I bazén může být chytrý. Díky IoT informuje o stavu vody nebo chrání před utonutím
Češi jsou milovníky bazénů. V péči o ně jim mohou výrazně pomoci zařízení na bázi internetu věcí.
Podle statistik jsme třetí v Evropě, co se týká počtu bazénů na tisíc obyvatel. Nemáme moře, a tedy kvalitní venkovní koupání, a tak si to vynahrazujeme jinak. Bazény tedy najdete na mnoha zahradách, kde se o ně jejich pyšní majitelé snaží starat co nejlépe.
Za vodu modravější
Mnoho majitelů bazénů bojuje s kvalitou vody ve svém bazénu, velmi často neúspěšně. Každý si přeje vodu průzračně tyrkysovou bez zákalu a dalších nečistot. A tak míchá do bazénu nejrůznější chemii, dost často metodou pokus omyl, což není příliš efektivní, a nakonec mu nezbude než bazén vypustit a začít zase znovu.
Cena vody není zrovna nízká a stále roste. Navíc v určitých obdobích je zakázáno bazény kvůli suchu napouštět. Proto je jistě výhodnější investovat do technologie, která bude správné hodnoty hlídat automaticky a navrhovat řešení situace. Ostatně bazény si pořizujeme na desetiletí, takže investice se jistě vyplatí. Úspora vody, nižší opotřebení potrubí a dalších součástí v bazénu, a hlavně čistá voda bez starostí jsou tou nejlepší odměnou.
Vodní čidlo Senzoor Aqua od společnosti Senzoor pomůže předejít nežádoucímu úniku vody nebo usnadní napouštění bazénu.
Čidla pH, schopnosti dezinfekce, nebo teploty
Ideální hodnota pH vody v bazénu by měla být v rozmezí 7,2 až 7,8. Pokud je hodnota pH vyšší, voda může způsobovat podráždění kůže a očí, zkracuje se životnost trubek a snižuje se dezinfekční schopnost chloru.
Určit přesný objem chloru, který by měl být v bazénu, je také umění. Závisí to na počtu osob v bazénu, protože vyšší počet vyžaduje větší objem chloru. Účinnost chloru může snížit také přímý sluneční svit. Důležitá je také hodnota pH vody v bazénu. Pokud je pH vody příliš vysoké, snižuje se koncentrace kyseliny chlorné a chlor je méně účinný pro oxidaci znečištění.
Ilustrační foto
Díky čidlu monitorujícímu pH bude každá špatná hodnota okamžitě hlášená, takže bude možné kyselost, či zásaditost vody včas upravit a opět dosáhnout požadovaných hodnot. Čidla mohou měřit také teplotu vody, aby u ní nedošlo k přehřátí, což může mít významný vliv na lidské zdraví.
Dále jde o redoxní potenciál (ORP měření), které měří schopnost dezinfekčního prostředku, kterým je většinou chlor, oxidovat nečistoty ve vodě, a tím rozkládat jejich buňky. A v neposlední řadě lze instalovat také čidla celkových rozpuštěných pevných látek, nebo slanosti vody, pokud je bazén napuštěn slanou vodou, což je současný trend.
Dlouhá životnost
Čidla jsou nabíjena baterií, díky využívání internetu věcí, jsou nízkoenergetická a životnost baterie je na roky. O tom, že se hrozí vybití baterie, je uživatel včas informován v připojené aplikaci, takže se nestane, že by čidlo přestalo nečekaně fungovat.
To je hlavní výhoda oproti čidlům, které přenos dat zajišťují prostřednictvím sítě GSM, Bluetooth, nebo Wifi. Data z čidel se předávají do cloudu a zobrazují v přehledné aplikaci na mobilním telefonu.
IoT senzory ochrání dítě před utopením
S bazény je často spojené také nebezpečí utonutí zejména malých dětí a zvířat. Dítě může do bazénu spadnout. Nejvíc jsou ohrožené děti do pěti let věku, které většinou ještě neumí plavat (kvůli větší hmotnosti hlavy v poměru k tělu se mohou utopit opravdu rychle).
Problém se týká ale také domácích mazlíčků. Pes, ačkoliv plave, se z bazénu s hladkými stěnami nemá jak dostat. To samé platí pro kočku. Pokud se nemá po stranách bazénu o co zachytit a vy ji včas nevylovíte, vyčerpáním se utopí.
Řešení se opět nabízí v čidlech, která jsou připojená do sítě internetu věcí. V současné době se vyvíjí několik různých systémů.
Wearables
V prvním případě jde o nositelnou elektroniku, tzv. wearables v podobě pásku, který má dítě na ruce. Na pásce je umístěné inteligentní čidlo, které je připojené k internetu a stabilně monitoruje srdeční tep dítěte. Pokud se dítě začne topit, jeho srdeční tep výrazně stoupne. Čidlo zašle informaci do cloudu, odkud se neprodleně odešle informace rodičům dítěte nebo jiným pověřeným osobám. Ti obdrží informaci na svůj mobilní telefon a můžou okamžitě zareagovat.
Informuje o hladině bazénu
Další řešení umožňuje ochránit před spadnutím do bazénu kohokoliv, tedy nejenom dítě, ale i zvíře. Toto řešení totiž monitoruje nikoliv dítě, ale hladinu bazénu. Čidlo se umístí na stěnu bazénu, nebo do plováku a monitoruje hladinu bazénu. Pakliže se hladina bazénu poruší a vytvoří se vlny, spustí čidlo alarm na mobilním telefonu dohlížejícího dospělého nebo do přijímače, který vyvolá hlasitý zvukový a případně i světelný alarm. Díky tomu je varován každý, kdo se pohybuje v blízkosti a záchrana dítěte může přijít okamžitě. Čidlo, které plave na hladině, lze při koupání pouze z vody vylovit a po koupání opět vložit do vody. Není třeba ho vypínat.
Zabezpečí kryt bazénu
Některé bazény je možné zavírat pomocí posuvného krytu. Díky tomu nejen že se voda neznečistí o napadané smetí a voda tolik nevychladne, ale hlavně se tak zabrání, aby do bazénu kdokoliv spadl.
Velmi snadno se ale může stát, že kryt zasunout zapomeneme. Případně může dojít v chybě v komunikaci s druhou osobou, takže se chybně domníváme, že je kryt zatažený. Zejména pro rodiče malých dětí může mít toto pochybení přímo fatální následky. V případě, že kryt bazénu zapojíte do systému chytré domácnosti, můžete ho mít neustále pod kontrolou a starosti zcela přenechat chytré technice. Na kryt lze totiž umístit čidlo, které detekuje polohu krytu podle magnetických dorazů. Takto lze kryt zabezpečit, aby ho neotevřel nikdo nepovolaný, protože pro jeho otevření je třeba heslo.
Pohybové IoT číslo s názvem Senzoor Move vám dá vědět, když někdo manipuluje s víkem bazénu bez vašeho vědomí.