17. 09. 2020 Téma: Zdraví a sociální služby

Přehled IoT aplikací a řešení 2. díl: Zdravotnictví

Přehled užitečných IoT aplikací a řešení ve zdravotnictví.
Vítejte u druhého přehledu aplikací. Tentokrát se zaměříme na různá řešení, se kterými se ve zdravotnictví můžete setkat už dnes. 
Přehled IoT aplikací a řešení 2. díl: Zdravotnictví

Na začátku září se konala konference Zdravotnictví na prahu technologické revoluce odkud jsme čerpali inspiraci pro dnešní článek. Už skoro 6 měsíců válčíme s neviditelným nepřítelem a v nemocnicích to byl masivní impuls k digitalizaci služeb, protože najednou bylo žádoucí pro všechny strany, aby do nemocnic chodilo co nejméně lidí.

Konference: Zdravotnictví na prahu technologické revoluce

Celou konferencí se prolínalo téma telemedicína po pandemii. Lékaři a ambulantní personál se sešli, aby si vyměnili poznatky získané za posledních 6 měsíců. Všichni se shodli na tom, že pandemie pomohla urychlit vývoj telemedicíny v ČR, ale že v ostatních zemích jsou už o několik let napřed, a tak je musíme dohánět.

Dost nás potěšilo, že v každém bloku zazněla i zmínka o kybernetické bezpečnosti a ochraně dat. Určitě tomu pomohly i nedávné útoky na české nemocnice, které si uvědomily, že mohou být hlavním terčem.

Je vidět, že AI, neboli umělá inteligence, si v medicíně nachází své místo. Ještě nám to pár let potrvá, než ji budeme moci opravdu nazvat inteligencí, ale výsledky z provozních testů jsou více než uspokojivé a určitě se to s více daty a novými znalostmi bude jenom zlepšovat. Celý proces léčby, ale i komunikace, dokáže AI výrazně urychlit a tím dovolit lékařům soustředit se na kvalitu péče a sebevzdělávání.

Na konferenci vystupoval i Roman Prymula, český epidemiolog, který se věnoval pouze pandemii a představoval chytrou karanténu. Na konci bylo možné pokládat dotazy a lékaři je využili, jak mohli, aby poskytli i svůj pohled na současná vládní (ne)řešení.

Záznam má přes 5 hodin, ale i laické veřejnosti krásně ukáže, že české zdravotnictví čekají z pohledu digitalizace lepší časy.

Zdravotnictví na prahu technologické revoluce - záznam z konference

Přehrát záznam z konference v novém okně

Co je telemedicína?

Můžeme ji chápat, jako přenos dat a informací o našem zdraví druhé straně. Jde hlavně o komunikaci mezi lékařem a pacientem, ale i mezi lékaři samotnými. Ti pak mohou jednotlivého pacienta konzultovat i mezi sebou a domluvit se na nejlepším možném postupu léčby. To se hodí hlavně mezi lékaři a specialisty, kterých poslední dobou stále přibývá a trend určitě nebude ustupovat.

Do telemedicíny IoT krásně zapadá, protože díky chytrým zařízením můžete právě do aplikace posílat lékařské informace, jako je tlak, tep, teplota atd. Lékař se může na vaše data podívat v grafech, které mu lépe pomohou pochopit váš zdravotní problém.

Diagnostika a terapie v kontextu telemedicíny

Slide z konference: Medicína na prahu technologické revoluce

A co je zásadní – taková zařízení mohou zachraňovat i životy. Dokáží poznat, jestli nehrozí infarkt nebo jiné komplikace, a včas vás upozornit nebo rovnou zavolají pomoc. Budoucnost v medicíně bude rozhodně úplně jiná, než jsme si dokázali před několika lety představit. To pomůže zlepšit délku, a hlavně kvalitu života.

Jak k IoT a digitalizaci přistupují samotné nemocnice

Každá nemocnice k digitalizaci přistupuje jinak. Záleží totiž samozřejmě na rozpočtu a personálu. Ne všechny nemocnice si takové technologie mohou dovolit. Naštěstí, ale existují takoví průkopníci, kteří dané možnosti mají. O zkušenosti se pak dělí na konferencích, jako je např. ta, o které jsme se zmínili na začátku, a ochotně poradí nemocnicím, které s přechodem na digitální technologie teprve chystají. To jim pomůže ušetřit spousty času i peněz, protože nebudou opakovat stejné chyby, a vývoj bude rychlejší.

