Co to je IoT?
O čem přesně dnes bude řeč
Co to tedy je IoT? Podrobná definice IoT (internetu věcí) zní:
„Síť fyzických zařízeních, vozidel, domácích spotřebičů a dalších zařízeních, která jsou vybavena elektronikou, softwarem, senzory/čidly a hlavně síťovou konektivitou. Ta umožňuje těmto zařízením se navzájem propojit a vyměňovat si data.“
V roce 2020 se máme na co těšit. Experti předpokládají, že IoT zařízeních připojených do sítě přesáhne 30 miliard a hodnota trhu se v roce 2019 vyšplhala na neuvěřitelných 80 miliard dolarů. Neočekává se, že by se v budoucnu tohle číslo mělo zmenšovat.
Pro lepší představu mrkněte na krátké video od správce české domény CZ.NIC.
NEtechnické vysvětlení IoT
Jak čtete tento článek? Pravděpodobně na PC, notebooku nebo vašem smartphonu. Obsah ale nemáte uložený ve svém zařízení a stejně máte možnost si přečíst všechny naše IoT novinky.
Čím to je? Internetem. Jedna z nejlepších věcí, kterou naší civilizaci potkalo. Díky internetu se lidi z celého světa mohli „propojit“ sdílet své vědomosti, zážitky, informace a nabízet své služby nebo produkty. S IoT je to stejné. Jen místo lidí za klávesnicemi najdete v IoT síti speciální zařízení, senzory, čidla a měřiče, které jsou připojené do stejné sítě a mohou si navzájem vyměňovat informace / data.
V jedné netechnické větě, by se internet věcí dal popsat takto: „IoT znamená, vzít všechny zařízení na světě a připojit je k internetu.“ To přináší celou řadu výhod, ale i rizik. Dneska se zaměříme hlavně na ty výhody a možnosti, které to přináší.
V dalších článcích si pak podrobněji rozebereme, jak IoT může přeměnit firmy a průmysl, zemědělství, domácnosti a spousty dalších odvětví k nepoznání. V odděleném článku zase rozebereme, jaká rizika IoT přináší a jak je minimalizovat.
Historie IoT
V posledních letech o IoT slyšíte určitě na každém rohu, ale jestli si myslíte, že chytrá zařízení vznikla teprve nedávno, tak jste na omylu. Podle wikipedie se koncepce internetu věcí datuje do roku 1999 prostřednictvím Auto-ID Center na MIT, kde také zveřejnili analýzu trhu. Ano! V roce 1999!
Radiofrekvenční identifikaci (RFID) viděl Kevin Ashton (jeden ze zakladatelů Auto-ID Centra) jako předpoklad pro internet věcí. Představoval si, že kdyby všechny objekty a lidé v každodenním životě vyžívali identifikátory, tak by je počítače mohli spravovat a inventarizovat.
V té době se to dalo řešit za pomocí těchto technologií:
- RFID - radiofrekvenční identifikace
- NFC - komunikace na malou vzdálenost
- Čárový kód
- QR kód
- Digitální vodoznak
To všechno stále v roce 1999! Za těch 21 let se svět IoT výrazně proměnil. Všechno je více propojené, je lepší software a hlavně levnější výroba. Proto slýcháte o IoT až v posledních letech. Předtím to byla doména hlavně pro technické nadšence a průmysl.
Jako první IoT použila Coca Cola, která za pomocí čidla hlídala, jestli konkrétní dodávka má vychlazené nápoje.
Proč na IoT záleží?
Propojit malá zařízení s limitovaným procesním výkonem, vlastní pamětí a nízkou energetickou spotřebou v sobě skrývá neuvěřitelný potenciál. Ten začínáme pomalu objevovat teprve v posledních letech. Tato chytrá zařízení nám pomohou sbírat data a informace od přírodních ekosystémů až po budovy, továrny a sociální zařízení. Nachází uplatnění také v oblastech snímání prostředí, urbanistického plánování a především v průmyslu. Tam se potom můžete setkat se zkratkou IIoT, což je z anglického Industrial Internet of Things.
Díky rozmachu odvětví Big Data a umělé inteligence můžeme tyto data vzít a učit se na nich. V budoucnu pak můžeme spousty věcí zautomatizovat a tím zase zefektivnit procesy.
Samozřejmě jak název napovídá, tak všechna zařízení jsou připojená k internetu,resp. k speciálním IoT sítím. To znamená, že chytré zařízení může dělat 3 věci:
- Sbírat a odesílat informace
- Přijímat informace a reagovat na ně
- Zařízení zvládne obě varianty
Každá z těchto variant skrývá enormní potenciál a ty si teď probereme.
