LoRaWAN a IQRF v jednom balení
Témata letošního čtvrtého ročníku IQRF Summitu, který se konal 9. a 10. dubna 2019 v pražském kongresovém centru Clarion, byla jednoznačně ve stylu spolupráce. Nejednalo se pouze o spolupráci napříč firmami, ale i o spolupráci samotných technologií. Summit tím tak poukázal na evidentní pravdu, o které se zatím příliš nemluví. Jednou ze základních překážek v nasazování projektů internetu věcí je roztříštěnost trhu.
Jsme proto hrdí, že jsme na této akci mohli představit zcela klíčovou komponentu, která nejen demonstruje interoperabilitu v pravém slova smyslu technologicky, ale zároveň je ukázkovým příkladem, že spolupráce přináší více než konkurence. Zmíněnou komponentou není nic menšího než AuroraHub IoT Gateway, standardně v IQRF provedení, která byla obohacena o LoRaWAN technologii a nyní v sobě integruje obě dvě LPWAN bezdrátové sítě. Díky tomuto propojení posouváme projekty o krok dál s možností využití lokálního sběru dat a zpětného řízení zařízení pomocí bezdrátové sítě IQRF. Nyní jsme navíc schopni agregovaná data přenášet nezávislou cestou i bez nutnosti internetové konektivity prostřednictvím sítě LoRaWAN, což přináší úsporu v množství dat díky odesílání pouze podstatných informací. Za normálních okolností by IoT brána odesílala veškeré informace do cloudu bez ohledu na důležitost přenášené zprávy. Dalším velkým přínosem je významná energetická úspornost zvolených bezdrátových technologií a vznik konceptu sběru dat i s bateriově napájenou IoT bránou.
Následovala praktická ukázka, kde jsme pomocí LoRaWAN tlačítka ovládali zapnutí a vypnutí IQRF zásuvky s připojeným LED svítidlem. Měřené parametry ze zásuvky byly přenášeny zpět sítí IQRF na IoT bránu a následně prostřednictvím LoRaWAN technologie do cloudu. Měřená data byla interpretována pomocí přehledných grafů.
Představené demo ukázalo novou „obojetnou“ IoT bránu, a to nejen komunikační, ale i jako rozšíření do světa IQRF zařízení, která už dnes pod značkou IQRF interoperable najdete na IQRF eshopu.