Zatím neexistuje žádné centrální řešení, které by nemocnice využívaly ve větším měřítku. Každá nemocnice si vyvíjí systémy šité sobě na míru. Využívají k tomu například i opensource řešení, který se postarají o základ a následně tým vývojářů na přání lékařů nebo vedení nemocnic přidává nové funkcionality a zabezpečuje osobní data.

V přehledu aplikací si ukážeme i vlastní mobilní aplikaci soukromé nemocnice v Praze: Program Health Plus, která díky implementaci chatu snížila fyzické návštěvy v nemocnicích až 8x.

Vyvíjí si tam a testují i vlastní IoT zařízení, které právě do jejich systému dokáže bezpečně odesílat data, a nad kterým mají kontrolu. Zatím je vše ve fázi prototypu a testování. Určitě jsme zvědavi na konference za dalších 6-12 měsíců a uvidíme, kam se vývoj posunul.

Bohužel vývoj vlastních aplikací, hardwaru a správa IT infrastruktury není levná záležitost, a proto si to zatím mohou dovolit jen ty největší státní nemocnice, nebo právě ty soukromé, jako je Program Health Plus. Uvidíme, jak se pak úspěšné projekty dokážou přenést i na nemocnice s menším rozpočtem.

Přehled aplikací a chytrých zařízení ve zdravotnictví

Záchranka

První aplikací, kterou si představíme je Záchranka. Tu doporučujeme každému nainstalovat do mobilu. Nikdy nevíte, kdy budete potřebovat pomoc vy nebo vaší blízcí a kolemjdoucí.

Aplikace samozřejmě využívá výhody GPS a pomocí nouzového tlačítka můžete okamžitě zavolat o pomoc a spojit se ze záchranáři. Ti budou hned vědět, kde jste, a navíc se s vámi budou po nedávné aktualizaci také spojit přes videohovor. Díky tomu, můžete ukázat zraněného nebo místo nehody a záchranáři vám dokáži lépe poradit, jak se zachovat.

Aplikace Záchranka

Aplikaci nainstalujete, jak na Android, tak iOS. Můžete do ní napsat i své dlouhodobé zdravotní potíže, váhu, výšku, jaké berete léky, jakou máte krevní skupinu apod. Díky tomu bude mít druhá strana lepší přehled a dokáže nasadit správnou lékařskou pomoc.

Do budoucna se bude určitě aplikace dále rozvíjet a přidávat další funkcionality. Rozhodně se jedná o jednu z aplikací, kterou se vyplatí mít nainstalovanou. Ne vždycky dokážete popsat přesnou polohu nebo toho kvůli zranění ani nebudete schopní.

Doktor do kapsy

Dalším pomocníkem v oblastí zdraví je aplikace jménem doktor do kapsy. Můžete si jí představit, jako takovou zdravotní podporu. Můžete se spojit s lékařem on-line pouze za pomocí chytrého telefonu nebo jiného zařízení. Komunikace je šifrovaná a nechybí ani možnost videohovorů.

Doktor do kapsy - aplikace

Výhody aplikace. Zdroj: doktordokapsy.cz

Jednoduše si vyberete lékaře přímo v aplikaci. Dozvíte se, jaké mají specializace, ceny a další kritéria, a poté popíšete své symptomy. Vyplníte seznam zdravotních symptomů a aplikace sama doporučí, komu máte napsat.

Díky tomu se ušetři čas na všech stranách. Danému lékaři popíšete své zdravotní problémy, můžete je ukázat i přes video a on vám následně doporučí další postup. Do budoucna se podobné aplikace budou moct napojit na chytrá zařízení, která monitorují teplotu, tep nebo spánek, a díky tomu může být léčba mnohem přesnější. Zároveň se budou sbírat užitečná data, která pomohou s účinností budoucí léčby.

Chytrá domácí péče aneb domácí karanténa

Podrobně jsme se tématu věnovali v článku Chytrá domácí péče, kde jsme rozebrali jednotlivé body opravdu do detailů. Tady si shrneme to nejdůležitější.

Společnost Rex se specializuje na zabezpečení chat, bytů a domů. Zároveň si uvědomili, že mohou jednoduše chránit i seniory, kteří jsou často doma a kteří potřebují neustálý dohled. Ne vždy jde takový dohled zajistit v zařízení sociální péče.

