18. 09. 2024 Téma: Logistika a doprava

Senzory a moderní technologie jako naši osobní řidiči

Využití technologií internetu věcí (IoT) v osobní dopravě je jedním z klíčových trendů současné chytré mobility. Tyto technologie přinášejí revoluční změny v tom, jak cestujeme, od optimalizace veřejné dopravy až po vývoj autonomních vozidel a inteligentních parkovacích systémů.

Senzory a moderní technologie jako naši osobní řidiči

IoT umožňuje zefektivnění celého dopravního systému, zvýšení bezpečnosti, a zároveň přispívá k ochraně životního prostředí. Nákladní doprava a logistika se bez moderních technologií už neobejde. Pojďme se teď podívat, jakým způsobem IoT mění svět osobní dopravy.

Autonomní vozidla zajistí bezpečnost a efektivitu

Jedním z nejvýraznějších příkladů využití IoT v dopravě jsou autonomní vozidla. Díky integraci senzorů, GPS, kamer a dalších technologií mohou autonomní auta řídit bez přímého lidského zásahu. Systémy neustále analyzují prostředí a přizpůsobují jízdu aktuálním podmínkám na silnici, což nejen zvyšuje bezpečnost, ale i optimalizuje dopravní tok.

Systémy autonomních vozidel využívají data v reálném čase, což jim umožňuje reagovat na neočekávané překážky, nehody, dopravní zácpy či špatné povětrnostní podmínky. Snižování počtu nehod a zlepšení plynulosti provozu patří k hlavním výhodám této technologie. Přestože vývoj autonomních vozidel stále pokračuje, již dnes existují společnosti, které tuto technologii testují a nasazují jako například Tesla, Waymo a další.

O autonomních vozidlech, zdroj: Akademie věd ČR

Inteligentní infrastruktura už není otázkou budoucnosti

Dlouholetou spolupráci v oblasti autonomní osobní dopravy nedávno ohlásila americká společnost Cruise, vyvíjející autonomní vozidla, s dopravní společností Uber. Jedná se o jeden z mnoha kroků směřujících k propojenější a efektivnější dopravní infrastruktuře. Spolupráce by měla začít v příštím roce, kdy by měla být nasazena speciální flotila autonomních vozidel, které si pro vybrané jízdy budou moci zákazníci Uberu objednat. Je to v souladu s vizí Uberu, který chce hrát klíčovou roli v globálním zavádění těchto technologií. Toto partnerství představuje důležitý milník ve vývoji služeb pro přepravu osob, neboť kombinuje rozsáhlou uživatelskou základnu a tržní působnost Uberu s technologií autonomních vozidel společnosti Cruise.

Jízda autonomním taxi. Zdroj: Barrett.

Nedostatek pracovních sil řeší autonomní vlaky

Další ukázkou toho, jak mohou autonomní technologie transformovat dopravu, jsou plány na zavedení autonomních technologií do japonských rychlovlaků šinkansen v průběhu následujících deseti let. Ačkoli bude autonomní technologie zaváděna postupně, očekává se, že první plně autonomní rychlovlaky by mohly být v provozu do roku 2028, nicméně stále za přítomnosti strojvůdce pro případ nouze. Dalším krokem bude provoz automatizovaných vlaků bez strojvůdce v kabině, ale s posádkou na palubě. Tento krok je motivován obavami Japonska z klesající populace, která je druhou nejstarší na světě, a z nedostatku pracovní síly v budoucnu.

 

Mobilita jako služba

IoT také výrazně mění způsob, jakým využíváme veřejnou dopravu a sdílené služby. Platformy pro mobilitu podle vlastních potřeb umožňují uživatelům jednoduše objednat taxi, sdílené vozidlo či jiné dopravní prostředky prostřednictvím aplikací na chytrých telefonech. Tyto platformy, označované jako Mobility-as-a-Service (MaaS), mobilita jako služba, integrují různé formy dopravních služeb do jediné. Umožňují tak uživatelům kombinovat různé dopravní prostředky, což zvyšuje flexibilitu a zjednodušuje cestování.

Díky datům shromažďovaným prostřednictvím IoT senzorů lze optimalizovat trasy veřejné dopravy a zajišťovat v reálném čase informace o zpožděních či dostupnosti vozidel. Takové systémy už jsou dnes využívány v mnoha městech po celém světě, například v Barceloně, kde si cestující mohou pomocí jediné aplikace naplánovat cestu prostřednictvím veřejné dopravy, sdílených kol a carsharingu.

