16. 02. 2022 Téma: Smart city

Jak šetřit na elektřině? Pomocí internetu věcí

Trh s elektřinou se otřásl v samotných základech. Výsledkem je nebývalé zdražení, které je pro mnohé domácnosti a firmy až likvidační. Jako klíčové se tedy ukazuje hlídání spotřeby elektřiny, ve kterém může značně pomoct internet věcí. 

Jak šetřit na elektřině? Pomocí internetu věcí

Vhodné IoT řešení průběžně informuje o spotřebě a nákladech. Navíc firmy s velkým odběrem elektřiny ocení třeba upozornění na odběr elektřinu nad domluvený rámec. Za to jim totiž hrozí postih.

Cena elektřiny roste

Ke zdražení ceny elektřiny přispělo hned několik věcí. Do hry vstupuje např. systém obchodování s emisními povolenkami, jejichž cena vystoupala na své historické maximum a které často připadly do rukou spekulantů.

Stále značný vliv na cenu elektřiny má také plyn. Hlavním dovozcem plynu do Evropy je Rusko, které plyn často využívá jako politický nástroj. Plyn je substituční surovina k elektřině a využívá se také při výrobě elektřiny v plynových elektrárnách. Plynu je v poslední době kvůli omezení dodávek bohužel nedostatek. Jeho cena stoupá stejně jako cena elektřiny.

Cena elektřiny na burze se pohybuje kolem trojnásobku těch loňských. Na to zareagovali dodavatelé elektřiny a všichni své produkty zdražili. Zdražení se dotkne naprosto všech. I těch, kdo mají doposud fixované tarify se „starými“ cenami. Ty totiž jednou přestanou platit a dodavatelé elektřiny jim nabídnou nové ceny, které budou dvojnásobné.

Cena energií stále roste
Ilustrační photo

Tlak na šetření elektřinou bude tedy nesmírný. Navíc ani odborníci se neshodnou, zda a kdy by měl růst ceny elektřiny skončit. Návrat k cenám, které panovaly před rokem, je ale nereálný.

Mnohé firmy tedy budou hledat způsob, jak odběr elektrické energie zefektivnit.

Úspora elektřiny díky informacím v reálném čase

K tomu, abyste mohli elektřinou šetřit, potřebujete správné informace o spotřebě. Získat je není zcela jednoduché. Pochopitelně si můžete si zapisovat stav elektroměru, tento stav poté porovnávat a přepočítat na to, kolik jste utratili.

Takový přístup je v domácích podmínkách velmi komplikovaný a ve firmách nerealizovatelný. Navíc vám tato metoda neposlouží, když chcete sledovat spotřebu ve vzdálených objektech, ke kterému nemáte každodenní a okamžitý přístup.

Kontinuální sledování spotřeby pomocí IoT technologií

Díky řešení na bázi internetu věcí je možné získat informace o aktuální spotřebě v kterémkoliv čase.

Stačí elektroměr osadit senzorem. Nejde o řešení, které je složité na implementaci. Zvládne to vlastně každý: „Instalaci provádí uživatel. Pomocí magnetu se Eliot přichytí na optický port elektroměru,“ uvádí Zdeněk Halbich ze společnosti VisionQ.cz, která toto řešení nabízí.

Řešení zahrnuje senzor ElIoT, který společnost VisionQ.cz vyrábí: „Využívá se optický port elektroměru a načítají se přímo vnitřní registry. To znamená, že hodnotu, kterou vidíte na elektroměru, vidíte také rovnou v portálu VisionQ,“ upozorňuje Zdeněk Halbich.

 

IoT senzor od společnosti VisionQ. Monitoruje spotřebu elektřiny.
Senzor ElIoT; zdroj: VisionQ

Spotřebitel tak má možnost získat vždy zcela přesné informace, které vidí v aplikaci na webu, v mobilním telefonu nebo tabletu. Díky tomu může okamžitě zjistit, že jeho spotřeba elektřiny překračuje to, co zaplatil na zálohách, a že ho tedy při vyúčtování čeká úhrada nedoplatku.

Díky tomu spotřebitele faktura za elektřinu nepřekvapí a bude na ni připraven. Případně může svou spotřebu elektřiny upravit, aby mu uhrazené zálohy na zaplacení spotřeby stačily.