IoT čidla dokáži detekovat, zda klient vstal, použil sociální zařízení, jeho přesnou polohu. Můžete nastavit třeba i hranice pohybu. Pokud z nich vystoupí, pošle se upozornění s místem pohybu. Senzory navíc také dokážou kontrolovat teplotu v místnosti, záplavu v koupelně, únik plynu, požár a kouř.

IoT senzory od společnosti Rex pro monitoring zdraví a využití v sociální péči

Základní balíček pro bezpečnou domácnost seniora od firmy Rex services a.s.

Podobná řešení využijí hlavně:

  • Jednotlivci, kteří se starají o seniora
  • Pečovatelskou služby, kteří mají na starosti větší počet seniorů
  • Sociální zařízení s větším počtem seniorů

Podle počtu seniorů a senzorů se odvíjí i celková cena. Veškeré nabídky se naceňují jednotlivě a pro podrobnější informace nám můžete napsat a rádi pomůžeme.

K celému setu máte přístup k mobilní aplikaci, pomocí které máte přehled, co se doma děje. Senior má zase k dispozici SOS tlačítko, pomocí které dokáže zavolat pomoc k sobě domů a vy dostanete ihned upozornění.

Program Health Plus

Jedná se o soukromou polikliniku, kde si lidé mohou připlatit za jistotu kvalitní zdravotní péče. V tomto zařízení pochopili, jak technologie mění celé zdravotnictví, a jako jedni z prvních přišli s vlastní mobilní aplikací, kterou nazývají HealthPlus. Ve zkratce se jedná o polikliniku v kapse.

Pacient má neustálou kontrolu nad informacemi o zdravotním stavu a díky tomu se daří efektivněji řídit lékařská péče. Aplikace je jednoduchá a vyznají se v ní jednoduše i senioři. Tím vlastně narážíme na hlavní kámen úrazu ohledně technologii ve zdravotnictví. Každý senior neumí zacházet se svým chytrým telefonem jako pokročilý uživatel. V aplikaci jim tedy vývojáři nesmí házet žádné klacky pod nohy.

Výhody pro pacienty:

  • Přístup ke všem lékařským zprávám odkudkoliv
  • Notifikace o nadcházejících termínech prohlídek a vyšetření. Ať už pomocí e-mailu nebo SMS
  • Přehled medikace, jaké léky a kdy máte brát
  • Přímé spojení s recepcí a call servisem kliniky
  • Může sdílet data s rodinnými příslušníky

Program Health Plus

Právě díky pandemii byla urychlena implementace videochatu přímo do aplikace a díky tomu se zmenšil počet fyzických návštěv. To ušetří čas jak pacientům, tak personálu, který je potom více odpočinutý a má více energie na důležitou práci, kterou v téhle době tak potřebujeme.

Na konferenci o ní mluvil MUDr. Oldřich Šubrt, CSc., MBA v čase 3:19:30. Vychvaloval si hlavně úsporu času a více energie pro personál. V čekárnách ubylo pacientů a všechny strany jsou spokojeni s průběhem zdravotní péče.

Do budoucna se bude aplikace rozšiřovat a od vedení nemocnice máme potvrzené, že pracují na vlastních zařízeních, která chtějí následně s aplikací propojit. Na téma lepší monitoring pacientů a zkvalitnění péče chystáme chystáme rozhovor.

Bohužel se jedná o soukromou polikliniku a takové aplikace a technologie si do státního sektoru budou ještě chvíli hledat cestu. Po zhlédnutí konference si jsme ale jistí, že jde zatím všechno správným směrem. 

Apple Zdraví - iOS

Určitě jste už o podobných aplikacích slyšeli, ale doba se mění. Služby jsou každým měsícem chytřejší a je dobré si zopakovat, s čím nám pomohou.

Aplikace Zdraví je taková osobní databáze s užitečnými daty, které ukážou, jak na tom zdravotně jste. Hlavně díky chytrým hodinkám dostaly takové aplikace nový dech, protože mohou začít měřit mnohem více dat a vizuálně vám je zobrazovat.

Apple do toho jde pěkně z ostra a na svém e-shopu nabízí i speciální doplňky, kterými můžete funkcionalitu aplikace rozšířit. Namátkou si můžete dokoupit chytrý měřič krevního tlaku s EKG, monitoring spánku, chytrý teploměr anebo chytrou váhu, která bude zaznamenávat vývoj vaší hmotnosti nebo to, kolik máte v těle tuku, vody anebo kostní hmoty.

