Chytré měření spotřeby stát zatím nepřikazuje. Jde to ale i bez toho
Konec roku se blíží a s ním také odečty tepla, či teplé vody v bytových domech. Zatímco dříve bylo nutné se s každým majitelem bytu, nebo nájemníkem domlouvat na tom, aby byl ve stanovenou dobu doma, díky moderní technice lze provádět odečty automaticky. Bohužel ještě zdaleka ne všude. Jak se situace mění v souvislosti s novou legislativou a novými zákony?
Chytré odečty šetří čas a peníze
Odečty elektřiny, plynu, tepla a vody se vždy prováděly tak, že pověřená osoba měřák osobně zkontrolovala, stav zapsala a poté zadala do systému. Takový postup je náročný na čas a také na náklady, kontrolující osoby je třeba zaplatit a je jich třeba do terénu vyslat mnoho. Jako mnohem levnější, rychlejší a elegantnější cesta se ukazují odečty pomocí chytrých senzorů a Internetu věcí. Díky tomu lze odečty provádět na dálku, přesně a průhledně. V současné době je na každém společenství majitelů či bytovém družstvu, jakým způsobem bude odečty provádět. Už brzo by tak ale nemělo být a nařízeny by měly být pouze odečty digitální. To se ale bohužel stále neděje.
Šetřit máme díky směrnici
Česko se totiž před několika lety zavázalo, že dodrží tzv. Směrnici Evropského parlamentu o energetické účinnosti. Jejím hlavním účelem je snižování energetické náročnosti a snaha o energetické úspory. Toho by se mělo dosáhnout například tím, že se odběratelům umožní, aby zjistili svou spotřebu, kdykoliv si to budou přát, nikoliv jednou za rok a s úžasem a překvapením, kolik energií odebrali.
Díky chytrým senzorům, jejichž údaje si bude možné zobrazit v aplikaci, či na portálu, budou odběratelé kdykoliv informováni o svém aktuálním odběru a nepřímo motivováni k úspoře. Směrnice výslovně uvádí, že všechny měřiče tepla a chladu, vodoměry na teplou vodu a indikátory na radiátorech nově instalované po 25. říjnu 2020 měly mít funkci dálkového odečtu. Ostatní měřiče se mají vyměnit za ty chytré do roku 2027, kdy by se měla měřit spotřeba na dálku u všech větších odběratelů energií. Implementací této směrnice se zabývá Ministerstvo průmyslu a obchodu, které bohužel termín, ke kterému se zavázalo nedodrželo. Nově se hovoří o příštím roce, kdy by k implementaci mělo dojít. Implementace pochopitelně musí projít oběma komorami našeho parlamentu, což činí z přijetí poněkud běh na delší trať.
EON mění tisíce elektroměrů
Ačkoliv stále není v platnosti zákon, který by nás k úsporám díky chytrému meteringu nutil, je mnoho těch, kdo si výhody odečtů na dálku uvědomují. Chytré senzory montují mnohá bytová družstva a společenství majitelů, ale i jednotlivci, či velké firmy. K odečtům na dálku se odhodlala také společnost E.ON Distribuce, která se rozhodla některým svým zákazníkům namontovat tzv. smart metery. Začala na Písecku a stihla už vyměnit více jak 1000 elektroměrů. Ačkoliv jsou elektroměry umístěné na domě odběratele, jsou ve vlastnictví distributora elektřiny, tedy firmy EON, který je vyměňuje zcela zdarma na své náklady. V konečném součtu totiž ušetří a předejde komplikacím s fyzickými odečty, kdy odběratelé nejsou doma, nebo elektroměr ani na opakovanou výzvu nezpřístupní.
Zdroj: EON
V rámci projektu s názvem Smaragd by mělo být během několika let osazeno tímto chytrým zařízením 27 716 odběrných míst: „Připravujeme se na budoucnost v energetice! Na přelomu září a října jsme instalovali první várku chytrých elektroměrů neboli smart meterů. Díky nim ubude klasické odečítání elektroměrů, jak ho znáte. Elektroměry budou posílat data o spotřebě každý den samy a na webu budou mít zákazníci přehled o své spotřebě. To jim pomůže využívat energie efektivně a snížit tak náklady či dopady na životní prostředí. Do konce příštího roku bychom na našem distribučním území měli nainstalovat dalších 27 tisíc chytrých elektroměrů,“ pochlubila se společnost EON svým zákazníkům.
Ekonomické, ale i ekologické měření
Projekt probíhá pilotně jen na některých místech: „V ostatních lokalitách budeme osazovat chytré měření od roku 2024 definované legislativou a to zákazníkům se spotřebou vyšší jak 6MWh/rok,“ slibuje společnost EON. Místa, kde se budou smart metery instalovat nejprve, se vybírají podle technických podmínek a toho, zda není třeba budovat nové vysílače. Díky smart meteringu bude možné provádět odečty elektřiny denně, odběratel si může sám zjistit svůj stav a případně se snažit stav snížit a elektřinou šetřit. Takto si lze rovnou porovnat i spotřebu a náklady za různá období, a to například díky tomu, že bude mít odběratel přístup do internetového portálu, kde uvidí vývoj své spotřeby prakticky v reálném čase. Možné je také si nastavit určité limity a nechat se automaticky informovat zprávou SMS, nebo e-mailem o tom, že se tyto limity překročily. Díky tomu může odběratel okamžitě zareagovat a svou spotřebu omezit. Tzv. smart metering má tedy i tehdy nejenom ekonomický, ale i ekologický dopad.