5+1 tipů na knihy o IoT, které si chcete přečíst v roce 2020
The Second Machine Age: Work, Progress, and Prosperity in a Time of Brilliant Technologies
Autoři: Erik Brynjolfsson, Andrew McAfee
V Češtině vyšlo jako: Druhý věk strojů: Práce, pokrok a prosperita v éře špičkových technologií u nakladatelství Jan Melvil Publishing v roce 2015
Jedna z knih, jejíž obsah se IoT technologiemi sice zabývá, ale nejsou ústředním tématem. Spíš technologie uvádí do souvislostí a nastiňuje směr, jakým se svět bude ubírat. Včetně internetu věcí. V knize Erik Brynjolfsson a Andrew McAfee, dva přední odborníci z MIT, odkrývají, co vede k zásadním objevům a změnám, které významně posouvají ekonomiku i každodenní život každého z nás.
Kniha se opravdu čte jedním dechem a jak píše jeden z recenzentů z České bibliografické databáze, je to jedna z těch, které „vám převrátí celý pohled na náš svět. Najednou pochopíte, proč spousta věcí v našem světě funguje tak, jak funguje.“
Hands-On Artificial Intelligence for IoT: Expert machine learning and deep learning techniques for developing smarter IoT systems
Autor: Amita Kapoor
Jak vypadá proces sběru dat z IoT zařízení a obecně z distribuovaných zdrojů? Jak využít umělou inteligenci, strojové učení, deep learning nebo zpracování přirozeného jazyka? A jak to všechno využít při vytváření chytrých IoT systémů? Přesně na podobné otázky vám autorka odpoví ve své knize. Dozvíte se, jak využít data získaná v reálném čase z tzv. wearables (chytrých hodinek, náramků, zdravotnických senzorů apod.). Navíc si přečtete užitečné případové studie, které demonstrují 4 hlavní oblasti pro využití IoT řešení. A v závěru se dokonce můžete dozvědět něco víc o populárních Python knihovnách, TensorFlow a Kerasu, což vám pomůže při sestavování nejrůznějších inteligentních AI modelů.
IoT Inc: How Your Company Can Use the Internet of Things to Win in the Outcome Economy
Autor: Bruce Sinclair
Základní ale podrobný průvodce, který vám představí IoT komplexně. Jak to funguje a jak internet věcí ovlivňuje business metody. Ukáže vám, jak se na své podnikání, zákazníky i konkurenci můžete podívat optikou IoT a získat tak výhodu. Představí vám, jak sestavit a implementovat účinnou IoT strategii.
Kniha zkrátka popisuje internet věcí nejen jako nový obchodní trend, ale také jako nový způsob podnikání. IoT se čím dál tím rychleji šíří do všech oborů. A vy toho můžete buď využít a uspět, nebo se k těmto technologiím otočit zády a nechat se převálcovat konkurencí.
The Silent Intelligence: The Internet of Things
Autoři: Daniel Kellmereit
Kniha se zabývá historií IoT, trendy, technologickými ekosystémy a budoucností chytrých měst, chytrých domů, chytrého zdravotnictví nebo chytrých aut. Nastiňuje i to, které oblasti budou zajímavé pro podnikatele a investory. Předkládá vzrušující příběhy a unikátní názory více než 30 zkušených odborníků a vizionářů ze společností Google, Ericsson, AT&T, Qualcomm, SAP, MIT, Jawbone a mnoha dalších.
A proč zrovna tichá inteligence (The Silent Intelligence)? Většiny aktivit v této oblasti si totiž donedávna nikdo v podstatě nevšímal. Auto si klade za cíl pomoct manažerům, podnikatelům, investorům a všem, kdo se o toto téma zajímají, lépe porozumět možnostem a výzvám internetu věcí.
Getting started with Internet of Things: Connecting Sensors And Microcontrollers To The Cloud (Make: Projects)
Autor: Cuno Pfister
Co je internet věcí? Jsou to miliardy on-line propojených počítačů, senzorů a měřidel. Máte-li základní programovací dovednosti, můžete pomocí tohoto nenápadného hardwaru vytvořit řadu užitečných aplikací a systémů. Třeba systém na zalévání rostlin, který sám pozná, že v půdě klesla vlhkost pod žádoucí úroveň. Tato příručka vám ukáže, jak začít budovat vlastní zábavné a fascinující zařízení a systémy.
Tohle je už poměrně konkrétně zaměřená publikace. Vlastně učebnice, která vás seznámí s IoT a Web of things. Naučíte se, jak programovat IoT zařízení pomocí frameworku .NET Micro nebo Netduino Plus board. Zvládnete potom také připojit IoT zařízení k internetu pomocí cloudové platformy pro sdílení dat ze senzorů v reálném čase nebo napsat např. serverový program, pomocí kterého budete ovládat svá IoT zařízení.
A nakonec tip z českých IoT luhů a hájů
Českých nebo česky psaných knih na toto téma je jako šafránu. Zajímavou českou publikací o IoT vyšla v roce 2017 a můžete si ji elektronicky pořídit dokonce zdarma.
Hradla, volty, jednočipy
Publikace Hradla, volty, jednočipy je určená pro zájemce o elektroniku, číslicovou techniku a vlastní stavbu zařízení pro internet věcí. Předpokládá běžné zkušenosti s počítačovou technikou. Programovat nemusíte umět, i když v některých příkladech se vám to hodí. Kniha shrnuje vše od naprostých základů (napětí, proud, odpor, Ohmův zákon) přes základní elektronické součástky a řadu číslicových obvodů TTL až po specializované součástky, jako jsou čidla, polovodičové paměti a jednočipové počítače.
Knihu v elektronické verzi si můžete zdarma stáhnout ve formátech: PDF (24,1MB) | EPUB (23,7MB) | MOBI (53,3MB). Kniha existuje i v online verzi (Gitbook).
Přejeme příjemné čtení :)