Elektrokolo díky IoT zabezpečíte a plně ovládnete
Elektrokola se ve světě stala neskutečným hitem a naše země v tom rozhodně není výjimkou. Podívejte se, jak lze pomocí IoT elektrokolo například ovládat na dálku nebo ho důkladně zabezpečit. Internet věcí nabízí řešení levné, přitom efektivní a všude dostupné.
Dopravní prostředek budoucnosti
Elektrokola se dávno nepovažují za kola pro ty, kterým se nechce šlapat. Už dávno se lidé za baterii na kole nestydí. Elektrokolo se dnes považuje spíš za skvělý nástroj v boji proti klimatickým změnám, který umožňuje dopravu bez emisí. Navíc by mohl výrazně pomoci s ucpanými městskými tepnami. Většina aut je totiž obsazena pouze řidičem. Není těžké si představit, jak by se ulice uvolnili, pokud by jen třetina z nich jela na elektrokole.
Pořídit si můžete také elektrokolo nákladní, na kterém pohodlně uvezete nákup nebo děti do školy. Navíc si můžete kolo doplnit o stříšku proti nepřízni počasí. Elektrokola jsou zkrátka jasným dopravním prostředkem budoucnosti. A v neposlední řadě nejrůznější studie prokázaly i jejich blahodárný vliv na naše zdraví. Ačkoliv totiž usnadňují např jízdu do kopce, stále se bez šlapání neobejdete, což naše zdraví posiluje.
Elektrokolo prošpikované technologiemi
Elektrokola se prodávají v nejrůznějších cenových kategoriích. Pořídit si je můžete od 18 000 korun, ale dát za něj můžete i stejné peníze jako za nové auto. Elektrokolo může být vybavené nečekaným množstvím nových technologií, díky kterým ho lze ovládat i na dálku a získat plno velmi šikovných funkcí a informací o vašich jízdách i o samotném kole.
Ilustrační foto
Zařízení postavená na internetu věcí umožní získávat právě tyto údaje, následně je odesílá do cloudu, kde se zpracovávají a následně zobrazují v aplikaci na chytrém telefonu nebo tabletu. Elektrokolo se přitom pohybuje ve všech možných i nemožných terénech a podmínkách. Díky široké dostupnosti IoT je ale připojené neustále. Baterie v zařízení vydrží dlouho. A když se přece jen po letech chýlí životnost baterie ke svému konci, majitel kola se o tom s dostatečným předstihem dozví.
Ovládněte svou flotilu a naplánujte cesty
Díky propojení s elektrokolem lze v aplikaci sledovat například cesty, kudy jste se ubírali. To jistě ocení ti, kdo provozují flotilu kol, díky které rozvážejí nejrůznější zboží. Nákladní elektrokola jsou totiž velkou budoucností přepravních společností zejména v centrech velkých měst. Flotile lze takto naplánovat cesty z aplikace a poté již jen sledovat, jak naplánované jízdy plní.
Díky aplikaci lze dále zjistit, kolik kilometrů jste který den ujeli, kolik energie vydali a jak se vám daří v dlouhodobém horizontu. Můžete si naplánovat osobní cíle a ty se pak snažit splnit. Dále si lze zobrazit diagnostiku elektrokola, tedy stav baterie a dalších součástí. Některé aplikace také umožňují automaticky detekovat, zda jste s kolem nehavarovali a v takovém případě přivolají pomoc.
Zabezpečte svůj e-bike a sledujte ho
O kola se zajímají zloději stále častěji. V roce 2020 se ukradla kola za 135 milionů, což je ještě o 27 milionů více než v roce 2019. Roste také hodnota kradených kol, průměrná škoda meziročně vzrostla z 21 151 Kč na 25 637 korun. Počet kradených kol vzrostl z 5106 v roce 2019 na 5258 v roce 2020.
Kola si tedy kupujeme stále dražší. Svůj podíl na tom mají právě elektrokola, jejichž obliba strmě roste. Kola a elektrokola lze dobře zpeněžit. Nejde o levné kousky, které navíc často necháváme bez dozoru na ulicích, ve sklepích, na zahradách, a to zloděje zkrátka a dobře velmi láká.
Dlouhodobě se daří najít zhruba pětinu ukradených kol, objasněnost tedy není příliš vysoká. Každý majitel kola a elektrokola by se tedy měl snažit si svůj hodnotný majetek řádně zabezpečit tak, aby měl případný nenechavec cestu ke kolu řádně ztíženou, nebo aby pro něj bylo prakticky nemožné takové kolo odvézt, či prodat.
Zařízení na bázi internetu věcí jsou právě pro takový účel velmi vhodná. Jak toto sledování probíhá? Skutečné sledování GPS funguje na základě satelitů. Přesnou polohu pohybujícího se objektu detekují alespoň tři ze satelitů GPS. Informace se přenáší na server prostřednictvím bezdrátového rádiového standardu. Satelit vysílá svou polohu a čas pomocí kódovaných rádiových signálů. GPS tracker používá tyto informace k výpočtu své polohy a předává je serveru prostřednictvím rádia. Server ukládá přijatá data do mezipaměti a odesílá je do aplikace v chytrém telefonu.
Lokátor, nebo celá služba
Zabezpečováním a sledováním elektrokol pomocí internetu věcí se dnes zabývá stále více firem. Nabízejí buď jednotlivá zařízení, nebo ve spojení s celkovou službou, které se podobá službám klasické bezpečnostní agentury.
Pokud majitel elektrokola zjistí, že mu bylo kolo odcizené, pak může kontaktovat agenturu, která během pár desítek minut zjistí, kde se kolo nachází. Kolo totiž sdílí díky internetu věcí svoji přesnou GPS polohu. Tato informace se získává pouze na vyžádání majitele elektrokola, který oznámí, že mu bylo kolo ukradeno.
Pokud nechcete využívat služeb agentury, pak si lze elektrokolo zabezpečit mini lokátorem. Ten může působit zcela nenápadně, takže zloděj ani nebude tušit, že je vlastně sledovaný. Nebo na druhou stranu může působit odstrašujícím dojmem, takže si zloděj krádež takto zabezpečeného kola nechá prostě ujít. Využít můžete také univerzální řešení pomocí pohybových IoT senzorů jako je např. Senzoor Move.
Senzoor Move - pohybové čidlo rozpozná manipulaci s předmětem
Hledáte efektivní způsob, jak ohlídat elektrokola nebo elektrokoloběžky?