Sbírat a odesílat informace
Do téhle kategorie patří hlavně senzory, snímače pohybu, senzory pro ověřování kvality vzduchu, senzory pro kontrolu vlhkosti, světelné senzory atd. Kdybychom je měli vyjmenovat všechny, tak to zabere na několik A4.
Tyhle senzory spolu s připojením k internetu nám umožňují automaticky shromažďovat informace z prostředí ve kterém se nacházejí. Díky tomu můžeme provádět lepší rozhodnutí na základě relevantních dat. Tahle zařízení pak můžeme nadále propojovat a z automatizovat různé úkony.
Multisenzor od společnosti Rex services a.s. – zároveň hlídá teplotu, vlhkost a osvětlení.
Chytrý vodostop od společnosti FLEA s.r.o – zabraňuje haváriím vody a následným škodám. Lze provést i odečet vody na dálku.
Představte si zemědělce, který má na poli senzor pro kontrolu vlhkosti půdy. Ten může pravidelně posílat informace o sektorech, kde je malá vlhkost a díky tomu zalije jenom potřebou část pole. To se obzvlášť bude hodit v dobách sucha a zamezí se zbytečnému převlažování.
Takhle jednoduše může zemědělec zajistit, aby plodiny dostaly správné množství vody. Díky tomu zbyde více peněz pro zemědělce a více jídla pro lidi. Teď si představte, že za pár let bude senzor napojený na flotilu zalévacích dronů (až unesou více váhy). Ty dostanou informaci, kde je potřeba zavlažovat a sami se nastartují a zavlaží potřebnou oblast. Tím pádem zemědělec může pracovat tam, kde IoT nenašlo ještě řešení.
Jako lidi máme náš zrak, sluch, čich a dotek, který nám pomáhá chápat svět, tak podobné senzory rozšíří náš obzor a prodlouží naše smysly na místa, kde to dříve nešlo.
Přijímat informace a reagovat na ně
Další kategorií jsou zařízení, která jenom slepě neposílají informace do hlavní centrály, ale na základě dat dokážou vykonat předem definovanou akci.
Skvělý příklad jsou bezpečnostní detektory. Kouřový detektor hlídá, jestli v místnosti necítí kouř. Pokud se tak stane, tak spustí svoji funkci alarmu a zároveň zavolá nejbližší hasičský sbor. To vše bez zásahu člověka.
Detektor kouře od společnosti Rex Services a.s. V případě alarmu detektor informuje nejbližší centrálu a pošle informaci k vám na mobil.
To stejné platí například pro pohybová čidla. Jakmile kolem nich projdete, tak zaznamenají informaci a rozsvítí světla před vchodem nebo vám otevřou garáž. Možností je celá řada, ale pro představu nám to postačí.
Detektor pohybu od společnosti Rex services a.s. – ukázka pohybového senzoru pro venkovní použití
Největší potenciál internetu věcí, je ale v kategorii níže. Zařízení, která umí obojí.
Obě varianty dohromady
Pojďme se ještě k našemu chytrému farmáři. To si dokážeme všichni představit, jak tam IoT může usnadnit a zefektivnit každodenní práci.
Zavlažovací flotily dronů se ještě nějakou dobu nedočkáme, ale zavlažovací systémy už naopak máme. Když je propojíme s chytrými zařízeními, tak senzor v půdě pošle informaci na centrálu, že sektor X potřebuje zavlažit. Centrála pošle informaci zavlažovacímu systému a ten se aktivuje pouze tam, kde to je potřeba.
Další uplatnění může zavlažovací systém dostat z internetu. Představte si, že máte aktivované automatické zavlažování každý druhý den kolem 18 hodiny. Jenže zavlažovací systém se chytře podívá na internet, jestli dneska náhodou nemá pršet. Bude pršet? „Skvěle, dneska sekvenci vypínám a za dva dny se podívám znova.“
Pojďme to vzít ale ještě o úroveň dál. Žijeme v době umělé inteligence a teď si představte, že naučíme neuronové sítě „farmařit“.
Naplníme je farmářskými daty pomocí dalších senzorů:
- přísun světla
- kvalita vzduchu
- průměrná teplota
- vlhkost půdy
- a spousty dalších
Díky tomu můžeme algoritmy naučit:
- za jakých podmínek se rostlinám daří nejvíce
- co jim naopak vadí
- jaké jsou nejdůležitější faktory pro úspěšné farmaření
- jak často je potřeba zalévat a kdy
- pomocí předpovědi počasí naplánovat harmonogram
A těch výhod, které IoT do zemědělství přináší je celá řada. Hlavní partner našeho portálu, jsou České Rádiové Komunikace (ČRA), který už farmářům nabízí kompletní řešení pro farmaření.
