Chytré senzory ochrání zdraví i život a usnadní práci
Kromě toho, že technologie činí náš svět zcela jistě pohodlnějším a šetří nám čas, dokážou také zachraňovat zdraví a životy. A to i při práci. Někteří z nás pracují ve velmi náročných podmínkách, při kterých je role této techniky nezastupitelná. Využití senzorů a internetu věcí může pomoci snížit míru pracovních úrazů a učinit pracovní život mnohem bezpečnější.
Místo pojištění prevence
Stavebnictví, práce s rozžhavenými kovy, v náročných tepelných podmínkách, nebo v prachu a hluku, existuje mnoho pozic, které se nevykonávají v pohodlí a teple kancelářské židle. V mnoha případech hrozí dennodenně zranění, které může být dokonce i fatální. Pracující bývají proti úrazům či smrti pojištěni, ale to řeší jen následky minimalizuje škody.
Co kdybyste ale měli možnost omezit pravděpodobnost poranění či úmrtí při práci na naprosté minimum? Přesně to dokáže chytrá technika, která může navíc práci zpříjemnit i ušetřit. Pro zaměstnavatele pak představuje obrovský přínos množství dat, kterého se mu dostane a díky kterým také zjistí důležité informace o produktivitě zaměstnanců. Pochopitelně zdraví a bezpečí jeho zaměstnanců je na prvním místě.
Monitorování v pohybu
Za pracovní úrazy vyplácejí pojišťovny obrovské sumy, dotčený zaměstnanec dále nedochází do práce a čerpá nemocenskou. Jde tedy o problém, který stojí naše hospodářství nemalé prostředky. Přitom bezpečnosti práce napomohou už nyní internet věcí a chytrá čidla. Ta mohou monitorovat celou řadu nejrůznějších okolností, data ukládat, analyzovat a notifikovat různé předem domluvené stavy či nebezpečí.
Jaké senzory zde najdou využití? Musí být pochopitelně zcela speciální, vytvořené za konkrétním účelem. Pracovní proces není statický, zahrnuje celou řadu pohybů, kterým musí být čidla uzpůsobená. Využití tedy v tomto případě najde tzv. wearable elektronika, což je nositelná elektronika, kterou lze běžně upevnit na těle tak, aby nositele nijak nerušila a nevadila mu ani při pracovním procesu. Typickým příkladem jsou například chytré hodinky, které lze pohodlně nosit, a které zároveň dokážou monitorovat například zdravotní stav nositele. Zařízení navíc dokáže data odesílat na vzdálený server, kde se vyhodnocují. Kromě hodinek může jít o náramky, přívěsky, helmy a celou řadu dalších objektů.
Desítky milionů zařízení po celém světě
Právě nositelná elektronika se ukazuje v ochraně při práci jako klíčová. Podle reportu společnosti Tractica, která specializuje na výzkum interakce člověka a umělé inteligence, se letos používá během pracovního procesu 75 milionů kusů wearables po celém světě. Nenasazují se pouze v náročných podmínkách. Pracujícím usnadňují život například také tím, že jim sdělují informace o tom, kolik dnes už ušli kroků a kolik by například měli ještě ujít, aby pokryli svůj kalorický příjem. Prvotní je jejich nasazení tam, kde mohou ochránit pracovníkovo zdraví a život. Podle průzkumu společnosti Zebra Technologies, který byl zveřejněn před třemi lety, se zavázala polovina výrobců ve Spojených státech tato zařízení využívat a 55 % tehdejších uživatelů plánovala jejich využití ještě rozšířit.
Ani v náročných podmínkách není sám
Wearables pro ochranu při pracovním procesu zahrnují kromě hodinek, či náramků také speciální brýle, či pracovní přilby se speciálními senzory. Monitorují zdravotní stav pracujícího, či to, v jakých podmínkách se nachází.
