Jak využít internet věcí při řízení obce?
Komunální volby jsou za námi a nová zastupitelstva se ujímají své vlády. Díky internetu věcí si mohou celou řadu věcí a procesů usnadnit, zefektivnit řízení obce, a navíc ještě ušetřit peníze. Kde a jak tedy mohou města využít IoT?
Obecně se to dá shrnout asi tak, že s pomocí IoT a nejrůznějších senzorů se dají obce a města efektivně monitorovat a řídit.
Začněme obecnýnmi výhodami řešení postavených na IoT
- IoT síť pro přenos informací je nízkoenergetická, není tedy třeba zapojení do elektrické sítě, což využití významně usnadňuje.
- Pořizovací náklady jsou nízké, rychlost nasazení naopak vysoká.
- Ovládání zvládne i laik, neboť se data zobrazují a aplikaci na chytrém telefonu, tabletu, nebo počítači.
- Data jsou k dispozici neustále, celá řada činností může být automatizovaná. Navíc jde o velmi důležitá data, která by jinak obec získala za obrovských nákladů.
Není běžné, že by obce měli k dispozici vlastního odborníka na tuto technologii. Proto je důležité si pro realizaci vybrat dobrého a ověřeného partnera, který má s internetem věcí patřičné zkušenosti a který případně dokáže pokrýt více možných oblastí. A teď už se podívejme na konkrétní možnosti IoT ve městech a obcích.
Kde obce a města nejčastěji využijí IoT
Sledování parkovacích míst
Parkování se stalo problémem snad ve všech městech. Parkoviště jsou přeplněná, některá auta stojí neoprávněně na stání pro invalidy, nebo pro elektromobily. Tomu se dá předcházet mimo jiné tím, že se řidiči předem dozví, kde zaparkovat. K tomu slouží monitoring parkovacích míst.
Ilustrační obrázek - příklad zobrazení obsazenosti parkovacích míst. Zdroj: Fleximodo od GOSPACE s.r.o.
Čidly, která jsou zapuštěná do silnice, jsou osazená vybraná parkovací místa.
Detektory odesílají data o obsazenosti, ta se zobrazí kromě propojené aplikace také na informačních tabulích, nebo například na webu obce. Každý si tak dopředu může zjistit, nakolik je parkoviště obsazené.
Monitoring úrovně hluku
Další čidla mohou sbírat informace o tom, zda hluk ve konkrétní oblasti nepřekračuje povolenou hladinu. Tyto informace mohou sloužit například jako argument pro omezení průjezdu aut obcí a výstavbu obchvatu, případně pro omezení hudební produkce.
Čidla lze umístit na frekventované místo, díky své velikosti nijak neruší, napájí se díky baterii, která vydrží kolem dvou let. Čidla monitorují úroveň hluku, údaje o hluku zasílají do cloudu v určitých intervalech.
Ukázka portálu, kde sledují hluk pomocí IoT v Praze 3, Zdroj: MyMight
Sledování veřejného osvětlení
Veřejné osvětlení je pro život obce velmi důležité. Díky osvětleným ulicím nehrozí úraz, zároveň se snižuje kriminalita. Obec by měla udržovat lampy alespoň na hlavních tazích. Pokud nebudou svítit a někdo se zraní nebo ho navštíví zloděj, kterému tma usnadní práci, může si poškozený stěžovat na obci a chtít od ní kompenzaci.
V Řeži u Prahy se rozhodli monitorovat pouliční osvětlení díky internetu věcí. Děje se tak díky senzoru magnetického pole, který se umístí do veřejného osvětlení a zde sleduje, jestli lampa odebírá elektřinu a tím pádem svítí.
Pouliční lampy v Řeži jsoumonitorované pomocí IoT. Ilustrační foto (autor: Michaela Kadlecová)
Zvýšení efektivity při svozu odpadu
Prostředky, které obec získá za tříděný odpad, jsou zajímavým příjmem rozpočtu. Nádoby na tříděný odpad je třeba vyvážet vždy, když jsou zaplněné, aby bylo dost prostoru pro další odpad. Kontejnery se ale plní nepravidelně a je otázka, jak často a kdy je vyvážet. I zde může pomoci chytré řešení založené na internetu věcí.
Ukázka aplikace pro chytrý management odpadu. Zdoj: Sensoneo
Odpadové kontejnery lze osadit čidlem, které sleduje obsazenost kontejneru a včas zasílá hlášení o tom, že je kontejner plný a je třeba ho vyvézt. Díky těmto informacím lze optimalizovat svozové trasy a tím ušetřit náklady na svoz.
Řízení spotřeby energie
Ceny elektřiny a plynu vzrostly o stovky procent. Náklady na energie tak nyní trápí rozpočty všech obcí. Stát zároveň prosazuje úspory na všech frontách. Obec může hlídat úspory a budovách škol, školek, úřadů a dalších organizací.
Díky internetu věcí lze ohlídat, kolik elektřiny se zde spotřebovává. Díky tomu lze hledat možnou úsporu. Zároveň také není výsledný účet za elektřinu velkým překvapením. Informace o spotřebě elektřiny je k dispozici a reálném čase, kdykoliv. Elektroměry lze totiž osadit speciálním čidlem, díky kterému lze sledovat spotřebu elektřiny v aplikaci. Zároveň je takto možné provádět odečty elektřiny na dálku, aniž by byla nutná osobní návštěva.
Kontrola stavu ovzduší
Jiná čidla umožňují získávat důležité informace o stavu ovzduší. Nejde ale jen o měření stavu ovzduší venku. Důležité jsou informace o kvalitě vzduchu, který dýcháme v budovách, ve kterých trávíme většinu času. Například ve školách je stěžejní informace o tom, kolik CO2 obsahuje vzduch ve třídách. Oxid uhličitý je totiž ukazatelem kvality vnitřního prostředí, jehož koncentrace ve vnitřním vzduchu nesmí překročit určitou hodnotu. Od této hodnoty již někteří jedinci mohou pociťovat negativní účinky, například bolest hlavy, pálení očí a únavu.
Čidlo dokáže tyto údaje naměřit a díky internetu věcí se následně zobrazí v aplikaci, nebo na displeji. Pokud koncentrace oxidu uhličitého stoupne nad určitou úroveň, zobrazí se notifikace. Poté stačí v místnosti vyvětrat, dokud se koncentrace nevrátí do povolených hodnot.
Hlídání seniorů
Na obci také je, aby zabezpečila život seniorů, kteří zde žijí. Ti mohou například upadnout a nedokážou si přivolat sami pomoc.
Obec jim může pomoci díky tlačítkům zapojeným do internetu věcí, které se umístí na jednoduše přístupná místa nebo například na klips na krk. Tlačítka odesílají nouzový signál pověřeným osobám. Ty se mohou vypravit dotyčného seniora zkontrolovat a prověřit, zda je v pořádku.
Přečtěte si také: Chytrá domácí péče o seniory pomocí IoT
Zkonzultujte s odborníky, kde můžete využít IoT
Nechte si od zkušených specialistů na IoT technologie doporučit, kde u vás aplikovat IoT a díky tomu šetřit čas i peníze.