21. 02. 2025 Téma: Zdraví a sociální služby

Internet věcí na stopě zločinu

Nové vědecké metody, poznání a technologie neustále posouvají kriminalistické vyšetřovací metody dál a dál. Svou roli i v této oblasti sehrává také internet věcí. 

IoT technologie dnes nejen poskytují vyšetřovatelům cenné stopy, ale přímo se zapojují do procesu odhalování zločinu.

Internet věcí na stopě zločinu

Podívejme se na dvě hlavní oblasti, kde se IoT uplatňuje: na využití dat z běžných IoT zařízení při vyšetřování a na specializované kriminalistické technologie využívající IoT.

IoT technologie jako tiší svědci zločinu

Už jsme si zvykli na svět plný chytrých zařízení, která nenápadně shromažďují obrovské množství dat. Tyto běžně používané technologie se původně nevyvíjely pro kriminalistiku, ale v praxi se ukazuje, že při objasnění trestných činů mohou hrát klíčovou roli. Protože co jiného vyšetřovatelé potřebují než nevyvratitelná data. A už pomíjí doba, kdy se mohou spoléhat pouze na zanechané stopy, průmyslové kamery nebo například hodiny rozbité během zločinu. S analýzou velkého množství dat pak samozřejmě může pomáhat umělá inteligence.

Dnešní chytré hodinky mohou zaznamenat změny srdečního tepu v okamžiku útoku nebo potvrdit přítomnost člověka na místě činu. Chytré domácnosti se senzory, které sledují teplotu či spotřebu energie, nebo chytré zámky a samozřejmě domácí kamery, mohou poskytnout klíčové informace o tom, kdy pachatel vstoupil nebo odešel.

Pomoci mohou také hlasoví asistenti, jako je Amazon Alexa nebo Google Home. Uchovávají totiž historii příkazů, které mohou odhalit důležité informace o aktivitě v domácnosti. V jednom reálném případě v USA se vyšetřovatelé dostali k záznamům z Alexy, které pomohly určit, co se dělo těsně před vraždou. Podobně data z palubních systémů chytrých automobilů mohou ukázat, kde se podezřelý pohyboval, a zaznamenat nejen trasu, ale i změny rychlosti během jízdy nebo prudké brzdění.

Dalším zajímavým příkladem jsou detektory zvuku, které se v městech používají k detekci výstřelů. Systém ShotSpotter dokáže rozpoznat zvuk výstřelu, určit jeho zdroj a ihned informovat policii. Nasazený už je v několika amerických městech.

Systém ShotSpotter pomáhá v boji proti zločinu. Zdroj: KHOU 11

Specializované IoT technologie v rukou kriminalistů

Zatímco výše zmíněné příklady ukazují, jak vyšetřovatelé pracují s daty z běžných IoT zařízení, existují také specializované kriminalistické technologie, které přímo využívají IoT k efektivnějšímu vyšetřování.

IoT v biometrice

Jedním z příkladů jsou pokročilé biometrické skenery, které dokážou okamžitě identifikovat osobu podle otisku prstu, skenování oční duhovky nebo dokonce na základě chemické analýzy potu. Tyto systémy se používají na letištích nebo při identifikaci podezřelých na místě činu, mimo jiné pomáhají zjišťovat, zda dotyčná soba užívá drogy.

Forenzní technici dnes také pracují s mobilními analyzátory DNA, které jsou připojeny k síti. Je tedy možné okamžitě porovnávat vzorek s databázemi přímo na místě, bez nutnosti převozu do laboratoře, čímž se dramaticky zrychluje identifikace obětí nebo pachatelů. A pokud zůstaneme u soudního lékařství, chytré senzory také sledují změny v tělesné teplotě po smrti a tím pomáhají přesněji určovat čas úmrtí.

