Kategorie IoT řešení
Podle posledních statistik Světové zdravotnické organizace trpí "syndromem nezdravých budov" až 80 procent lidí v USA a Evropě. Na vině je necitlivé zateplování obvodového pláště a instalace plastových oken, které zamezují přirozenému odvětrávání a vedou ke zvýšení koncentrace škodlivin ve vzduchu. Se snahou energetické úspornosti nejen ve starých budovách se zateplila obálka budovy a vyměnili výplně otvorů (oken a dveří). Tím se zamezilo, do té doby přirozenému, větrání přes netěstnosti v obálce budovy. To je dobré pro zamezení tepelných ztrát, ale špatné pro vnitřní prostředí. Například plně obsazená třída na základní škole se "vydýchá" i za 20 minut. Takže pak jsou žáci a učitelé vystavení vlivu nejen vysoké koncentrace CO2. Hygienické limity koncentrace CO2 jsou překračovány až 5-ti násobně. Což má velmi negativní vliv zdraví a aktuální stav člověka.
Unikátní řešení postavené na IoT zásadním způsobem změní dostupnost zastřežení objektů, věcí a osob tak, že na něj dosáhne až 70 procent českých domácností. Produkt je však vhodný i do firemního prostředí. V současné době neexistuje finančně dostupné řešení, které uživatele upozorní na pohyb v objektu i mimo něj. Nelze monitorovat pohyb na místech, kde není wifi, LTE či GSM. Uživatel je upozorněn na mobilní telefon.
Podle České Asociace Pojistitelů (ČAP) je každý rok nahlášeno 50tis. pojistných událostí zapříčiněné vyplavením. Prasklá přívodní hadice nebo opotřebené potrubí ve většině případů nevytopí pouze jednu domácnost, ale i ty sousední. Včasná identifikace vznikající škody významně sníží velikost škod a zejména starosti s rozsahem a dobou prací, kterou bude jejich sanace vyžadovat. Mimo domácnost je také třeba monitorovat odlehlá místa, např. sklepy a objekty kde často stoupá hladina spodní vody, chaty v záplavových oblastech, uzavřené komory s technikou kde hrozí externí zaplavení. Uživatel je upozorněn na mobilní telefon.
Kvalita vnitřního prostředí má podle studií výrazný dopad na efektivitu lidské činnosti. Ať jde o studenty a učitele ve školách nebo třeba o zaměstnance v halách i kancelářích. O to důležitější to je, když zvážíme, že v současné době trávíme v budovách až 90 % času.
Schopnost monitorovat různé parametry prostředí a reagovat na ně, je tedy jedním z klíčových aspektů chytrého prostředí budov, kanceláří, výrobních hal, skladů, obchodů, zdravotnických zařízení a dalších prostor.
Důležité ale také je propojit nejrůznější systémy tak, aby se dala zajistit nebo nastavit konkrétní akce
na základě různých vstupů.
Proto společnost iotor a. s. vytvořila systém, pomocí kterého se dá kvalita prostředí a budov i
všechny důležité parametry nejen jednoduše sledovat, ale také ovlivňovat.
Elektřina je často jedním z podstatných nákladů. Zbytečně svítící světla ve skladu, neustále zapnutá topení, nesprávně fungující zařízení a stroje, neoprávněný odběr či nevypínání spotřebičů, to vše mohou být „žrouti“ energie za kterou platíme nemalé peníze a současně trpí příroda.
Šetřit na elektrické energii se rozhodně vyplatí. Jak začít?
Klíčovým prvním krokem je začít spotřebu měřit. Ušetřit nakonec můžete snížením spotřeby a tím, že se vyhnete zbytečným potenciálním ztrátám, nebo aspoň dokážete včas reagovat.
SARA.hub (Smart Assets – Rapid Action) je snadno použitelné prostředí, které usnadňuje nasazení scénářů na bázi internetu věcí (IoT). SARA.hub pracuje na principu centrálního sběru, vyhodnocení a následné automatizace dat z IoT zařízení či okolních systémů (výrobní, měřící a regulační, požární či bezpečnostní systémy..). Zobrazuje senzory a zařízení v grafických schématech, mapách a filtrovaných seznamech. Umožňuje nastavení automatizovaných reakcí na specifické situace, konsolidaci dat a mnoho dalších funkcí, včetně napojení na okolní systémy a aplikace.
Klíčovými výhodami řešení SARA.hub jsou integrace a reakce. Integrace jak různých systémů na vstupu či výstupu, tak různých agend do jednoho prostředí. Není tak potřeba nasazovat různé systémy na monitoring prostředí, údržbu zařízení či odečty a kontrolu energií. Vše je v jednom prostředí, ve kterém je pak možné definovat reakce na různé situace.
Proč SARA.hub?