15. 10. 2021 Téma: Ostatní

Jak na zabezpečovací zařízení bez drátů a elektřiny?

Chatařská sezóna končí. Mnozí opět řeší otázku, jak přes zimu ochránit majetek před zloději a vandaly. Pomocí chytrých technologií je to dnes snadnější a levnější než dřív. 

Jak na zabezpečovací zařízení bez drátů a elektřiny?

Inteligentní zabezpečovací systém využijete dokonce i tam, kde zrovna není dostupná elektřina, či tam, kde je extrémně těžké instalovat kabely. Zařízení, která jsou propojena sítí internetu věcí, totiž napájení ze sítě nepotřebují a jsou zcela bezdrátová.

Zabezpečení pomocí internetu věcí je levné a snadno se ovládá

Zabezpečovací systémy pro domácnosti se začaly prodávat před pár desítkami let. Jednalo se o systémy, které varovaly před vniknutím buď zvukovým, nebo světelným znamením, či byly připojeny na pult centrální ochrany.

Každé zabezpečovací zařízení bylo třeba připojit do elektrické sítě, případně opatřit SIM kartou pro připojení do sítě GSM a připojit tak na centrální pult. Za tuto službu bylo třeba patřičně zaplatit a zabezpečení domů, bytů a jiných objektů bylo pro mnoho domácností finančně nedostupné. Díky internetu věcí lze však celé řešení maximálně významně zlevnit. Díky tomu na něj dosáhne většina domácností.

Zabezpečení chat, domů, bytů a jiných nemovitostí pomocí IoT - ilustrační obrázekIlustrační foto

Rozdíl oproti klasickým GSM zabezpečovačkám

Alarmy, které se připojovaly do mobilní sítě (GSM), upozorňovaly na změnu na hlídaném místě nebo předmětu tak, že odesílaly SMS, které byly samozřejmě zpoplatněné. Případně se platilo měsíčně za připojení na centrální pult.

Naproti tomu systémy, které využívají k hlídání internet věcí, jsou připojené do speciální sítě jako je např. LoRaWANnezpoplatňují každou takovou notifikaci. Čidlo, které monitoruje daný prostor a zaznamená neobvyklé situace, odesílá informaci do cloudu, odkud si ji lze kdykoliv zobrazit v aplikaci na mobilním telefonu nebo tabletu.

Případně si lze nastavit to, že obdržíte upozornění také jako SMS. Nastavit si můžete okruh osob, kterým se upozornění zobrazí. Na každém pak záleží, zda chce s touto informací pracovat sám, nebo zda je střežený objekt natolik významný, že tzv. alarmy řeší rovnou bezpečnostní agentura.

Jednoduché ovládání

Nepochybnou výhodou IoT řešení je také velmi snadné ovládání. Celý systém se ovládá pomocí aplikace třeba v mobilu, odkud je možné ho snadno řídit, přepínat se do různých režimů, odvolávat alarmy atd. Ovládání je běžně v českém jazyce a srozumitelné. Jde tedy o řešení uživatelsky maximálně přívětivé a ovládat ho se naučí skutečně každý. Není třeba mít nějaké speciální znalosti a schopnosti.

Apliace pro ovládání zabezpečení

Náhled do mobilní aplikace od REX SERVICES,a.s.

Internet věcí je všude

Chaty a chalupy se vykrádají bohužel velmi často. Pachatelé krádeží využívají toho, že jde nezřídka o odlehlá místa, kde je těžké tyto objekty kontrolovat. Hodnotu ukradeného majetku mnohdy přesáhne cena spouště, kterou zloději nebo vandalové napáchali, od rozbitých dveří, či oken po zničené vybavení. Díky internetu věcí lze snadno ochránit i takto vzdálené objekt. Dokonce i ty, ke kterým není zavedena elektřina.

Jde totiž o nízkoenergetická zařízení, která lze běžně napájet z baterie a není tak třeba je zapojovat do elektrické sítě. Instalaci čidel většinou zvládnete sami, není třeba volat technika.

Jelikož na mnoha místech stále není dostatečné pokrytí klasickým mobilním signálem, může být IoT jednou z mála možných variant. Zařízení na bázi internetu věcí se obejde i bez této sítě, stejně jako bez Wifi.

