19. 03. 2021 Téma: Smart city

Efektivní a důkladný úklid a dezinfekce veřejných míst s využitím IoT

S náročným úklidem veřejných prostor mohou významně napomoci technologie. Např. nejrůznější senzory a internet věcí mají v tomto ohledu co nabídnout, zejména v dnešní době, kdy se kvůli pandemii na kvalitu úklidu apeluje naléhavě.

Efektivní a důkladný úklid a dezinfekce veřejných míst s využitím IoT

Úklid veřejných míst je jistě náročnější než ten v domácnosti kvůli tomu, že jsou tato místa vystavována větší frekvenci návštěvníků, kteří do nich vcházejí často rovnou z ulice a se zašpiněnou obuví. Zvládnout ho tedy stojí značné úsilí. Podívejte se s námi, jak lze celý proces zefektivnit a usnadnit.

Moderní a efektivní úklid a plánování

Pro úklid na veřejných místech, jako jsou úřady, hotely, restaurace, nemocnice, koncertní sály, nebo různé provozovny se dnes používá moderní technika, hlavně různé výkonné stroje na čištění podlahy, uklízeče s kýblem a hadrem dnes většinou nepotkáte.

Kontrola úklidu a jeho plánování, či tzv. hygienický plán se ale doposud prováděl pomocí papíru, nebo maximálně pomocí excelu. To, že byl úklid proveden, se většinou stvrzuje podpisem na papír, který je na daném místě vyvěšený. Úklid se naplánuje podle určitých kritérií dopředu, jeho frekvence se ale už neupravuje, takže se může stát, že je v náročném období nedostatečný, naopak v době s menší frekvencí návštěv, se uklízí zbytečně.

Odpovědné osobě totiž chybí důležité údaje například o tom, jaká je frekvence návštěv určitého místa. Tyto údaje může dodat internet věcí a chytré senzory do něj připojené.

 

úklidový management ve výrobních halách
Např. ve výrobních halách už je úklidový management docela věda. Vizualizovaná data a statisktiky v přehledné aplikaci nejen práci usnadní, ale také zefektivní. Zdroj: Sensoneo

 

Okamžitá reakce

Díky tomu, že se senzory osadí celá řada objektů, je možné úklid provádět ve správnou dobu. Navíc se nikdy nestane, že budou zásobníky na nejrůznější obsah na toaletách prázdné. Senzory předávají důležité informace okamžitě, neustále, v jakoukoliv denní, či noční hodinu. Díky nízkoenergetickému provozu a napájení z baterie je lze umístit i tam, kde je těžké vybavit je kabeláží.

Jde o malá zařízení, která v interiéru neruší. Úklid lze řídit tak, že se provede častěji na hojně frekventovaných místech, zatímco méně navštívená místa lze uklízet méně často. Úklid se stane dynamickým, odpovídajícím situaci. Na aktuální požadavky je možné reagovat mnohem pružněji. Díky tomu se mj. zabrání i zbytečnému šíření nežádoucích mikroorganismů, bakterií a virů.

A také návštěvníci se vždy dočkají čistoty a budou spokojeni. Zatímco čistotu totiž považujeme jako základ, návštěva místa, kde panuje nečistota a nepořádek, se nám pořádně zadře do paměti.

Monitoring strojů

K úklidu větších ploch se používají nejrůznější vytírací a zametací stroje. Podlahové mycí stroje lze osadit senzory internetu věcí a díky tomu získat mnoho důležitých informací, které pomohou úklid řídit efektivněji.

Senzory ve strojích na úklid podlahy prozradí přesnou polohu stroje, dále to, jak dlouho byl v určité období v provozu. Díky tomu se okamžitě zjistí, zda se úklid prováděl podle plánu, zda není stroj porouchaný a je třeba ho objednat na opravu, případně lze i zjistit, kdo se strojem pracoval. Data se přenášejí díky senzorům a síti internetu věcí do cloudu a následně zobrazují na internetu nebo v přidružené aplikaci, a to v grafech nebo v tabulkách. Nastavit si lze případně i notifikace, pokud by úklid nebyl proveden v určené době, nebo pokud by stroj signalizoval možnou poruchu.