Místo činu pod dohledem IoT senzorů

Na nebezpečném místě činu lze pomocí IoT detektorů okamžitě identifikovat přítomnost výbušnin, drog nebo toxických látek. Například v bankách a zabezpečených prostorách jsou nezbytností senzory pohybu a přítomnosti osob, které v případě trestného činu poskytují cenná data. Při pátrání po osobách se policisté neobejdou bez tepelných a infračervených senzorů. Ty pomáhají odhalit skrytá těla, čerstvé stopy případně i neviditelné otisky prstů.

Velkou inovací jsou 3D skenery místa činu, které vytvářejí detailní digitální modely, takže kriminalisté mohou scénu analyzovat i dlouho po tom, co bylo místo činu vyklizeno.

Detektiv Joe Swenson z okresu Clark ukázal reportérům deníku Columbian, jak jsou 3D zobrazovací zařízení využívána k zaznamenávání vizuálních detailů a přesných měření na místech činu. Zdroj: YouTube The Columbian.

Inteligentní zajišťování důkazů

Důkazy lze sbírat do speciálních kontejnerů, které chrání biologické vzorky a monitorují jejich stav pomocí IoT senzorů. A následně se vyplatí důkazy ukládat do automatizovaných trezorů, jejichž systémy sledují, kdo a kdy měl k důkazním materiálům přístup.

Technologie pro policisty

Velmi užitečné jsou chytré uniformy a kamery upevněné na tělech policistů, které nejen zaznamenávají video, ale také mohou sledovat vitální funkce a pohyb strážníků v reálném čase. To pomáhá jak při vyšetřování incidentů, tak při ochraně samotných policistů.

Kybernetická kriminalistika

Forenzní IoT analýza je specializovaná oblast digitální forenzní vědy zaměřená na identifikaci bezpečnostních incidentů, sběr a analýzu důkazů s cílem předcházet budoucím útokům na IoT sítě. IoT forenzní analýza se liší od ostatních oblastí digitální forenzní vědy kvůli specifickým vlastnostem IoT zařízení, jako je omezený výpočetní výkon a konektivita.

Další oblastí, kde se IoT prosazuje, je kybernetická kriminalistika. Policie a tajné služby využívají falešné mobilní stanice IMSI Catchers k odposlechu podezřelých osob nebo sledování mobilních signálů v okolí místa činu. Používají se také tzv. honeypoty, kybernetické pasti, které lákají hackery a monitorují jejich metody útoku.

TEDx Talks s Jonathanem Rajewskim o vyšetřování kybernetických zločinů za pomoci IoT

Budoucnost kriminalistiky s IoT

IoT technologie se stávají nenahraditelnou součástí kriminalistiky a jejich význam bude dále růst. Čím více budou IoT zařízení součástí našeho života, tím více dat budou generovat a poskytovat vyšetřovatelům. Zároveň je třeba mít na paměti etické otázky týkající se soukromí a ochrany dat. Jisté však je, že IoT se v boji proti zločinu stává neocenitelným nástrojem.

Jak můžete i vy zvýšit efektivitu ve svém oboru díky IoT?

Poraďte se s odborníky

Články na podobné téma
IoT: (r)evoluce v péči o seniory?

IoT: (r)evoluce v péči o seniory?

V současné době se musíme vyrovnávat s faktem, že světová populace stárne a péče o seniory se tak stává stále naléhavějším tématem. Přestože se díky modernímu lékařství a …
2025-01-19
IoT pomáhá chránit ovzduší díky senzorové síti

IoT pomáhá chránit ovzduší díky senzorové síti

Problémy se znečištěním ovzduší mají jak města ta hlavně kvůli husté dopravě tak vesnice, které v zimě trpí následky spalování uhlí a pevného odpadu. Díky internetu věcí je možné kdekoliv…
2023-11-26
Jak IoT usnadní i péči o děti

Jak IoT usnadní i péči o děti

Výchova dětí, a péče o ty nejmenší především, může být pro rodiče stresující. Jak může v tomto období pomoct internet věcí? Už teď si mohou rodiče pořídit některá zařízení, díky kterým…
2023-09-26

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři

Zajímá Vás konkrétní IoT řešení?

Můžeme Vám pomoci?

/
/
/
/
/
/
/
/