Apple Zdraví - monitoring pro iPhone

Jedná se o poměrně drahé doplňky určené zatím spíše pro lidi, kteří takový monitoring opravdu potřebují. Ještě si chvíli počkáme, než se na trhu objeví i cenově dostupnější produkty, které můžeme používat i pro preventivní měření a kontrolu.

Představte si pak možnost taková data sdílet se svoji poliklinikou, která by na jejich základě dokázala na dálku poradit účinnou léčbu, aniž byste museli do nemocnice. 

Google Fit - Android

Podobná aplikace existuje i pro Android a jmenuje se Google Fit. Má podobné funkcionality, jako aplikace od Applu, ale Google neprodává své vlastní zařízení, která by rozšiřovala možnosti sběru dat. Můžete si ale pořídit zařízení třetích stran.

Podobné aplikace se už i samy učí, aby vám poradily, jakou aktivitu a v jaké intenzitě potřebujete k udržení vašeho zdraví. Spolupracují přitom se Světovou zdravotnickou organizací (WHO).

Při cvičení dostanete okamžitou odezvu a zobrazíte v reálném čase statistiky o běhu, chůzi nebo jízdě na kole. Bude se zaznamenávat vaše rychlost, tempo, trasa a další informace za pomocí snímačů v telefonu nebo chytrých hodinkách.

Chytrá zařízení jako doplňky

Chytrý telefon a hodinky nejsou jediné věci, které už dokáži sbírat informace o našem zdraví. Zatím ještě nikdo nevymyslel jedno univerzální zařízení, které by toho zvládalo více najednou.  Je stále potřeba vícero zařízení.

Pří výběru je dobré dávat pozor, jestli je zařízení kompatibilní s aplikací, kde sbíráte data o svém zdraví. Často má každé zařízení svou vlastní aplikaci, ale kdo by chtěl mít 15 aplikací pro každé zařízení zvlášť.  V českých e-shopech už můžete zakoupit zařízení pro:

  • Monitoring spánku
  • Chytré váhy
  • Tlakoměry
  • Teploměry
  • Glukometry
  • Oxymetry

Zařízení fungují většinou pomocí Bluetooth. Stačí je propojit je s vaším mobilním telefonem a aplikací a už můžete kontrolovat svoji aktivitu. Třeba taková chytrá váha, by si mohla najít místo v každé domácnosti.

Jak jsme už naznačili, nemocnice přemýšlí, jak taková zařízení napojit na své vlastní aplikace, aby se jim zjednodušila a zlepšila zdravotní péče. Kdo by nechtěl, aby jeho lékař měl všechna důležitá zdravotní data dostupná a podle nich rozhodoval o způsobu léčby?

Covid-19 a IoT

O Covidu-19 už nejspíš nechce nikdo ani slyšet, ale tyhle odstavce nebudou tak negativní, jak jste zvyklí ze zpráv Spíše přinesou naději, jak nám technologie pomohou krizi lépe zvládnout.

Díky všemožných chytrým zařízením a kamerám dokážou nemocnice kontrolovat příchozí pacienty a rovnou jim změřit teplotu. Pomocí AI zase zjistí, jestli mají správně nasazenou roušku nebo jestli kašlají. Incidenty se pak zaznamenávají a na konci má nemocnice užitečná data, která krásně ukážou, jaké incidenty se objevují nejčastěji. Na konferenci se přesně o takové zkušenosti a data podělila FN nemocnice v Olomouci, která je opravdu leadrem, co se týče telemedicíny, AI a IoT.

Podobná řešení a zařízení fungují například už i na světových letištích a určitě nám pomohou s chytřejším bojem proti covidu, aniž bychom se museli znovu uzavírat do svých domovů. Podrobně jsme o tom psali v článku: Vědci mají nového spojence v IoT.

Chytrá karanténa

Na konferenci vystoupil i Roman Prymula, který představil chytrou karanténu ve verzi 2.0. Zaznělo, že první verze moc nefungovala, ale teď se odpovědní odborníci snaží nasbírat veškeré podklady a další verze už bude mnohem efektivnější.