Co je MaaS? Zdroj: Urban Mobility Explained

 

Snadné parkování i nabíjení elektrovozidel

Další důležitou oblastí, v níž IoT přináší zásadní zlepšení, je inteligentní parkování. Moderní parkovací systémy vybavené senzory a připojené k internetu umožňují automatické řízení parkovišť, rezervaci parkovacích míst přes mobilní aplikace a automatizovanou platbu parkovného. Takovéto technologie zároveň mohou spolupracovat s infrastrukturou pro nabíjení elektrovozidel. Jak roste počet elektromobilů na silnicích, stává se optimalizace právě této infrastruktury stále důležitější.

Memorandum o spolupráci už navázaly společnosti SU Group a UrbanChain Group. Zaměřují se v něm se na integraci IoT technologií pro chytré parkování, nabíjení elektromobilů a bezpečnostní systémy v jihovýchodní Asii. Společně pracují na automatizaci parkovacích systémů a výběru parkovného s cílem zlepšit uživatelskou zkušenost a zvýšit efektivitu těchto procesů. Ve spolupráci mohou navrhovat řešení pro propojení vozidel s městskými systémy, a tím přispět k rozvoji chytrých měst, kde bude doprava bezpečnější, plynulejší a udržitelnější.

 

Zvýšená bezpečnost a optimalizace dopravy

Jednou z hlavních výhod IoT v dopravě je zlepšení bezpečnosti. Díky senzorům instalovaným v dopravních prostředcích i infrastruktuře mohou systémy monitorovat rychlost, vzdálenost, okolní prostředí a další faktory, které mohou ovlivnit bezpečnost cestujících. Tato data jsou analyzována v reálném čase, což umožňuje varovat řidiče či autonomní systémy před potenciálními nebezpečími, jako jsou ostré zatáčky, nehody či překážky na silnici.

Data z různých zdrojů, jako jsou kamery, GPS a senzory, se už běžně využívají k predikci dopravních zácp a nehod, což zlepšuje plynulost dopravy a snižuje počet nehod. V Šanghaji se využívají tzv. digitální dvojčata, která simulují dopravní toky v reálném čase, což umožňuje městu optimalizovat infrastrukturu a zlepšit celkové řízení dopravy.

 

Budoucnost chytré mobility

Technologie IoT výrazně mění způsob, jakým cestujeme. Od autonomních vozidel a inteligentních parkovacích systémů po optimalizaci veřejné dopravy – IoT přináší větší pohodlí, bezpečnost a efektivitu. Přestože mnohá z těchto řešení jsou stále ve fázi vývoje nebo testování, jejich potenciál zlepšit městskou mobilitu a životní prostředí je obrovský.

Jak města pokračují v investicích do chytrých dopravních řešení, můžeme očekávat další růst používání IoT technologií v dopravě a další zlepšení kvality života v urbanizovaných oblastech. Budoucnost chytré mobility je plná inovací, které nám nejen usnadní cestování, ale také přispějí k udržitelnějšímu a bezpečnějšímu světu.

 

Nechte si doporučit IoT technologii právě pro vás.

Poraďte se, jak využít IoT v dopravě

 

Články na podobné téma
Bezpečnější silnice díky chytrým značkám a semaforům

Bezpečnější silnice díky chytrým značkám a semaforům

Bezpečnost na silnicích je stále velkým tématem. Denně dochází jen v česku ke stovkám nehod, A každý rok při nich zemřou stovky lidí. IoT by v této oblasti mohlo pomoct už…
2023-07-27
Jaký je recept na vyšší komfort i bezpečí v letectví?

Jaký je recept na vyšší komfort i bezpečí v letectví?

Po dvouletém útlumu se letecká doprava vrátila do stavu, ve kterém byla před covidovou pandemií. Pojďme se podívat, jak v tomto oboru IoT technologie přispívají k lepšímu cestovnímu zážitku…
2023-07-05
Elektromobily a internet věcí

Elektromobily a internet věcí

Společností právě hýbe návrh Evropské komise ukončit po roce 2035 prodej vozidel se spalovacími motory. Jejich místo by (možná spolu s dalšími) měly zaujmout elektromobily. Pojďme se společně…
2023-03-22

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři

Zajímá Vás konkrétní IoT řešení?

Můžeme Vám pomoci?

/
/
/
/
/
/
/
/