Ukázka pokrytí signálem IoT sítě s názvem LoRaWAN

pokrytí sítě LoRaWAN od Českých radiokomunikací

Zdroj: CRA. Více informací o síti LoRaWAN

Jak chytré čidlo pohlídá zvolený předmět

Velmi snadnou aplikací a nízkými náklady vyniká například senzor Moove od české firmy Senzoor Czech. Toto čidlo lze totiž umístit na sledovaný objekt pomocí tzv. nano pásky, nic není třeba lepit, či šroubovat, usazení zvládne každý. Takto lze opatřit například šuplík stolu, ale také dveře od garáže. Čidlo je skutečně malé. Váží pouze 70 gramů a je připojené bezdrátově. Pokud se čidlo pohne nebo se pohne s předmětem, na kterém je umístěno, obdrží uživatel notifikaci.

Senzor Moove od Senzoor Czech.
Pohybové čidlo Senzoor Move. Senzoor Move lze umístit volně na předmět nebo přilepit pomocí přiložených lepících pásek.

Takto se lze nechat informovat například o tom, že se dveře, které měly být zajištěné pohnuly, což může signalizovat vnik nežádoucího návštěvníka. Lze si nastavit dva různé režimy – hlídat nebo nehlídat. Režim „nehlídat“ se snadno zapne pomocí aplikace, pokud je uživatel doma (nebo např. právě na chatě). Pokud odjede pryč, spustí hlídací režim. Upozornění lze zasílat na mobil jednoho či více uživatelů. Ostatní uživatelé se dozví, že se alarm řeší. Čidlo má široké použití, lze jím nechat hlídat například domov seniora. Díky tomu se včas dozvíte, že zde nedochází k žádnému pohybu, což může signalizovat zdravotní problémy seniora. Ochránit lze i dveře do auta, takže jste okamžitě informováni o tom, že je někdo nepovolaný otevřel, či že se auto dalo do pohybu, i když nemělo.

Zabezpečení vniku do objektu a fotopast

Zabezpečení chat, bytů, garáží, staveb bez přívodu elektřiny umožňuje i řešení od Rex Services. Zabezpečí ale i dům a byt, ve kterém se normálně bydlí.

Chaty a objekty bez elektřiny lze zabezpečit pomocí nezávislých detektorů, které mají velmi dlouhou výdrž baterie, a to až 10 let. Detektory ochrání nejenom před zloději a umísťují se na okna a dveře. Pokud je někdo otevře, signalizují poplach.

IoT detektor otevření vrat
Nezávislý magnetický detektor otevření vrat nebo garáží s pošle poplach na váš mobil. Zdroj REX SERVICES,a.s.

 

Poplachy se díky široce dostupné síti internetu věcí zobrazí rovnou v mobilním telefonu, odkud lze také celý systém pohodlně ovládat. I zabezpečení běžně obývaného domu lze zajistit bez drátů a další kabeláže. Díky detektorům s fotoaparátem lze v případě narušení sledovaného prostoru pořídit odpovídající dokumentaci, která napomůže k zajištění pachatele.

IoT detektor s kamerou
Detektor s fotoaparátem odešle v případě narušení také obrazovou dokumentaci. Zdroj REX SERVICES,a.s.

Celý systém lze zasadit do tzv. chytrého domu a ovládat z jedné aplikace, pomocí které se reguluje například vytápění, klimatizace, světla a okenní rolety. 

To vše hraje ve prospěch zabezpečovacích řešení postavených na technologii IoT a senzorech, které jsou významně nezávislé a bezúdržbové. 

Jak nejlépe zabezpečit vaši nemovitost?

Poraďte se s odborníkem na IoT zabezpečení

Články na podobné téma
Co je Infrastructure as Code a jak ji využít v IoT prostředí?

Co je Infrastructure as Code a jak ji využít v IoT prostředí?

S rostoucím počtem zařízení připojeních do sítí internetu věcí rostou také nároky, které musí technologie překonávat. Efektivní správu infrastruktury prostřednictvím automatizovaných konfigurací…
2024-10-31
IoT Solutions World Congress 2024: 8 nejzajímavějších přednášek

IoT Solutions World Congress 2024: 8 nejzajímavějších přednášek

Už v prosinci minulého roku jsme vás lákali na nejvýznamnější světové IoT akce a konference. Jednou z nich byl IoT Solutions World Congress 2024 v Barceloně, který se stal klíčovou…
2024-07-19
Právo a internet věcí: Jak je Česká republika připravena?

Právo a internet věcí: Jak je Česká republika připravena?

Internet věcí (IoT) představuje revoluci v propojení každodenních zařízení s internetem, což přináší nejen obrovské možnosti, ale také nové výzvy, zejména v oblasti kybernetické…
2024-06-26

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři

Zajímá Vás konkrétní IoT řešení?

Můžeme Vám pomoci?

/
/
/
/
/
/
/
/