27. 07. 2023 Téma: Logistika a doprava

Bezpečnější silnice díky chytrým značkám a semaforům

Bezpečnost na silnicích je stále velkým tématem. Denně dochází jen v česku ke stovkám nehod, A každý rok při nich zemřou stovky lidí. IoT by v této oblasti mohlo pomoct už blízké budoucnosti a ušetřit tak lidské životy, zdraví a peníze. Pojďme se podívat, jak může internet věcí přispět.

Bezpečnější silnice díky chytrým značkám a semaforům

Statistiky nehodovosti jsou nekompromisní

Statistiky nehodovosti v České republice jsou stále neradostné. Na silnicích České republiky došlo v roce 2022 k 98 460 dopravním nehodám (o 872 méně než v roce 2021). O život při nich přišlo 454 osob (o 16 méně), 1 734 osob (o 110 více) bylo těžce a 22 452 osob lehce zraněno (o 1 871 více). S tím, jak přibývá vozidel, se stávají silnice nebezpečnější. Příčinou dopravních nehod bývá často nepozornost, nepřizpůsobení rychlosti vůči dopravně technickému stavu vozovky, přejetí do protisměru a nevěnování se řízení.

Co kromě bezpečné jízdy mohou pro vyšší bezpečnost dělat řidiči?

Už dnes je možné pořídit si automobil, který nabízí nejrůznější asistenty a alarmy, díky kterým je možné zjistit včas blízkost překážky a předvídat možnou kolizi. Velký kus cesty v této oblasti ušla např. Tesla, ale také celá řada automobilů jiných značek nabízí nástroje, díky kterým je řízení jednodušší. Pokud chce bezpečnost na silnicích řešit státní správa, nemusí spoléhat jen na to, že si účastníci provozu pořídí technologicky vozidla s pokročilými bezpečnostními systémy a asistenty. Technologie je možné nasadit i do provozu, přímo na silnice.

Jak může bezpečnosti přispět stát

Stát v dnešní době nemá jen represivní nástroje. Vedle velkých policejních dopravních akcí nebo bodového systému může využít i technologie.

Systém varuje před vozidly z vedlejší komunikace

Už dnes najdete projekty, v nichž se nasazují technologie včetně internetu věcí a zlepšuje se bezpečnost provozu. Jedním z takových projektů je nasazen v městě Onkaparinga v jižní Austrálii, kde vyvinuli vlastní velmi levný způsob, jak zvýšit bezpečí na místních silnicích.

Rural Junction Active Warning System (Aktivní výstražný systém na venkovských křižovatkách) zahrnuje inteligentní varovný systém, který detekuje vozidla blížící se ke křižovatce, a poté aktivuje blikající výstražná světla instalovaná na značkách. Řidiči na první pohled vidí, že mají zvýšit pozornost ještě před tím, než dorazí na křižovatku. Systém aktivuje blikající výstražná světla pro řidiče na hlavní silnici, aby je upozornila na situaci. V případě, že vozidlo na vedlejší silnici před křižovatkou nezpomalí, aktivují se blikající světla také v horní části značky stůj nebo dej přednost v jízdě pro řidiče na vedlejší silnici.

Systém je levný a vysoce spolehlivý. Využívá solární energii a nevyžaduje podzemní kabely, takže jej lze snadno zavést i na odlehlá místa. Tato technologie pomáhá omezit problém nepozornosti, zvyšuje pozornost řidiče a poskytuje příležitost zpomalit, když ke křižovatce míří jiné auto. Ve venkovských oblastech, kde je mnoho řidičů, kteří neznají místní dopravní situaci, je bezpečnostní systém navržen tak, aby zlepšil ostražitost a poskytl řidičům lepší šanci reagovat.

Ochrana chodců

V Austrálii IoT systémům věří. V současné době jsou zvažovány další potenciální křižovatky v celém regionu McLaren Vale, RJAWS Lite jsou také na místě po celém Adelaide Hills. Tvůrce systému, společnost SAGE, také dodal systém navržený ke zlepšení povědomí o rychlostních limitech v okolí školních zón a zjišťoval přítomnost chodců. I ten vypadá velmi zajímavě a kombinuje solární bezdrátové řešení využívající IoT síť LoRaWAN a dva radary, které sledují počty vozidel a jejich rychlost ve školní zóně. Dále radary sledují chodce. Když jsou ve školní zóně detekováni chodci a zároveň se blíží vozidlo, rozbliká se část dopravní značky a upozorní tím řidičem, že má snížit rychlost a zvýšit ostražitost.