Chytrá farma s IoT technologiemi od Českých radiokomunikací už umí
- Plánovat výsev nebo výsadbu
- Automatický záznam aktivit (pohyb traktorů a dalších strojů)
- Skladové hospodářství
- Sledování pohybu zvířat
- Družicové snímky z vesmíru zobrazující stav vegetace!
- A spoustu dalšího...
Více o Chytré farmě s IoT od CRA
Do budoucna by se na podobných projektech mohla podílet i vláda České Republiky. Efektivní zemědělství je v zájmu nás všech a IoT nás tam dokáže posunout mnohem rychleji.
Aplikace pro IoT
S aplikacemi pro chytrá zařízení se za posledních pár let doslova roztrhl pytel. Čím jsou zařízení dostupnější, lidi informovanější a také stále přibývá kvalitní pracovní síla resp. programátorská.
Tyhle všechny aspekty můžou za popularizaci chytrých zařízeních a jejich nadstavby.
Aplikace pro IoT můžeme rozdělit na 3 kategorie:
- Spotřební - např. pro chytré žárovky a spotřebiče v domácnosti
- Podnikatelské - software pro pomoc s vývojem IoT platforem
- Infrastrukturní - aplikace pro řízení průmyslové výroby a následný sběr a analýza dat nebo pro města pro řízení hromadné dopravy
„Internet věcí je dalším stádiem informační revoluce a zmínil propojitelnost všeho od městské dopravy přes nemocniční zařízení až po domácí využívání.“
George Osborne, ex-kancléř britské pokladny
Pomocí aplikací, tak budete vědět, co vám v chytré ledničce chybí, jakou máte doma teplotu, vypnout přívod elektřiny do zásuvek anebo zhasnout doma světla. Díky hlasovým asistentům pak nemusíte mít už ani aplikace a postačí pouze váš hlas. Čeká nás určitě zajímavá budoucnost.
Jak s IoT začít?
Doporučujeme začít s tím nejjednodušším. Abyste si IoT zařízení trochu proklepli a nemuseli při tom utrácet jmění. Taková chytrá žárovka za pár stovek, které můžete vybrat klidně až z 16 milionů barev pomocí mobilní aplikace. Ta vás určitě na chvíli zabaví a pobavíte tím své známé a přátelé. Určitě by si našla místo i v kancelářích pro zpestření schůzek.
Pokud ale chcete, aby IoT pro vás mělo větší přidanou hodnotu, doporučujeme mrknout na naše IoT řešení, kde si můžete vybrat v těchto odvětvích.
Možností je opravdu spousta, přesvědčte se sami:
-
-
Ochrana před požárem, únikem plynu, záplavou a otravou CO
-
Zabezpečení chat, bytů, garáží, staveb bez přívody elektřiny
-
-
Zemědělství a životní prostředí
-
Zemědělské senzory
-
Měření teplotních a vlhkostních podmínek
-
Monitoring lokálních meteorologických podmínek
-
Měření hladiny podzemní vody
-
Kompletní řešení “Chytrá Farma” od ČRA
-
-
Hotely a Restaurace - Kompletní řešení od ČRA
-
Monitoring skladovacích prostor pro potraviny
-
Hlídání teploy v chladničkách
-
Hlídání stavu vody ( v lázních, vířivkách atd.)
-
-
Dálkové odečty vody
-
Online sledování spotřeby elektřiny
-
Elektroměry pro správce budov
-
-
Automatizace výrobního podniku
-
Chytrá lokalizace věcí a osob
-
Řešení pro průmysl 4.0
-
A spousty dalších...
-
-
Města, kraje, region a veřejné správa
-
Chytrý managment odpadu
-
Přehled o životním prostředí on-line
-
Parkování ve městě
-
Měření hluku
-
A spousty dalších…
-
Kam se obrátit pro více informací?
Věříme, že jste se v dnešním článku dozvěděli, co to je IoT a jak vám může pomoci. Pošlete článek i svým známým nebo kamarádům, který by měli zájem o usnadnění pracovního života.
Doufáme, že jsme vás inspirovali natolik, abyste náš portál sledovali i v budoucnu. Dozvíte se o spoustě dalších zařízeních, která nám budou usnadňovat život. Vývoj jde stále dopředu a s ním i IoTport.cz
Jsme portál, který shromažďuje dodavatele a novinky na jednom místě. Ať máte snadný přístup k informacím i dodavatelům.
Jestli máte jakékoliv dotazy, tak můžete napsat přímo nám info@iotport.cz nebo se obrátit na jednoho z našich partnerů.
Zdroje: Wikipedia, www.cra.cz