Spotřebu můžete sledovat i v mobilní aplikaci
Zdroj: VisionQ

Nejenom informace, ale i řízení spotřeby

Zařízení komunikuje například přes síť LoRaWAN, která má široké pokrytí i tam, kde nefunguje signál mobilního operátora. Díky tomu je možné například zapínat a vypínat spotřebiče prostřednictvím webové aplikace na dálku. Nebo lze nastavit plán automatického zapínání a vypínání podle nastavení v kalendáři. K dispozici máte také přehlednou historii spínání a statistiky, tedy přehled zapnutí a vypnutí v čase nebo intervaly zapnutí a vypnutí za sledované období.

Chytré odečty pomohou

Odečty elektřiny se stále na mnoha místech provádějí stejně jako před několika desetiletími. Distributorem elektřiny pověřená osoba se dostaví do bytu a opíše údaje z elektroměru do svých záznamů.

Jak to běžně chodí

Pochopitelně je potřeba, aby pověřenou osobu někdo pustil dovnitř. Každý většinou dostane dva termíny, ze kterých si může vybrat. Pokud mu nevyhovují, nebo je například dlouhodobě mimo svůj domov, má smůlu. To je ale minulost.

Odečty elektřiny v 21. století

Pokud majitel bytu umožní chytré měření spotřeby, nemusí být při odečtu majitel nebo obyvatel objektu vůbec doma. Vše se totiž děje automaticky. Chytré odečty jsou navíc přesné, což klasické odečty nemusí být. Přece jen svou roli může sehrát lidská chyba.

Například po krachu Bohemia Energy se ukázalo, že celá čtvrtina vyúčtování není správně a je třeba je reklamovat, protože neobsahovala správný údaj o spotřebě. Chytré odečty jsou také už dnes povinné pro všechny bytové domy. Zde se nesmí instalovat nová měřidla, která umožňují pouze vizuální kontrolu, ale pouze taková, která poskytují možnost dálkového odečtu bez osobní přítomnosti pověřené osoby.

Webová aplikace společnosti VisionQ pro sledování spotřeby,
Náhled do webové aplikace společnosti VisionQ pro sledování spotřeby, zdroj VisionQ

Měření spotřeby elektřiny pro firmy

Měření okamžité spotřeby elektřiny má obrovský význam nejenom pro domácnosti, ale zejména pro firmy, které odebírají elektřinu ve velkém množství.

Tyto firmy jsou totiž vázané povinností tzv. čtvrthodinového maxima, tedy maximálního sjednaného množství elektřiny, které odeberou během 15 minut. Pokud toto množství překročí, musí platit smluvní pokutu.

Díky instalovanému senzoru je možné včas zjistit, že firma začíná toto maximum naplňovat. Firma může okamžitě zareagovat, spotřebu elektřiny snížit a předejít pokutě.

Zjistěte, jak optimalizovat spotřebu elektřiny

Zeptejte se odborníka na IoT

Články na podobné téma
IoT: překvapivá a nezbytná součást kulturního provozu

IoT: překvapivá a nezbytná součást kulturního provozu

Pod pojmem kultura si většina z nás představí především kreativní činnost, v níž se technologie využívají spíše v hledání nových technik tvorby. Internet věcí může ale hodně pomáhat se…
2024-06-19
Jak vyzrát na spotřebu i na sucho? S chytrými vodoměry

Jak vyzrát na spotřebu i na sucho? S chytrými vodoměry

Úspora vody i snížení nákladů pro dodavatelské společnosti – to vše nabízí metoda chytrého měření spotřeby vody, kterou umožňují pokročilé vodoměry připojené k internetu věcí. 
2023-10-27
S IoT může být škola efektivnější i zábavnější

S IoT může být škola efektivnější i zábavnější

Internet věcí si razí cestu všemi obory, školství a vzdělávání nevyjímaje. Pomoci může s přístupnějším učením i s efektivní správou školní administrativy. Díky IoT může být škola…
2023-09-22

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři

Zajímá Vás konkrétní IoT řešení?

Můžeme Vám pomoci?

/
/
/
/
/
/
/
/