Úklidové stroje sledované pomocí IoT senzorů
Ilustrační obrázek.

Úklid toalet

Toalety na veřejných místech jsou na úklid nejnáročnější. Přitom lze málokdy určit, jak často by se měly čistit, aby zde žádného z návštěvníků nečekalo nepříjemné překvapení. To, zda je třeba aktuálně toaletu uklidit, se zjišťuje maximálně nárazovou vizuální kontrolou. Díky senzorům a internetu věcí je však možné si zbytečné cesty na kontrolu toalety ušetřit. Místo kamer, které jsou na tomto místě nepřípustné, zajistí kontrolu totiž chytrý senzor. Ten může zjistit, jak často se určitá kabinka používala a tím upozornit, že je vzhledem k frekvenci návštěv zřejmě čas na její úklid.

Velmi nepříjemná situace nastává, pokud na toaletách dojde toaletní papír, ručníky, tekuté mýdlo či pokud nefungují vysoušeče rukou. I v tomhle případě pomohou senzory, které dají provozovateli ihned vědět, že je potřeba jednat a doplnit náplně.

Vyvážení odpadkových košů

K povinnostem úklidového personálu patří také starost o odpadové nádoby, aby nepřetékaly odpadky. Informaci o tom, zda jsou koše plné a je třeba je vysypat, zajistí speciální čidla. Díky přesné informaci se personál dozví, kdy je třeba koš vynést a ušetří si případně práci, pokud by koš nebyl dostatečně zaplněný. Chytré koše, které jsou instalované na ulicích a volných prostranstvích, bývají vybaveny solárním napájením a lisovacím systémem, takže je možné je vyvážet s menší četností. 


Ilustrační obrázek. 

Informace o pracovnících

Díky internetu věcí lze hlídat i samotné pracovníky úklidu. Pracovníky pochopitelně nikdo opatřovat senzory, ale je možné je těmito senzory vybavit v podobě čipů, které lze přiložit k malému zařízení. To příchod pracovníka zaznamená, stejně jako jeho odchod. Lze tedy snadno zjistit, jak dlouho úklid trval a frekvenci, za jakou se provádí.

Podobným systémem lze ulehčit práci pokojským v hotelu. Senzor obsazenosti pokoje jednak řekne, zda byla místnost uklizená a jak dlouho se uklízela, ale samotné pokojské oznámí, že je pokoj obsazený hostem a uklízet se v tuto chvíli nebude. Tyto informace získá pokojská dopředu, než započne úklid místností, takže si úklid může lépe naplánovat. Bude totiž přesně vědět, kolik pokojů bude muset zvládnout. 

Zjistěte, jak zefektivni úklidové práce 

Články na podobné téma
IoT: překvapivá a nezbytná součást kulturního provozu

IoT: překvapivá a nezbytná součást kulturního provozu

Pod pojmem kultura si většina z nás představí především kreativní činnost, v níž se technologie využívají spíše v hledání nových technik tvorby. Internet věcí může ale hodně pomáhat se…
2024-06-19
Jak vyzrát na spotřebu i na sucho? S chytrými vodoměry

Jak vyzrát na spotřebu i na sucho? S chytrými vodoměry

Úspora vody i snížení nákladů pro dodavatelské společnosti – to vše nabízí metoda chytrého měření spotřeby vody, kterou umožňují pokročilé vodoměry připojené k internetu věcí. 
2023-10-27
S IoT může být škola efektivnější i zábavnější

S IoT může být škola efektivnější i zábavnější

Internet věcí si razí cestu všemi obory, školství a vzdělávání nevyjímaje. Pomoci může s přístupnějším učením i s efektivní správou školní administrativy. Díky IoT může být škola…
2023-09-22

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři

Zajímá Vás konkrétní IoT řešení?

Můžeme Vám pomoci?

/
/
/
/
/
/
/
/