Nejoblíbenější programovací jazyky v IoT
Dnes se na IoT podíváme z trochu jiného pohledu
Prozkoumáme programovací jazyky, které jsou zodpovědné za aplikace, které právě IoT pohání.
- Co to vlastně programovací jazyk je?
- 10 nejlepších programovacích jazyků pro IoT
- C / C++
- Go
- Java / JavaScript
- LUA
- Parasail
- Python
- PHPoC
- Rust
- Jak to bude vypadat za 5 let?
Když se podíváte na svůj počítač, zjistíte, že existuje mnoho kusů hardwaru a softwaru, které musí navzájem komunikovat. Vaše aplikace reaguje na myš a klávesnici nebo dokonce na hlasové příkazy z mikrofonu, dokáže číst soubory z vašeho úložiště na disku. Nakonec ale stroj nechápe nic jiného než bity, 1 a 0, jejichž kombinace vytváří smysl.
Co je programovací jazyk? Co je to kód?
Co je programovací jazyk? Stručně řečeno, programovací jazyk je sada instrukcí, kterými lidé komunikují s počítači nebo zařízeními a senzory.
Na rozdíl od běžných jazyků je množství slov v programovacích jazycích poměrně omzené. Ale i tak moho vývojáři kombinací těchto klíčových slov vytvářet různé typy různě složitých programů.
Pomocí programovacího jazyka vzniká tzv. kód. Ten se do značné míry dá připodobnit seznamu úkolů a požadavků, které musí počítač vykonat. Na rozdíl od instrukcí pro nás lidí musí být seznam úkolů a pokyny v nich nesmírně detailní a zapsané v předem definované logice. A pak k tomu ještě existují speciální kusy softwaru, které mění kód, který píšete, do strojového jazyka, kterému rozumí stroj .
S kódem a programováním se dnes vlastně potkáte na každém kroku. Od na první pohled jednoduchých záležitostí, jako je například váš blog nebo osobní web až po robustní a rozsáhlá technologická obchodní řešení a oslovovat širší okruh zákazníků.
Ilustrační foto
Kromě toho můžete pomocí kódu a programování vytvářet inteligentní domácí aplikace, jako je automatizovaný podavač, inteligentní zrcadlo, nebo dokonce vytvořit robota, který vám pomůže s úkoly v domácnosti a bude vaším virtuálním pomocníkem, který s vámi bude mluvit. Z našeho portálu už víte, kolik se toho dá ze senzorů a zařízení získat a co se s nimi dá vymyslet.
10 populárních programovacích jazyků pro IoT a důvod, proč jsou oblíbené
C / C ++
C a C ++ stále vládnou, pokud jde o IoT. Podle průzkumu IoT Developers je jazyk C pozici z pohledu oblíbenosti mezi vývojáři na první, zatímco jazyk C ++ je na druhé pozici. Tyto jazyky jsou dobře známé svou přenositelností a většina mikrokontrolerů pro zařízení IoT tyto jazyky podporuje.
Go
Golang nebo Go – programovací jazyk vytvořený technologickým gigantem Google – hraje významnou roli při vývoji platformem pro IoT. Je to proto, že Golang má vestavěnou souběžnost a skvělé funkce, díky kterým je jazyk kompatibilní se zařízeními IoT a umožňuje tento hardware využít naplno. K výhodám Go patří mimo jiné i to, že podporuje cloudové komunity.
Java / JavaScript
Java a JavaScript jsou pro vývojáře oblíbenou volbou, pokud jde o aplikace IoT. Podle zprávy IoT Developers Survey 2019 tento jazyk ovládá brány (gateways) a okrajové nody (tzv. uzly) a je velice vhodný pro cloudové IoT aplikace. Oba jazyky si zajistily třetí a čtvrtou pozici v oblíbenosti mezi vývojáři. Java Embedded pro IoT zahrnuje řadu výhod, jako je dostupnost zdrojů, nižší náklady na podporu a různé druhy hardwarové podpory.
LUA
Lua je univerzální vestavěný programovací jazyk určený k podpoře procedurálního programování s pomocí zařízení pro popis dat. Protože je tzv. vestavěný, funguje pouze v hostitelském klientovi. Node.lua je framework pro „Internet věcí“ postavený na odlehčeném interpretovi Lua a knihovny libuv.
Parasail
ParaSail je nový paralelní programovací jazyk určený k podpoře vývoje bezpečných aplikací, které lze mapovat na vícejádrové, mnohočetné, heterogenní nebo distribuované architektury.
Parasail je zkratka pro Paralel Specification And Implementation Language (V překladu Jazyk pro paralelní specifikace a implementace). Tento jazyk obsahuje funkce specifikace na vysoké úrovni, včetně parametrizovaných modulů s úplným oddělením rozhraní od implementace.
Python
Jeden z nejpopulárnějších jazyků v komunitě vývojářů získal mezi vývojáři druhé a třetí místo. Využití nachází jak v gateways a okrajových nodech i při vývoji cloudových aplikací pro IoT. Tento jazyk je vhodný pro IoT, protože ho už v současnosti pro tento obor využívá rozsáhlá komunita vývojářů a má velké množství knihoven, nástrojů a návodů.
Python je oproti ostatním jazykům jednodušší na „první oťukávání“. Navíc se s ním dá dělat spousta dalších věcí mimo obor IoT. Hodí se pro datové analýzy, automatizaci, vývoj umělé inteligence a weby s ním jdou vytvořit také.
PHPoC
PHPoC (PHP on Chip) je programovací jazyk a hardwarová platforma IoT, jehož základem je široce používaný jazyk PHP. Díky tomu je PHPoC nejen webovým vývojovým jazykem, ale také univerzálním programovacím jazykem pro IoT.
Syntaxe je téměř stejná jako v případě PHP a stejné jsou také téměř všechny základní funkce. PHPoC k tomu ale přidává nové funkce, které se používají pro interakci s hardwarovými periferiemi, jako jsou I / O, UART, I2C, SPI, ADC, TIMER / COUNTER a RTC.
Rust
Jako alternativa k jazyku C byl představen programovací jazyk Rust. C a C ++ jsou programovací jazyky, které se běžně používají pro zařízení IoT díky jejich skvělé správě paměti a nízkým provozním nákladům. Podobně je na tom i Rust, který nabízí nízké režijní náklady a přesnou správu paměti. Je to systémový programovací jazyk s důrazem na bezpečnost, který má potenciál vyřešit problémy, ke kterým může dojít při používání jazyka C.
Jak to bude vypadat za 5 let?
To si dnes nikdo netroufá odhadnout. Vývoj se stále posouvá a poslední slovo má vždycky trh. Zatím není jasný vítěz, který by dominantně vládl nad ostatními. Většina se ale shodne na tom, že C / C ++ nikam v dohledné době nezmizí. Každý software a hardware bude mít specifické potřeby, které nepokryje jeden univerzální jazyk.
Jestli vás zajímá, jak se situace mezi programovacími jazyky vyvíjela v posledních několika letech, doporučujeme krátký souhrn na webu lupa.cz od autora Martina Malého, který důkladně tuhle otázku řešil a v roce 2016 k tomu napsal trefné postřehy a vize.
Potřebujete aplikaci využívající nebo jen zobrazující data z IoT senzorů?
Podívejte se, jestli už takovou aplikaci nepřipravil některý z našich partnerů. Jestli hledáte něco velmi specifického, napište nám a společně vymyslíme, jak na to.