Inteligentní semafory

I přesto, že ne všechna auta jsou osázena vyspělými technologiemi, lze komfort a bezpečnost pomocí veřejných IoT systémů nasazených v dopravě zvyšovat už dnes. Bez čekání na omlazení vozových parků.

Implementace zařízení IoT do řízení dopravy přináší revoluci v bezpečnosti silničního provozu. Využitím inteligentních semaforů a monitorování dopravy v reálném čase pomáhá IoT zmírňovat dopravní zácpy, snižovat počet nehod a zlepšovat celkový zážitek z jízdy.

Inteligentní semafory se využívají již nyní. Jejich další rozvoj slibuje plynulejší, a hlavně bezpečnější provoz.

Semafory připojené díky internetu věcí mají schopnost přizpůsobit se dopravním podmínkám v reálném čase. Díky komunikaci s připojenými vozidly semafory mohou reagovat na měnící se dopravní situaci a optimalizovat tok dopravy. Když se například vozidlo záchranné služby přiblíží ke křižovatce, senzory na semaforech ho s předstihem rozpoznají a preventivně změní sekvenci světel, aby umožnily bezpečný a efektivní průjezd. Semafory s podporou IoT navíc mohou poskytnout spolehlivější a přesnější měření vzorců provozu. Data shromážděná z připojených vozidel a senzorů umístěných na různých místech silniční sítě lze použít k úpravě časování dopravních signálů a zlepšení celkového plynulosti dopravy.

Chytré IoT semafory v Praze

Např. v Praze je instalováno v současné době několik stovek chytrých semaforů, které získávají data od autobusů a těm pak dávají přednost.

Lepší informace pro bezpečnější silnice

IoT zařízení ve vozidlech pomáhají řidičům s dopravními informacemi v reálném čase. Tato data se shromažďují z různých senzorů a systémů monitorování provozu, což umožňuje řidičům činit lepší rozhodnutí při plánování tras a vyhýbat se překážkám nebo zátarasům. Takové systémy také poskytují cenná data pro urbanisty. Pomáhají jim totiž činit informovaná rozhodnutí o návrhu silniční sítě a rozvoji infrastruktury.

Další významnou výhodou je schopnost odhalit nehody v reálném čase a poskytnout řidičům alternativní možnosti trasování. To může pomoci snížit počet sekundárních nehod, ke kterým často dochází v důsledku akutního zhoršení dopravních podmínek v okolí nehody.

Ptejte se, jak pomocí IoT zlepšit dopravu i u vás

Proberte to s odborníkem

Články na podobné téma
Jaký je recept na vyšší komfort i bezpečí v letectví?

Jaký je recept na vyšší komfort i bezpečí v letectví?

Po dvouletém útlumu se letecká doprava vrátila do stavu, ve kterém byla před covidovou pandemií. Pojďme se podívat, jak v tomto oboru IoT technologie přispívají k lepšímu cestovnímu zážitku…
2023-07-05
Elektromobily a internet věcí

Elektromobily a internet věcí

Společností právě hýbe návrh Evropské komise ukončit po roce 2035 prodej vozidel se spalovacími motory. Jejich místo by (možná spolu s dalšími) měly zaujmout elektromobily. Pojďme se společně…
2023-03-22
Internet věcí pomůže nastartovat cestovní ruch

Internet věcí pomůže nastartovat cestovní ruch

Turismus je odvětví, které bylo pandemií spolu s pohostinstvím postiženo nejvíce. Zdá se, že se situace zlepšuje. Nicméně nejspíš ještě potrvá, než zmizí nejrůznější protiepidemická opatření. Jak…
2021-05-12

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři

Zajímá Vás konkrétní IoT řešení?

Můžeme Vám pomoci?

/
/
/
/
/
/
/
/