7 aplikací nebo portálů využívajících data z IoT
Často zmiňujeme mobilní aplikace, software nebo portály, ve kterých si můžete prohlížet všechna ta data nasbíraná pomocí IoT senzorů a naposílaná přes IoT síť. Pojďme si některé z nich ukázat, abyste měli lepší představu o tom, jak takové aplikace vypadají, jak fungují, do jakých zařízení si je můžete pořídit, a hlavně co v nich můžete všechno sledovat.
O tom IoT, co potřebuje většina IoT řešení ke svému fungování jste si toho mohli přečíst už spoustu. Minimálně tušíte, že se neobejdou bez IoT senzorů, bez připojení ke speciální síti jako je např. LoRaWAN (jinak by o internetu věcí vlastně ani nemohla být řeč). Méně se už ale mluví o cloudu, který, jednoduše řečeno, shromažďuje informace z čidel. A o mobilních aplikacích nebo webových portálech, přes které si jako uživatel vlastně můžete data prohlížet, jsme toho ještě moc nenapsali. Pojďme to napravit a ukázat si několik zajímavých příkladů od výrobců a vývojářů IoT aplikací.
O čem dnes tedy bude řeč
- Mobilní aplikace pro pohodlné odečty vodoměrů
- Spotřeba elektřiny na webovém portálu nebo v aplikaci
- Aplikace pro odpadový management
- Portály pro moderní řízení budov a aktivní energetický management s využitím IoT
- Aplikace a portály pro farmáře a zemědělce
Mobilní aplikace pro pohodlné odečty vodoměrů
Odečítat vodoměr na dálku je dnes už běžné. Není ale ještě tolik běžné, aby měli nejen správci, ale třeba i obyvatelé domu k dispozici přehlednou aplikaci pro mobil nebo tablet. Správci a „odečítači“ to ocení právě například při pravidelných odečtech. Obyvatelům nebo majitelům domu se zase může hodit aplikace, ve které mohou sledovat spotřebu vody v reálném čase a případně díky tomu odhalit spoustu nežádoucích stavů.
Příkladem vezměme mobilní aplikac od IoT.water s názvem SMG Mobile. Je k dispozici pro zařízení s operačním systémem Android. Jedna z nich umožnuje komunikaci s takzvaným vysílačem při nastavení a instalaci, stahování dat z interní paměti a samozřejmě načítání dat z pochůzkového či pojezdového módu.
Mobilní aplikace určená pro odečty získaná data přenáší do informačního systému pro další možné použití. Mobilní aplikace umožňuje také zadávání fyzických odečtů za situace, kdy vodoměr není osazen systémem dálkového odečtu, nebo když se objeví porucha dálkového vysílače.
Mobilní aplikace od IoT.water navíc spolupracují s modulem pro správu a tvorbu odečtových tras. Odečítač pak velmi ocení funkci přehledného mapového rozhraní s informacemi o provedených odečtech.
Aplikaci od IoT.water využívají typicky ti, kdo nemohou využívat průběhová měření od svého distributora a zároveň chtějí mít přehled: tj. domácnosti, živnostníci a malí a střední podnikatelé. A hodí se také pro města, školy, veřejné budovy nebo pro bytové domy i podniky.
Kromě SMG Mobile společnost IoT.waternabízí ještě také aplikace Elektronický montážní list a Elektronický záznam z prošetření.
Aplikace SMG Mobile pro dálkové odečty vodoměrů. Zdroj: IoT.water
Aplikace Elektronický montážní list. Zdroj IoT.water
Sledování spotřeby elektřiny na webovém portálu nebo v telefonu
I pro sledování spotřeby elektrické energie existují aplikace nebo webové portály. IoT dodavatelé, kteří nabízí podobná řešení, se snaží uživatelům samozřejmě práci co nejvíc usnadnit.
Proto jim nabízí všechna data právě v uživatelsky přívětivých aplikacích, ve kterých najdou všechno potřebné k tomu, aby si mohli sami efektivně řídit svoji spotřebu. Tedy buď svoji spotřebu, nebo spotřebu svých zákazníků – jako když třeba pronajímáte chatu přes Airbnb a potřebujete všechno vyřizovat na dálku. Výhodou toho, že máte všechno v aplikaci a pořád u sebe je, že dokážete například vypozorovat to, v které části dne, týdne, měsíce i roku máte největší spotřebu a na základě toho můžete optimalizovat.
Zdroj: VisionQ.cz s.r.o.
Aplikace pro odpadový management
O chytrém odpadovém hospodářství jsme už mluvili. Je jasné, v čem se vyplatí zejména městům a obcím. A jak jim pomáhá. Odborům, které mají odpady na starost se všechno lépe organizuje a vědí, kde je potřeba posílit svoz odpadu, kde se naopak dá ušetřit. Mohou sledovat volnou kapacitu v kontejnerech a vše vyhodnocovat a analyzovat, aby bylo všechno efektivnější.
