Jak IoT usnadní i péči o děti
Výchova dětí, a péče o ty nejmenší především, může být pro rodiče stresující. Jak může v tomto období pomoct internet věcí? Už teď si mohou rodiče pořídit některá zařízení, díky kterým budou mít o potomcích více informací a které zajistí jejich bezpečnost.
Období, kdy jsou děti malé, může být úžasně naplňující, ale také dost náročné. Stačí malý moment zaváhání a může dojít k tragédii. Laskavost a lásku, kterou svým dětem rodiče poskytují, lidské oči a síly nic nenahradí, ale technologie mohou toto stresující období alespoň trochu ulehčit. Díky IoT technologii nemusí mít tato zařízení žádné kabely, bývají nízkoenergetická, takže jedna baterie vydrží dlouhou dobu. A co přesně může unaveným rodičům pomáhat?
Ilustrační foto
Chytré krmení
Začněme základní dětskou potřebou, krmením. Pro dítě je samozřejmě nejpřirozenější kojení, pokud však potřebuje matka mléko odstříkat, může využít moderní chytré odsávačky, které se obejdou bez použití rukou. Chytré odsávačky mateřského mléka jsou vlastně košíčky na prsa s malými chytrými odsávacími zařízeními a zásobníky mléka, které o odsávání podávají informace do aplikace v chytrém telefonu. Maminky je mohou nosit vložené v kojicí podprsence, odsávání na kterémkoli košíčku zahájí stisknutím tlačítka v telefonu a nabíjet lze přes USB. Kromě samotného odsátí mléka poskytuje chytrá odsávačka celou řadu informací, například objem odsátého mléka z každého prsu nebo historii odsávání opět pro každou stranu zvlášť.
Sledování životních funkcí
Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS) je obrovským strašákem všech rodičů. Stále nejsou uspokojivě vysvětleny jeho příčiny a není známá přesná prevence, a tak rodičům nezbývá než dítě sledovat. V tom mu může pomoci chytrá dětská postýlka s integrovanou technologií internetu věcí, díky které lze životní funkce dítěte monitorovat bezpečně. Starají se o to senzory připnuté na oblečení dítěte propojené pomocí IoT, případně senzory v náramku na nožičce.
K podobnému sledování se dříve používal klasický monitor dechu. Ten se ale vyznačuje velkým množství falešných alarmů, navíc zaznamenává pouze to, zda dítě dýchá, či nikoliv. S IoT je možné sledovat nejenom dýchání dítěte, ale také teplotu pokožky, polohu těla, spánkové návyky a úroveň aktivity.
Data z chytrých senzorů se bez námahy přenášejí a analyzují v reálném čase. Životní funkce dítěte se interpretují pomocí analýzy založené na umělé inteligenci a získaná data jsou dostupná v integrované mobilní aplikaci. Pokud životní funkce překročí přednastavené úrovně, mobilní aplikace rodiče a pečující osoby upozorní.
Postýlka, která utěší
Nedostatek kvalitního spánku, časté noční buzení či vstávání k malým dětem je jedna z nejvíc vysilujících součástí rodičovství. Malé děti se v noci hodně budí, což často provází i pláč. Jako skvělý nápad se tak ukazují chytré postýlky, které si lze už nyní pořídit. Postýlka má zabudovanou kameru, která vyhledává a snímá oči dítěte. Zároveň pomocí mikrofonu monitoruje také to, zda dítě nepláče a pomocí pohybových senzorů, zda se dítě nehýbe více, než je ve spánku obvyklé.
Pokud dítě otevře oči a začne poplakávat, postýlka se začne pohupovat a opět ho tak připravuje ke spánku. Veškerá data se samozřejmě ukládají. Rodiče tak získají statistiku toho, kolik toho jejich dítko skutečně naspalo, kdy přibližně se budí a zda je možné ho hned utišit a dítě pak pokračuje ve spánku.
Ukázka chytré dětské postýlky, která pomáhá při péči o novorozence
Chůvička zaznamená i pohyb dítěte
Chytré chůvičky jsou určeny především pro domácí použití. Hlavní výhodou každé videokamery je, že rodiče vidí miminko kdykoliv i na dálku. Chytré chůvičky disponují pohybovými senzory, kamerou a mikrofonem, komunikace je přes ně možná oběma směry. Chůvička zaznamená pohyb dítěte, následně o tom informuje na rodičovské jednotce a dítě zobrazí. Informace je dostupná také v aplikaci v chytrých telefonech rodičů. Ti mohou na dálku přehrávat uklidňující či utěšující melodie, případně mohou ovládat noční osvětlení, pokud se dítě bojí spát ve tmě. Chůvičky lze používat nejenom v postýlce, ale také v kočárku.
Pohyb dítěte a bezpečný domov
Internet věcí je ideální technologií pro zabezpečení míst a osob. Díky bezdrátové síti lze sledovat jednak určité místo a to, zda ho nenarušuje někdo nepovolaný, sledovat lze i polohu konkrétního člověka. To je v případě dětí, o které se rodiče neustále obávají, velmi užitečné.
Aby se dítě pohybovalo v bezpečí
Místo, kde se nacházejí malé děti, může rodič sledovat pomocí kamer. Rodič vidí aktivity dítěte a může tak nastavovat úroveň bezpečnosti. Chytré bezpečnostní kamery poskytují rodičům možnost dohlížet na děti, když jsou v jiné místnosti nebo si hrají venku. Mohou být také použity pro sledování dětí, které zůstaly s chůvou nebo jinou pečující osobou. Pro batolata, která se již sama pohybují, lze využít buď tzv. nositelnou elektroniku, případně chytré dudlíky, které skrývají čip. V aplikaci pak stačí vymezit určitý rádius, kde se dítě může pohybovat. Pokud se dítě dostane z bezpečné zóny, spustí se alarm a rodič je okamžitě informovaný.
Zabezpečení domova
Chytré bezpečnostní kamery mohou také rodičům poskytnout způsob, jak sledovat své domovy, když jsou pryč. Dokážou je upozornit na jakoukoli neobvyklou aktivitu nebo vloupání. Kamery mohou nabízet detekci pohybu, noční vidění a možnost slabého osvětlení, obousměrnou komunikaci, rozpoznávání obličeje, cloudové úložiště záznamů, kompatibilitu s ostatními zařízeními pro chytrou domácnost. O všem pak bezprostředně informují. S větším dohledem pomocí chytrých technologií tak rodiče mohou být klidnější, že je jejich domácnost a rodina v bezpečí.
Zajímá vás IoT, senzory a hardware nebo ucelená IoT řešení v oblasti zdraví?
Ať už v oboru podnikáte nebo naopak hledáte řešení problémů, s kterým mohou pomoct technologie, proberte možnosti s našimi specialisty.