Kategorie IoT řešení
Odpad je jedním z nejvýraznějších problémů lidské existence - a s ohledem na to, že rostoucí obyvatelstvo se čím dál více centralizuje ve městech a produkuje stále více odpadu, správa odpadu se stává stále důležitějším tématem nejen s ohledem na řízení města a kvalitu života v něm , ale také na enviromentální a finanční aspekty s tím související. Správa a svoz odpadů představují obrovské náklady a také značnou ekologickou a dopravní zátěž - pokud se realizuje běžným způsobem: cyklicky. V případě, že by bylo možné svážet jen ty kontejnery, u kterých je to opravdu potřeba a zároveň správně nastavit odpadovou infrastrukturu - což Sensoneo řešení umožňuje - celý proces by se realizoval efektivněji, časově a finančně optimálně a ohleduplně k životnému prostředí
Informace o aktuálním stavu životního prostředí nejsou zpravidla naměřena tam, kde by nás to nejvíce zajímalo - nejsou z místa, kde žijeme. Počasí je z Ruzyně a z Komořan, vítr z Milešovky a nebo Sněžky. Jakpak je dnes u nás doma? - zpívala ve svém hitu z roku 1964 Eva Pilarová. Je sice rok 2019, ale otázka je stále aktuální.
Průměrný řidič hledá parkovací místo asi 15 - 22 minut. Často to znamená větší spotřebu paliva, s tím spojené emise do ovzduší a nižší komfort. Připočteme-li ztráty podnikatelů, u kterých mají lidé méně času utrácet, a stres, který pak řeší zdravotnická zařízení, dostávají se výzkumy až k číslům jako 45 bilionů EUR jen pro 300 měst v USA. Přitom se očekává, že do roku 2050 bude žít ve městech 70 % populace.
Předpokladem nasazení a rozvoje Smart Cities řešení v ČR je funkční spolupráce s výzkumným sektorem. ČVUT UCEEB je nezávislé výzkumné centrum s multioborovým týmem, který je schopný se zaměřit na problematiku v malých i velkých obcích a městech. Trh je nasycen nabídkami komerčních subjektů a bez odborné a koncepční podpory je zavádění nových technologií velmi problematické.
Ve vnitřním prostředí je oproti venkovnímu mnohem vyšší koncentrace látek, které mohou škodit lidskému organismu. Příčin je hned několik - nedostatečné větrání, použitý stavební materiál, nábytek, přítomnost zeleně nebo větrací technika. Typickými zdravotními problémy, které málo větrané prostory způsobují, jsou malátnost, alergická rýma, nesoustředěnost nebo bolest hlavy.