Budoucnost péče o seniory? Chytré senzory a wearables
Populace stárne, to je jasný fakt, se kterým se musíme umět vyrovnat. V roce 2050 by mělo být 1548,9 milionu lidí starších než 65 let, což znamená oproti dnešku nárůst o 120 procent. Péče o seniory tak čeká prudký nárůst, ačkoliv jde o nesnadný obor. Naštěstí i v něm může výrazně pomoci chytrá technika.
Pokud jste někdy pečovali o nemohoucí babičku, jistě budete souhlasit s tím, že jde o nezměrnou dřinu. V některých případech je navíc třeba, aby měl senior prakticky neustálý dohled. Kolik jen nastává případů, kdy senior upadne a zůstane bezmocně ležet, někdy i dny? Pečovat o seniora 24 hodin denně, nemoci si ani na chvíli odskočit a mít stále našponovanou pozornost bývá většinou nad lidské síly a ten, kdo není profesionál v určité oblasti, se může z takového úkolu i zhroutit.
Naštěstí můžeme zcela vážně říct, že svítá na lepší časy a že část této péče může převzít chytrá technika. Ano, lidský kontakt je nezastupitelný a seniora o něj technika nemusí vůbec ochuzovat. Její úloha je někde jinde než v komunikaci se seniorem, a to hlavně v dohlížení na něj a monitorování jeho aktuální situace. Pokud se na tuto techniku dokážeme spolehnout, může nám v péči o seniora přinést obrovský posun, to, nač bylo dříve třeba několik párů očí, dnes totiž hravě zastane sama.
Chytré tlačítko, co zachraňuje životy
Velká část seniorů má problémy s pohybem, obrovskou hrozbou pro ně je upadnutí. Jejich kosti jsou totiž velmi křehké a snadno se lámou. Navíc nemají příliš silné svaly, takže se může snadno stát, že se po pádu nezvednou. Pokud žijí sami, pak je pro ně velmi těžké po takovém pádu někoho přivolat na pomoc.
Mobil je třeba daleko, nebo nemají zrovna k dispozici brýle a na displej nevidí. A v neposlední řadě mohou být třeba z rozrušení zmatení a přístroj nedokáží ovládat. Jako dobré řešení se tedy ukazuje emergenční tlačítko, které je jim k dispozici prakticky neustále, není u něj třeba myslet na dobíjení a pomoc přivolají okamžitě.
SOS tlačítko. Zdroj: Senzoor
Reagovat ihned
Často je třeba skutečně okamžité řešení: „U cévních mozkových příhod je čas naprosto zásadní. Je důležité, aby byla léčba poskytnuta nejpozději do 4,5 hodiny od prvních příznaků.“ říká MUDr. Ondřej Volný, neurolog, který aktivně působí ve FN Ostrava.
A ačkoliv dnes žijeme v propojeném světě, právě senioři běžné technice příliš nefandí. Velmi často nevidí na displej, případně se děsí ovládání. Navíc v některých případech zkrátka není čas bloudit po menu a vybírat tu správnou možnost. Zařízení, která jsou vytvořená, aby dávala pozor na bezpečí seniorů, je těmito úskalími neohrožují. Jde totiž o zařízení v podobě skutečného velkého tlačítka, které ale ve skutečnosti schovává nejmodernější techniku.
Pomoc hned díky internetu věcí
Tou technikou je chytré čidlo, a hlavně síť internetu věcí, na které je tlačítko napojeno. Toto řešení je dostupné třeba i ve sklepě, tedy tam, kde není signál GSM. Vzhledem k tomu, že tato síť není energeticky náročná, nemusí senior, ani jeho blízcí přemýšlet nad tím, zda se u zařízení nevybije baterie a nestane se tak, že by z ničeho nic přestalo sloužit. Právě neustálá pohotovost a to, že je možné se na takové zařízení spolehnout kdykoliv, je tím, co se v oboru péče o seniory cení.
Zdroj: Senzoor
Například české tlačítko Senzoor Push má tvar krabičky s tlačítkem, díky držátku může být zavěšeno i za ruku, nebo na krku, a tak být neustále k dispozici. V okamžiku nehody postačí, aby senior toto tlačítko zmáčkl. Signál jde po internetu věcí do virtuální centrály, kde je odbaven a posílá se coby upozornění na mobilní telefony dopředu vybraným osobám. To může být buď příbuzný, nebo pracovník sociálních služeb. Oznámení obdrží na mobil také senior, který se může včas vyjádřit, pokud by šlo o omyl.
Ohlídá bezpečí bez narušení soukromí
Zmíněné tlačítko vyžaduje aktivní součinnost seniora, který v případě nouze tlačítko zmáčkne a tím si přivolá pomoc. Některé osoby ale nejsou v určitou dobu, například v případu pádu s následným bezvědomí, nebo z důvodu svého mentální stavu tlačítko v případě ohrožení použít.
I tehdy je na místě použití chytré techniky. Stejně jako si totiž můžete pomocí chytrých čidel ohlídat například dům před zloději, nebo kapající kohoutky, lze takto strážit i starší osobu, a to, aniž by se narušovalo její soukromí kamerou. Jednak lze kontrolovat pohybovou aktivitu seniora.
Čidlo lze umístit například před toaletu, nebo koupelnu, či kuchyň. Pokud by byla určitá místa například den neaktivní, pak by to signalizovalo cosi špatného, co by mohl někdo odpovědný prověřit. Využít lze také čidla, které detekují to, že senior upadl. V této oblasti se stále více prosazuje tzv. elektronika wearables.
Jde o malá elektronická zařízení, která se nosí na ruce, na krku, či kdekoliv na těle je to pohodlné, mohou mít i estetickou funkci. Některá z čidel mohou mít také biometrické funkce a mohou monitorovat třeba tlak, teplotu, či tep dotyčného a podávat tak informace o jeho zdravotním stavu.
Přelomové řešení
Přínos internetu věcí v péči o seniory je ohromný, nemusíme se bát zmínit, že nasazení této techniky zde je skutečně přelomové. Právě díky internetu věcí mohou senioři žít déle ve svých bytech v důvěrně známém prostředí, či u svých blízkých a není pro ně třeba hledat umístění v domovech seniorů a zařízeních typu LDN, což je pro mnohé z nich traumatizující.
Potřebujete pomoct s výběrem technologie, která usnadňuje péčio seniory?