V předchozí verzi byl problém, že některé hygienické stanice neuměly se systémem pracovat, a tak místo zaučování používaly zaběhlé metody. Jenže jak je vidět při druhé vlně, jakmile je pacientů více, už se přestává stíhat lidi trasovat.

Na konferenci o telemedicíně vystoupil i Roman Prymula

Díky nové aplikaci budou moci lékaři sledovat zdravotní stav pacienta, který je v domácí karanténě. Takhle se zaručí, že v případě zhoršení stavu se všichni dozví včas. Počítá se i s integrací oxymetru, který měří saturaci krve kyslíkem a tepovou frekvenci.

Přednáška byla na konferenci hned jako jedna z prvních a určitě stojí za zhlédnutí. 

eRouška - Chráním sebe, chránim tebe

Aplikace pomáhá trasovat kontakty, které mohou přijít do styku s nakaženým. Soustředí se hlavně na anonymizaci údajů. Funguje díky Bluetooth LE a pamatuje si s kterými eRouškami jste přišli do styku. Díky tomu usnadní dohledávání rizikových kontaktů.

První verze aplikace byla na bázi dobrovolníků, ale na ministerstvu získala potřebnou podporu a tak druhou verzi vyvíjí už s jejich pomocí. Prováděli se i bezpečností audity, např. od FIT ČVUT, které potvrzují, že…

  • Aplikace neodesílá data o setkáních mimo zařízení bez vůle uživatele
  • Aplikace nesbírá údaje o GPS poloze telefonu

Bohužel měla problémy u iPhonu, ale to už se v nové verzi vyřeší a navíc přibude vyšší ochrana osobních údajů, komunikace s trasovacími aplikacemi v rámci EU a lepší informační servis ke Covid-19.

Mapy.cz vs Covid-19

Další aplikace, která trasuje kontakty je Mapy.cz. Ta bohužel není tak anonymní jako právě eRouška a sbírá vaší GPS polohu a kontroluje jestli jste nepřišli do styku s nakaženým. Analyzuje vaši historii a porovnává jí se zbytkem uživatelů.

Pokud jste přišli do styku s rizikovým kontaktem, budete upozornění s tím, že máte kontaktovat místní hygienickou stanici. Mapy.cz spolupracují s vládou a s iniciativou Covid 19 CZ a jsou součástí tzv. chytré karantény.

Uvidíme, jak to do budoucna budou společně fungovat obě aplikace. 

Poděkování a poslední slovo na závěr

Rádi bychom poděkovali všem, kteří svojí prací pomáhají ke zvládnutí krize. Je opravdu hezké vidět, že v době nouze dokážeme vymyslet inovativní řešení, a že se zdravotní systém i pod takovým náporem mohl věnovat inovacím.

Krize pravděpodobně telemedicínu posune mílovými kroky vpřed a budeme z toho profitovat všichni. Přejeme všem mnoho štěstí, energie a hlavně zdraví.

Zkuste technologie, které pomohou chránit zdraví vašich zaměstnanců

Jestli máte frekventované recepce, firmy, továrny, napište nám. Pomůžeme vám zprostředkovat technologie, které budou lépe monitorovat pracovní prostředí.

Získejte víc informací o technologiích pro zdravotnictví

Články na podobné téma
IoT pomáhá chránit ovzduší díky senzorové síti

IoT pomáhá chránit ovzduší díky senzorové síti

Problémy se znečištěním ovzduší mají jak města ta hlavně kvůli husté dopravě tak vesnice, které v zimě trpí následky spalování uhlí a pevného odpadu. Díky internetu věcí je možné kdekoliv…
2023-11-26
Jak IoT usnadní i péči o děti

Jak IoT usnadní i péči o děti

Výchova dětí, a péče o ty nejmenší především, může být pro rodiče stresující. Jak může v tomto období pomoct internet věcí? Už teď si mohou rodiče pořídit některá zařízení, díky kterým…
2023-09-26
Skladování léčiv - optimální podmínky ohlídá internet věcí

Skladování léčiv - optimální podmínky ohlídá internet věcí

Vakcína proti covidu je jedním z nejaktuálnějších témat dneška. Díky tomu se dostal do povědomí širší veřejnosti fakt, že skladování vakcín a léčiv obecně není triviální disciplína. Podmínky, ze…
2021-07-09

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři

Zajímá Vás konkrétní IoT řešení?

Můžeme Vám pomoci?

/
/
/
/
/
/
/
/