevýhody
- většinu součástí představují technologie od Googlu
- omezené možnosti volby programovacího jazyka
IBM Watson IoT Platform
Tato platforma poskytuje jednoduché ukázkové aplikace a rozhraní pro služby IoT. Užitečná je primárně pro začínající uživatele, jimž dovoluje si služby snadno vyzkoušet.
Výhody
- umožní zpracovat nevyužitá data
- zpracuje obrovské množství dat
- vylepšený zákaznický servis
Nevýhody
- náročnější údržba
- vyžaduje čas na integraci
- vysoké náklady při přechodu na službu
AWS IoT Platform
Tato platforma usnadňuje sběr dat ze senzorů a zařízení připojených na internet. Pomáhá data shromažďovat a analyzovat pro efektivnější správu. Umožňuje komunikaci se zařízeními i když, jsou-li off-line.
Výhody
- potenciál využití pro Learning-as-a-Service (LaaS)
- levnější než Azure nebo Google
- otevřené a flexibilní platforma, která se vám dokáže přizpůsobit
Nevýhody
- ještě značný prostor pro zlepšení
- problémy s výpadky
- u důležitých podnikových aplikací nelze považovat za adekvátně bezpečné
Salesforce IoT Cloud
Tato platforma využívá technologii Salesforce Thunder. Efektivně shromažďuje data tomu dokáže provádět operace v reálném čase a poskytovat lepší zákaznický servis.
Výhody
- škálovatelnost
- uživatelsky přívětivé rozhraní
Nevýhody
- omezená flexibilita
Kaa IoT Platform
Jedná se o middleware a zároveň open source platformu. Umožňuje komplexní realizaci end-to-end IoT řešení. Její implementace snižuje čas, náklady i rizika.
Výhody
- jednoduchost použití
- možnost integrace třetích stran
- bezpečnost dat
Nevýhody
- není možno nasadit aplikace založené na modelu PaaS
Jak vidíte, platforem je opravdu mnoho. U firem často rozhoduje hladký průběh přechodu na cloudové řešní, poměr ceny a výkonu a kvalitní podpora v češtině (což splňují např. CRA a jejich Business Cloud. Ten využívá i spousta firem poskytujících IoT řešení. Včetně našich IoT partnerů.
Nejste si jistí, jestli je IoT cloud vhodný právě pro vás?
Napište nám, jakou situaci řešíte. Pomůžeme vám se lépe zorientovat a nasměrujeme vás správným směrem.