IoT a parkovací senzory zlepšují zážitek z parkování
Problém s parkováním řeší denně tisíce lidí. Několikrát mnoho z nich objíždí bezhlavě blok a marně hledá vhodné parkovací místo. Zejména pak někde, kde je člověk poprvé a potřebuje pohodlně zaparkovat, je doslova zázrak, když se vám podaří najít volné místo. Tomu by ovšem mělo být v budoucnosti konec. Některá města se totiž rozhodla využít takzvaného chytrého parkování za pomoci IoT technologií. Díky tomu už nebude potřeba dlouze kroužit a hledat místo k zaparkování, protože vás k němu pohodlně dovedou infotabule. Kromě jiného město za pomoci tohoto chytrého systému může sbírat data, která mu pomohou efektivněji nakládat s parkovacími plochami.
S IoT a parkovacími senzory se parkuje pohodlně a bezpečně
Z analýzy, kterou města, která chtějí parkovací senzory do svých měst umístit vyplynulo, že každý čtvrtý řidič má problém najít vhodné parkovací místo. Na základě toho se už spousta měst, jako například Kolín, Říčany, Pardubice či Liberec a další, rozhodla, že do země zabudují senzory a na parkoviště umístí informační tabule, které budou řidiče informovat o dostupnosti volných parkovacích míst. Vedle toho chytré parkovací systémy také poskytují nedocenitelná data v oblasti řízení dopravy v daném městě. Chytré parkovací senzory navíc umožňují za pomoci aplikace pohodlnější způsob jak zaplatit parkovné. Což ocení třeba handicapovaní lidé. Ale i ti, co například ráno parkují u nádraží a pospíchají na vlak.
Kde už chytré parkování funguje v praxi?
Chytré parkovací senzory v hojné míře využívají například v Kolíně. Tyto skryté a tím pádem chráněné parkovací senzory umí spolehlivě rozpoznat, jestli je parkovací místo volné nebo obsazené. Kolín po dobré zkušenosti s provozem senzorů odkoupil tento spolehlivý hardware do svého vlastnictví. Po tom, co se v Kolíně osvědčil systém parkovacích senzorů na Karlově náměstí, se radní rozhodli, že systém bude kompatibilní také s jejich autobusovým nádražím a díky tomu se mnohonásobně zlepší infrastruktura v celém městě. Stejně tak bude tento systém v hojné míře aplikovat i na další místa, která působí jako placená parkoviště.
Chytré parkování je propojeno s mobilní aplikací
Údaje o aktuálním počtu volných parkovacích míst řidiči vidí nejen na informačních tabulích, která jsou u příjezdových silnic do města, nýbrž si je rovněž mohou zobrazit na webu či v mobilní aplikaci s názvem Smart4City Parkování. Tento jednoduchý intuitivní systém potkáte právě v Kolíně a potom také v Poděbradech, Nymburce, Vyškově nebo Benešově.
S parkovacími senzory má zkušenosti i Praha
Moderní a chytré řešení, které usnadní řidičům nejen nalézt volné parkovací místo, nýbrž jim také může připomenout, kde parkují v momentě, kdy to jednoduše zapomenou. Praha se díky chytrému parkování dostala na krásné 38. místo v hodnocení indexu Smart cities. Kromě toho využívá i chytrou aplikaci s názvem Parkuj v Praze a Zaparkuju.cz. Parkování navíc s těmito aplikacemi můžete zaplatit on-line.
V Písku s chytrým parkováním vyřešili problém s turisty
Písek patří mezi velmi turisticky oblíbené místo. Město tak často řešilo problémy s řidiči, kteří místo na parkovištích nechávali svá auta na místech, kde neměla co dělat. Díky chytrému parkování se v Písku problému s neukázněnými turisty elegantně zbavili. Stejného výsledku dosáhl i Liberec, kde se radnice rozhodla rovněž zprovoznit chytré parkování. V Příbrami dokonce budou spouštět i takzvané Virtuální parkovací hodiny. Stejně kvalitně se poté parkuje lidem v Brně, Karlových Varech či Pardubicích. Postupně se ovšem přidávají další malá i větší města, která řeší problémy s parkováním a také neukázněností řidičů, kteří často parkují tam, kde nemají.