V jakých oblastech najde IoT největší využití?
Dnes si představíme několik oblastí, kde IoT opravdu najde své využití a vydělají na tom všichni. Podívejme se společně, co nás v IoT čeká a nemine - od chytrých hodinek až po IoT technologie, které bodují v průmyslu.
Spotřebitelské využití
Pravděpodobně nejznámější oblast, kde si vybavíte chytré zařízení. Čísla budou neustále stoupat s tím, jak je výroba levnější a zařízení chytřejší. Chytrá zařízení dostávají do obecného povědomí. Pořizují si je a používají nejen tzv. early adopters, ale v podstatě široká veřejnost.
Chytrá domácnost
Nejvíce se zařízení využívají právě v chytrých domácnostech. Pomohou zautomatizovat nezáživnou rutinu, upozorní vás na problémy anebo oznámí právě dokončenou práci.
Velké inteligentní domácí systémy využívají router, který uživatelům poskytuje centrální ovládání všech svých chytrých zařízeních. Proto můžete ovládat světla, dveře, televizi nebo hudbu pomocí chytrého telefonu nebo hlasu. Pro většinu lidí spíše zpestření, ale např. pro seniory nebo lidi s tělesným postižením to může být dar z nebes.
V chytré domácnosti nesmíme zapomenout ani na zařízení pro dálkové odečty vodoměrů.
Auta připojena k internetu
Tesla, Google, Uber, Porsche, VW a spousty dalších společností se pustili do výroby elektrických aut ve velkém. Hlavně díky Tesle, která předvádí, jak se vytváří nový trh. Všechna tato auta jsou ještě něčím specifická. Mají připojení na internet.
To přináší do budoucna velké plusy, ale samozřejmě i rizika. Největší výhoda, kterou ocení většina, by v budoucnu mohla být inteligentní doprava. Pokud by chytrých aut na silnicích byla většina a pokud by spolu mohla komunikovat, můžeme se konečně rozloučit se smrtelnými nehodami a kolonami. Dostat se do takového stavu nám ale nejspíš ještě potrvá pár desetiletí. Jsme ale na dobré cestě.
Navíc nasbíraná data se dají využívat pro mnoho dalších účelů. Jaké silnice se nejvíce využívají, kde auta často stojí, jaké silnice se nevyužívají a veškerá data by nám pomohla k chytrému využití naší infrastruktury. Najít slabá a silná místa.
Bohužel má to i své rizika. Právě díky připojení na internet. To znamená, že taková auta jsou náchylné ke kybernetickým útokům a v nejhorším případě může útočník převzít kontrolu nad celým vozidlem.
Wearables – nositelné technologie
Chytré hodinky a náramky už dneska vidíme na každém kroku. Proč tomu tak je? Jednoduše mají velkou přidanou hodnotu za malou cenu.
Když se někoho zeptáte, proč si koupil chytré hodinky, často odpoví, že to bylo především kvůli monitorování zdraví nebo spánku. Díky tomu, že hodinky máme neustále na sobě, měří nám počet kroků, sportovní aktivity, měří srdeční tep a nejlepší hodinky umí dokonce s předstihem upozornit i na závažnější problémy se srdcem. Máte tedy přehled, jak si zdravotně vedete. Přitom takové náramky seženete už za pár stovek a chytré hodinky se dají pořídit za cenu od jednotek tisíc korun.
Tato zařízení k odesílání dat využívají nejčastěji sítě mobilních operátorů, narozdíl od těch zařízení, o kterých je řeč v následující kapitole. Tam už se ke slovu dostávají speciální IoT sítě jako např. LoRaWAN, která mají svá specifika výhody.
IoT ve státní správě
Ve městech má IoT největší potenciál vylepšit a usnadnit každodenní život všem lidem. První krůčky už máme za sebou a obor se i v této oblasti poměrně rychle rozvíjí.
Chytrá města
Ve městě se pohybuje a žije mnohem více lidí než v ostatních částech republiky. Větší počet obyvatel s sebou nese i více odpadu, více zatížené životní prostředí, velký provoz na silnicích a parkovištích, hluk v obydlených částech města nebo velký počet bytových domů.
Na všechny problémy, které jsme vypsali, ale už existuje řešení ve formě IoT. Všechny najdete na IoTport.cz
- Chytrý management odpadu
- Parkování nejen ve městě
- Měření hladiny hluku
- Monitoring kvality vzduchu
- Dálkové odečty vody a chytré elektroměry
Samozřejmě se všechna řešení dají využít i jinde než jen ve městech. Záleží, jestli se vám to z ekonomického hlediska vyplatí.
Řízení infrastruktury
V tomto jsme obecně spíš ještě na začátku. Ale očekává se, že chytré řízení infrastruktury bude v následující dekádě hrát důležitou roli.
