Kategorie IoT řešení
Podle České Asociace Pojistitelů (ČAP) je každý rok nahlášeno 50tis. pojistných událostí zapříčiněné vyplavením. Prasklá přívodní hadice nebo opotřebené potrubí ve většině případů nevytopí pouze jednu domácnost, ale i ty sousední. Včasná identifikace vznikající škody významně sníží velikost škod a zejména starosti s rozsahem a dobou prací, kterou bude jejich sanace vyžadovat. Mimo domácnost je také třeba monitorovat odlehlá místa, např. sklepy a objekty kde často stoupá hladina spodní vody, chaty v záplavových oblastech, uzavřené komory s technikou kde hrozí externí zaplavení. Uživatel je upozorněn na mobilní telefon.
Hlavní i podružné vodoměry v budovách jsou často instalované v podzemích a špatně přístupných prostorách. Jedná se o sklepy a šachty, ty navíc jsou v některých případech i zatopené. Takže pravidelné odečítání spotřeby vody je problematické, zvláště pak například pro městského správce budov, který jich má na starosti desítky. To znemožňuje i základní monitoring spotřeby vody v rámci roku. Natož detekci havárie či nestandardního odběru.
Kvalita vnitřního prostředí má podle studií výrazný dopad na efektivitu lidské činnosti. Ať jde o studenty a učitele ve školách nebo třeba o zaměstnance v halách i kancelářích. O to důležitější to je, když zvážíme, že v současné době trávíme v budovách až 90 % času.
Schopnost monitorovat různé parametry prostředí a reagovat na ně, je tedy jedním z klíčových aspektů chytrého prostředí budov, kanceláří, výrobních hal, skladů, obchodů, zdravotnických zařízení a dalších prostor.
Důležité ale také je propojit nejrůznější systémy tak, aby se dala zajistit nebo nastavit konkrétní akce
na základě různých vstupů.
Proto společnost iotor a. s. vytvořila systém, pomocí kterého se dá kvalita prostředí a budov i
všechny důležité parametry nejen jednoduše sledovat, ale také ovlivňovat.
Mezinárodní organizace zabývající se stabilitou oceánů a sledováním podmořských živočichů potřebuje monitorovat pohyb žraloků v oceánech. Svá data poskytuje univerzitám a vědeckým pracovištím a přispívá tak k výzkumu změn v oceánech a návrhu opatření jak změny zpomalit a stav oceánů stabilizovat. Tracking pohybu živočichů probíhá v oblastech kde není GSM ani jiný typ signálu (tichý oceán, atlantický oceán), proto je využíváno řešení trackingu přes satelit, zařízení umístěná na sledováných objektech musí umět odeslat signál na družici, z které jsou data předávána do datováho centra a dále zpracována.
Ve vnitřním prostředí je oproti venkovnímu mnohem vyšší koncentrace látek, které mohou škodit lidskému organismu. Příčin je hned několik - nedostatečné větrání, použitý stavební materiál, nábytek, přítomnost zeleně nebo větrací technika. Typickými zdravotními problémy, které málo větrané prostory způsobují, jsou malátnost, alergická rýma, nesoustředěnost nebo bolest hlavy.
Elektřina je často jedním z podstatných nákladů. Zbytečně svítící světla ve skladu, neustále zapnutá topení, nesprávně fungující zařízení a stroje, neoprávněný odběr či nevypínání spotřebičů, to vše mohou být „žrouti“ energie za kterou platíme nemalé peníze a současně trpí příroda.
Šetřit na elektrické energii se rozhodně vyplatí. Jak začít?
Klíčovým prvním krokem je začít spotřebu měřit. Ušetřit nakonec můžete snížením spotřeby a tím, že se vyhnete zbytečným potenciálním ztrátám, nebo aspoň dokážete včas reagovat.