K tomu všemu využívají portál pro management odpadu. Například ten od společnosti Sensoneo umožňuje v přehledném, intuitivním a uživatelsky přívětivém webovém rozhraní všechno, co jsme zmiňovali. Sledovat stav tříděného i směsného odpadu, plánovat svoz a průběžně sledovat, a především analyzovat data a podle toho reagovat.
Efektivní plánování svozových tras. Zdroj Sensoneo
Úspory a zvyšování efektivity v číslech. Zdroj: Sensoneo
Analýzy v rámci odpadového hospodářství. Zdroj: Sensoneo
Odpadová aplikace také pro občany
Jenže dodavatelé IoT řešení pro správu odpadu mívají také často v rukávu ještě aplikaci, která není určena municipalitám, ale občanům. Zkrátka každému, kdo chodí vynášet odpadky nebo poctivě třídí. Nejspíš to znáte sami. Vyrazíte s pečlivě roztříděným odpadem – papír, plasty, sklo… Dorazíte ke kontejnerům, smutně obhlédnete, jak všechny kromě kontejneru na sklo přetékají až po okraj a vyrazíte další místo, kde byste mohli uspět.
Odpadová aplikace pro občany. Zdroj: Sensoneo
Tohle se vám ale v chytrých městech, kterých už je i u nás víc a víc, stávat nemusí. V takových městech se totiž můžete vyzbrojit aplikací do telefonu, která vám rovnou řekne, které kontejnery jsou plné a kam naopak můžete vyrazit. Občanům to ušetří čas a kroky. Městu to pomáhá tak, že se po ulicích nepovalují odpadky, se kterými se některým už nechce hledat prázdnější kontejnery. A když takové najdete, můžete je například v aplikaci od Sensoneo nahlásit, a město se postará o zbytek.
Portály pro moderní řízení budov a aktivní energetický management s využitím IoT
Rozsáhlé kompexy budov, velké kancelářské budovy, velké bytové domy. Spravovat technicky tento druh staveb už je poměrně sofistikovaná záležitost. Proto se zde často využívá speciálních řešení a systémů, které dokážou správu nejen usnadnit, ale také zefektivnit. Jako například webový systém Mervis SCADA od společnosti ENERGOCENTRUM PLUS.
Zdroj: mervis.info
Systém zajistí funkce, které potřebuje ke své činnosti technik – dispečer, aby mohl řízenou technologii sledovat a ovládat. Jaké funkce může mít k dispozici?
- Řízení technických zařízení budov
- Sledování, vyhodnocování a management spotřeby energií a médií
- Sledování a vyhodnocování poruchových stavů a havárií
- Automatické využití dat o počasí a předpovědi počasí, které může ušetřit až 7 % nákladů
- Možnost napojit pluginy třetích stran – například prediktivní regulaci vytápění
Náhled do demo verze systému Mervis. Zdroj mervis.info
Mervis dokáže navíc také aktivně upozornit na nestandardní situace – stačí nastavit, komu má v jakém případě poslat zprávu o poruše nebo havárii. Konkrétně Mervis využívá pro správu svých budov např. Česká spořitelna, která vlastní a provozuje desítky velkých nemovitostí.
Aplikace a portály pro farmáře a zemědělce
IoT už proniklo i do zemědělství. O tom jsme se v našich článcích zmiňovali několikrát. Jak ale vypadá taková chytrá farma na obrazovce. Co se dá sledovat a na jakých zařízeních? Např. společnost Agdata, která se na tuto oblast specializuje, nabízí svým zákazníkům webový portál i mobilní aplikaci do telefonu nebo tabletu.
Při analýze dat, pečlivém plánování nebo nahlížení do skladu se bude hodit spíš větší obrazovka počítače a webový portál
Sklady na mapě. Zdroj Agdata
Přehled plodin podle výměry. Zdroj Agdata
Přehled vytížení strojů. Zdroj Agdata
V terénu každý sáhne po kompaktním zařízení a mobilní aplikaci
Mobilní aplikace od Agdata
Díky portálu a aplikaci má farmář všechny důležité informace stále u sebe a může průběžně a kdekoliv sledovat například
- data z meteostanic a zemědělských IoT senzorů
- automatický záznam aktivit (například zemědělských strojů po poli)
- všechno, co se týká správy nemovitostí
- skladové hospodářství
- satelitní snímky, které pomáhají využít tzv. variabilní hnojení
Hledáte tu pravou IoT aplikaci? Nebo naopak máte aplikaci, kterou byste se chtěli pochlubit?