Nová generace IAQ čidla pro monitoring vnitřního prostředí
Problematiku nekvalitního vnitřního prostředí v budovách se tým z pracoviště Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT snaží přiblížit nejen svou odbornou prezentací, ale i vývojem nových čidel, které jsou určené jak pro domácí, tak pro komerční využití. Pro snadnou a rychlou prezentaci aktuálně měřených hodnot, bylo dosavadní čidlo IAQ vybaveno dotykovým barevným LCD displejem.
Díky necitlivému zateplování obvodových plášťů, instalací plastových oken a absenci vzduchotechncých jednotek se zamezuje přirozenému odvětrávání škodlivin z interiérů budov. To vede ke zvyšování jejich koncentrace, a proto podle posledních statistik Světové zdravotnické organizace trpí "syndromem nezdravých budov" až 80 procent lidí v USA a Evropě. Toto tvrzení podporuje i interní studie UCEEB podložená rozsáhlým měřením ve školských i rezidenčních budovách. V rámci měření bylo zaznamenáno až 3násobné překračování limitů pro koncentraci CO2 v ložnicích pracovníků UCEEB. Což má velmi negativní vliv na zdraví a aktuální stav člověka.
Nová generace čidel IAQ03 byla rozšířena o další měřené veličiny, takže nyní čidlo monitoruje:
-
- teplotu,
-
- relativní vlhkost,
-
- koncentraci CO2,
-
- index kvality VOC,
-
- barometrický tlak,
-
- koncentraci pevných částic (volitelně),
-
- intenzitu osvětlení,
-
- intenzitu hluku (volitelně).
Komunikační schopnosti čidla jsou univerzální – WiFi (MQTT, HTTP a Modbus TCP), dále LoRaWAN a Modbus RTU. To umožňuje provádět monitoring vnitřního prostředí s pravidelným záznamem. Zvláště díky síti LoRaWAN je přenos dat snadný. Čidlo je připojeno do sítě LoRaWAN ČRA již při výrobě a není tak nutná žádná instalace v místě měření. Stačí pouze zařízení zapojit do zásuvky. Další komunikační prostředky umožňují využít čidlo jako ovládací prvek pro vzduchotechniku nebo jej připojit do nadřazeného řídicího systému budovy.
Po zapnutí čidla se nabídne uživateli několik obrazovek na displeji 320x240 px s dotykovou plochou. Pomocí dotyku na kraje displeje, je možné mezi jednotlivými obrazovkami přepínat. Je připraveno (v závislosti na konfiguraci čidla) šest obrazovek pro prezentaci aktuálně měřených veličin, jedna přehledová obrazovka a několik pro nastavení. Zobrazení hodnot umožňuje uživateli reagovat na aktuální nepříznivé podmínky a přispět tak ke kvalitnímu vnitřnímu prostředí. Záznam do databáze je pak vhodný pro zpětné vyhodnocení a návrh vhodných opatření.
Obrazovka čidla pro snadný přehled zdůrazňuje nepříznivé hodnoty i pomocí barevného upozornění.
Díky senzoru intenzity okolního osvětlení se displej přizpůsobuje aktuálním světelným podmínkám v interiéru. Prostřednictvím dotykového displeje tak lze nastavit i maximální a minimální úroveň jasu. Takže čidlo nebude rušit ani v nočních hodinách a je možné jej instalovat do obytných prostor. Dále je možné pomocí displeje připojit čidlo do místní sítě WiFi, zjistit jeho aktuální IP adresu, informace o síle signálu a případně čidlo restartovat do AP módu. Veškerá nastavení jsou pak dostupná skrze administrátorské webové rozhraní.
Inteligentní čidlo je schopné monitorovat všechny důležité parametry vnitřního prostředí v jednom kompaktním provedení. Díky své variabilitě komunikačních rozhraní je připravené k integraci do systémů vzduchotechniky, inteligentního řízení budov, i do databázových systémů v konceptech Smart City. Speciálně řešený plošný spoj a konstrukce krabičky zaručuje minimální ovlivnění čidel pro měření teploty.
Popis řešení monitoringu kvality vnitřního ovzduší se senzory IAQ