Na lokalizaci osob a věcí se musí chytře
V určitých okamžicích je více než žádoucí vědět, kde se přesně nachází určitá osoba nebo věc. Například osamělí senioři nebo malé děti. Nebo třeba vlastní či svěřený majetek. Jako ideální nástroj se ukazuje internet věcí a do něj připojené senzory. Fungují spolehlivě, bez kabelů i bez častého napájení a zastanou celou řadu dalších užitečných funkcí.
K lokalizaci osob a věcí se používají běžně lokátory, které jsou založené na technologii GPS. Ta funguje ve vnějším prostoru, ale pokud má lokalizovat objekt uvnitř, pak takové zařízení selhává.
Dokáže se bohužel „seknout“ při určování polohy až o několik kilometrů a podávat tedy ne zcela přesné informace. V neposlední řadě i venku najdeme mnoho míst, kam signál GPS nezabloudí, nebo se ztrácí a jeho využití tedy není zcela jisté a přesné. GPS lokalizátory je třeba opatřit SIM kartou a za služby operátora platit a pravidelně je dobíjet.
Všechny tyto komplikace naštěstí u GPS lokátorů na bázi IoT odpadávají. Jejich využití je skutečně široké, nekončí otevřením dveří do budovy, ani na hranicích státu. Jejich provoz je nízkoenergetický, jsou malé velikosti a naopak důležitých dat poskytují ohromné množství. Data si lze pak prohlédnout v aplikaci na chytrém mobilu a telefonu a mít je tak k dispozici neustále.
Kde lokalizátory založené na internetu věcí využijete nejefektivněji?
Lokalizace vozidel
Monitorování flotily vozidel se považuje za jeden z nejtěžších úkolů v lokalizování. Díky řešení založeném na internetu věcí se toto sledování stává automatickým, ekonomičtějším a výkonnějším. Takto lze získávat mnohem více dat než pouze pomocí sledování GPS polohy. Inteligentní čidlo lze umístit kamkoliv ve vozidle, například i do nákladové části. Díky tomu se objem informací, které se díky čidlu získají, významně rozšíří. Takto lze totiž zjišťovat nejenom informace o jízdě samotné. Jde tedy o informaci, jak dlouho vozidlo jede, což je důležité kvůli povinným pauzám, které jsou povinné ze zákona.
Ilustrační foto
Dále lze zjistit, jakou rychlostí vozidlo jede a jakou trasou. Díky těmto informacím lze trasy vozidel plánovat operativně a efektivně. Firmy mohou díky těmto informacím automaticky generovat knihu jízd, kterou musí povinně vyplňovat. Případně lze data automaticky předávat do aplikací třetích stran a dále zpracovávat. Dále lze sledovat spotřebu pohonných hmot a působit tak, aby se využívaly efektivně.
Další důležité informace se týkají nákladu. Díky čidlu lze například neustále sledovat teplotu, za které se náklad převáží, nebo zda jsou dobře zavřeny dveře. Majitel či provozovatel vozidel může monitorovat chování řidiče, získá informace o stylu jeho jízdy, nebo o tom, zda se nedopustil nějakého přestupku. Celou řadu činností lze díky datům urychlit a zautomatizovat.
Lokalizace v reálném čase
Velký význam má lokalizace pomocí IoT v průmyslu. Zde se hovoří o „lokalizaci v reálném čase“, která je napojena na systémy řízení výroby a skladových zásob. Díky tomu lze výrobní proces nastavit neuvěřitelně efektivně a ušetřit čas a peníze. Předměty ve skladu a ve výrobě lze sledovat s přesností na centimetr a díky tomu je možné najít neefektivní místa procesu a proces optimalizovat.
Sledovat lze například pohyb vysokozdvižných vozíků a pohyb jejich nákladu, sledovat, které místa skladu jsou využívaná, identifikovat veškeré skladové zásoby a vědět okamžitě, kde se který výrobek nachází. Vyhledání určitého kusu je tak hračkou. Takto lze lokalizovat nejenom výrobky, ale i samotné nástroje a techniku.
Lokalizace osob
Každý rodič jistě trne, pokud se jeho dítě nevrátí včas domů, nedojde do školy, nebo na kroužek. Díky chytrému lokalizátoru lze tyto starosti minimalizovat. Lokalizátor má malé rozměry, jde o krabičku, která se vejde i do dětské kapsy, nebo do přihrádky v školní aktovce. Lokalizátor funguje na mnoha místech, je možné ho využít v místnostech, ale i v odlehlých místech v přírodě, nebo při cestách do zahraničí, a to aniž by bylo nutné platit poplatky za roaming.
Za lokátor se většinou platí měsíční poplatky a samozřejmě jeho pořízení. Lokátor můžete umístit také do zavazadel, vozidla, na kolo či jím opatřit jakýkoliv majetek, o který byste neradi přišli a který je možné zcizit. Všechno funguje bez SIM karty, jeho napájení je řešeno baterií a provoz je přitom nízkoenergetický, takže zařízení vydrží fungovat několik let bez výměny baterie.
Lokalizace objektů v těžko přístupných terénech
Síť internetu věcí vyniká i širokým pokrytím. Díky tomu lze získat informace o objektech, které se nachází v opravdu těžce dostupných terénech, odlehlých končinách a pustinách, kde například zcela chybí pokrytí mobilních operátorů.
Typickým příkladem pro užití této technologie na takovém místě je hlídání dřeva v lese. Správci lesa se totiž velmi často potýkají s úbytkem vytěženého dřeva. Hromady vytěženého dřeva mají hodnotu klidně až půl milionu korun. A běžně se z nich následkem krádeží ztrácí kolem 15 %.
Ilustrační foto
Doposud se toto dříví hlídalo pouze vizuální kontrolou. Lesník dřevo obhlédl a zhruba zjistil aktuální stav. Dnes lze osadit hromadu dřeva gyroskopickými senzory a zjistit okamžitě, zda se drahocenný materiál nepohybuje a neztrácí. Tak je možné ulehčit kvalifikovaným lesníkům, kteří nemusí vytěžené dřevo kontrolovat, a volný čas mohou využít tam, kde je to potřeba.