Takto lze vyslat pracovníka i do náročných podmínek, a přitom být stále s ním. Díky přilbě, či brýlím, nebo ostatním senzorům je možné se okamžitě dozvědět, pokud se dostane pracující do nebezpečné situace a včas ho uvědomit, nebo mu okamžitě zavolat pomoc, pokud už došlo k nehodě.
GPS lokator. Zdroj: 1.REX SERVICES,a.s
V některých případech je možné dokonce nastavit automatické přivolání záchranářů. Čidla mohou monitorovat také úroveň stresu, či další ukazatele zdraví. Může jít také o velmi cenné podklady pro lékaře. Kromě ochrany při práci mohou wearables pomoci také s prací. Díky displeji integrovanému do helmy je možné totiž zobrazit si například různé plány a náčrtky, často přímo s pokyny pro další postup. Pokud je třeba zapnout určitý stroj, či proces, není třeba kamkoliv chodit, lze tak učinit i na dálku.
Chytrá přilba pro stavebnictví
Chytré helmy jsou dnes zcela běžné pro volnočasové aktivity, zejména pro zábavní průmysl a virtuální realitu. Bohužel jejich nasazení tam, kde jsou skutečně potřeba a kde mohou pomoci ochránit lidské zdraví, není stále ještě tak časté. Před několika lety přišel Intel s inteligentní helmou Daqri Smart Helmet, která byla vyvinuta speciálně pro stavebnictví. Tato helma umožňovala sledovat 4D obraz okolí, díky rozšířené realitě bylo možné vyhodnocovat různé skutečnosti, nebo například navigovat. Helma disponovala hned několika senzory a kamerami, které natáčely prostředí, ve kterém se nositel helmy nacházel. Na vnitřním displeji se dále zobrazovala různé navigační pokyny a další oznámení. Helma byla pochopitelně odlehčená tak, aby byl rozdíl mezi tímto speciálním zařízením a běžnou pracovní ochranou minimální.
Zdroj: TechCrunch
V současné době je možné si pořídit také chytrý klip, který se k helmě připne a zvládne také spoustu důležité práce a lze ho použít například i v hornictví. Nemusí jít pouze o helmy. Pro hasiče vznikly v České republice speciální rukavice, které umožňují na dálku monitorovat teplotu určitého předmětu. To je extrémně důležité pro zjištění, zda za dveřmi zuří požár a hasič může do této místnosti vstoupit.
Deloitte Smart Helmet Clip, Zdroj: Deloitte
Ne každý pracovník techniku přivítá, je potřeba zdůrazňovat, že jde hlavně o jeho zdraví
Chytrá technika dnes může sledovat opravdu mnohé, data zaznamenávat a potom vyhodnocovat. Pokud se budete pracovníkovi dívat přes rameno, asi to ne každý přivítá. Ne každý bude nadšen z toho, pokud bude jeho výkon detailně sledován a poté hodnocen.
Pokud se dozví, že jde v první řadě o jeho zdraví a bezpečí, jistě se k nasazení této techniky postaví lépe. Coby návdavek lze k chytrým senzorům „přibalit“ také získávání údajů, které mohou pracujícího zajímat, například kalorický výdej a jeho sledování v čase. Zcela jistě je třeba také používání chytré techniky zaměstnancům vysvětlit a probrat s nimi její přínosy.
Budoucnost
Bezpečnost práce čeká bezesporu celá řada převratných změn, které chytré senzory nyní odstartovaly. Velké naděje jsou například vkládané do chytrého textilu. Již nyní vědci z Tufts University v Medfordu ve Spojených státech vyvinuli textil, který dokáže detekovat toxické látky. Díky tomu pracující třeba ze své uniformy zjistí, že se nalézají ve zdraví nevyhovujícím prostředí. Vlákna, která budou fungovat jako čidla plynů a která se integrují do textilií, mohou představovat novou generaci inteligentních oděvů. Chytrý textil může monitorovat i činnost srdce, což byla technologie, která byla představená i u nás, na loňském Design bloku.
Chcete zvýšit bezpečnost svých zaměstnanců?