IoT Water optimalizuje spotřebu vody v praxi
Obvykle je vodohospodářská infastruktura spravována a provozována vodárenskou společností, která zajištuje její běh a spolu s městem nebo obcí zajištuje i její rozvoj. Tak je to i v případě obce Předmíř, která se nachází v severozápadní části Jihočeského kraje na pomezí kraje Jihočeského, Plzeňského a Středočeského. Provoz vodohospodářské infastruktury a dodávky pitné vody zde zajištuje ČEVAK a.s., jako dominantní vodárenská společnost na jihu Čech. V Předmíři, kterou tvoří čtyři místní části – Předmíř, Metly, Řiště a Zámlyní, se konceptem chytrých měst a obcí informačně zabývají již od roku 2016. Jmenovitě starosta obce Ing. Pavel Karlík, který je aktuálně i členem pracovní skupiny, která má primárně za cíl rozvoj chytrých technologií i pro malé a střední obce do 1000 obyvatel.
Ve spolupráci s Jihočeským krajem v rámci dotačního programu Smart Cities byla vybrána právě oblast optimalizace a spotřeba vody, a tím byl dán i základ projektu vzdálených dat z odečtů realizovaného na podzim roku 2018. Primárním cílem projektu bylo pro všechna odběrná místa v obci sledovat spotřebu vody v reálném čase, mít možnost okamžitého hlášení a vyhodnocování vzniklých alarmových událostí. Přípravu a realizaci projektu zajištovala společnost IoT.water s.r.o., jako jeden z předních dodavatelů technologií ve vodárenství využívající technologie internetu věcí („Internet of Things“). V průběhu října a listopadu 2018 bylo osazeno 96 vodoměrů. Odběrná místa v obci jsou rozmístěna pro jednotlivé části rovnoměrně tak, jak můžeme vidět na obrázku č.1 výše.
V rámci instalace odečtových technologií vedle zaznamenání aktuálního stavu odečtu na vodoměru byla pořizována kompletní fotodokumentace tak, jak můžeme konkrétně vidět u dvou odběrných míst níže.
Jak je patrné fotodokumentace, tak značná část instalovaných vodoměrů je umístěna ve sklepech a šachtách. To může mít vliv na kvalitu komunikace samotných zařízení. V rámci instalace, a i následného vyhodnocení kvality síťového provozu, byla pro provoz odečtových zařízení zvolena nízkoenergetická síť LoRaWAN. Kvalita přenosu je hodnocena tzv. IoT indexem, který počítá jak s počty odeslaných, tak i přijatých dat. Ten je vyhodnocován vždy pro každé jednotlivé zařízení, ale i souhrnně v aplikaci SMG Client. Souhrnný IoT.index všech instalovaných zařízení fungujících v síti LoRaWAN je 94,3%.
Data jsou ukládána v aplikaci SMG Client, kde je vedle základní evidence a správy odečtových míst možné i nastavovat a vyhodnocovat alarmové události. Primárně se jedná o události týkající se úniku vody nebo havárií, neobvyklé spotřeby a dále pak alarmy poklesu teploty s ohrožením zámrazu nebo zatopení. Na základě těchto informací, je možné minimalizovat ztráty vody a předcházet nastalým událostem, které se vyskytují v případě jednoročních odečtů dat z vodoměrů. Jako další rozvojovou oblastí je poté dostupnost naměřených dat přímo obyvatelům obce. Tento typ služby začíná být trendem jak v segmentu vodárenství, tak i v případě dalších segmentů energií, jako je plyn nebo elektřina.
Obec Předmíř
Obec Předmíř se nachází v severozápadní části Jihočeského kraje, na pomezí kraje Jihočeského, Plzeňského a Středočeského. Severní území obce těsně přiléhá k Brdskému pohoří. Obec tvoří čtyři místní části - Předmíř, Metly, Řiště a Zámlyní. Celková katastrální výměra obce je 1060 ha s počtem obyvatel 317.
Ing. Pavel Provazník, IoT.water