Třeba v dopravě. Nikdo nemá rád čekání na semaforech, přestože široko daleko nikdo jiný není. Železniční přejezdy, kde čekáme dlouhé minuty, než vlak projede. Podobné situace bude v blízké době s pomocí IoT eliminovat nebo minimálně zlepšit.
Můžeme také řídit větrné elektrárny a s pomocí umělé inteligence a meteorologických dat nasbíraných pomocí IoT senzorů můžeme využít na chytřejší výrobu a distribuci energie. Google už pracuje na softwaru, který právě těmto elektrárnám pomůže zefektivnit celý proces. Stroje, zařízení, internet… To všechno může fungovat 24 hodin denně bez známky únavy.
Průmysl a Firmy
V soukromém sektoru vzalo IoT útokem právě průmysl (někdy označovaný také jako průmysl 4.0.).
Určitě si představujete robotické paže nebo roboty, ale to není vše. K automatizaci pomáhají i různé senzory, čidla nebo měřiče, který posílají data na centrálu a ta může dát příkaz strojům nebo lidem pro vykonání určitě akce.
Průkopníkem těchto technologií je například Amazon. Ten má své obrovské sklady naplněnými senzory, roboty a čidly. Například jeho sklad v ČR je velký jako 13 fotbalových hřišť. Denně tam lidi nachodí 10 až 30 km za den. S pomocí robotů a IoT technologií pro monitoring procesů a lokalizaci věcí i osob se šetří čas pracujících lidí, energie a hlavně se celkově zvýšila efektivita. Díky tomu dokáže Amazon rozesílat takové množství zboží.
Největším přínosem je IoT ale zatím ve výrobě. Tam pomocí senzorů a čidel dokážou výrobní podniky výrazně snížit náklady na provoz a zvýšit efektivitu. Umožní jim totiž odhalit slabá místa a úzká hrdla nebo efektivně využívat energie. A pomocí konceptu Digital Twin, o kterém si více povíme příště, dokáží dokonce predikovat vývoj nebo možné havárie a jiné problémy.
Podívejte se, jak využít spojení umělé inteligence a IoT nejen ve výrobě
Spousta firem zabezpečuje i své objekty pomocí IoT a ne jenom proti zlodějům. Můžete hlídat i požáry, úniky vody nebo plynu. To zaručí bezpečnost zaměstnancům a dokáže zabrání možné tragédii.
IoT ve zdravotnictví a sociálních službách
Velká změna čeká právě na obor zdravotnictví. Přístroje jsou menší, odolnější a chytřejší. Nemáme tedy problém je na sobě nosit delší dobu. Obzvláště pokud nám pomohou zachránit život. Kdysi bylo potřeba pro monitoring srdeční činnosti zařízení o velikosti větší krabice, kterou jste si připevnili k tělu a museli jste jí 24 hodin nosit. To už díky bohu neplatí.
Spousta nemocnic už si potenciál IoT ve zdravotnictví uvědomuje a snaží se naskočit na novou vlnu technologie, která nám zase prodlouží a zlepší kvalitu života. Zatím je IoT spíše v roli asistenta, ale s tím, jak bude technologie pokročilejší a chytřejší, tak se můžeme dostat do stavu, kde hlavní práce odbaví stroje a lékaři budou spíš dohlížet, kontrolovat a rozhodovat.
V minulém článku, jsme psali o 10 příkladech, jak nám IoT pomáhá pečovat o naše zdraví. Najdete tam několik ukázek využití IoT technologie z reálného a současného světa. A to je zatím pouze malá část toho, co ve světě už běžně funguje.
Chytré zemědělství
Potraviny potřebuje každý člověk na tomhle světě. Jak se celková populace zvětšuje, poroste i poptávka po potravinách. A to ponese na zemědělce vyšší nároky. Zvlášť v kombinaci s riziky klimatických změn. Jedním z možných řešení může být zvyšování efektivity právě díky IoT technologii. Existují end-to-end řešení pro zemědělce všech velikostí. S takovým řešením můžete:
- Plánovat výsev plodin, vyřeší zákonnou evidenci
- Hlídat majetek, osoby i hospodářská zvířata v reálném čase
- Spravovat majetek a pachtů
- Skladové hospodářství
- Pořídíte i vlastní meteostanici a senzory
- Družicové snímky zobrazující stav vegetace
Jestli vás spojení IoT a zemědělství zajímá, přečtěte si, jak jsme detailně rozebírali celé řešení chytré farmy.
Kam se obrátit pro více informací
Tím náš dnešní výčet končí. Jestli plánujete využít chytrá IoT řešení a máte jakékoliv dotazy IoT technologií, napište nám nebo se rovnou podívejte na naše IoT řešení.